W dniach 23-27 października odbędzie się w Jerozolimie Festiwal Sztuki Współczesnej Manofim, który od ponad dekady prezentuje bogatą i różnorodną twórczość artystów z Izraela i nie tylko.
Podczas Manofim organizowane są wystawy, koncerty, filmy, wycieczki, konferencje, warsztaty dla dorosłych i dzieci – jest to ważne wydarzenie kulturalne w Izraelu.
Manofim powstał dzięki współpracy jerozolimskich galerii i instytutów sztuki, niezależnych grup artystów oraz indywidualnych osób, biorących udział w wystawach i projektach specjalnych. Każdego wieczoru wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w innej części miasta, a wstęp na imprezy jest bezpłatny. Główna ekspozycja festiwalu w 2018 r. odbędzie się w dzielnicy Talbiya, położonej w sercu Jerozolimy. Założona w XIX wieku przez zamożnych arabskich chrześcijan, Talbiya rozwinęła się architektonicznie w latach dwudziestych XX wieku. Należy dzisiaj do elitarnych dzielnic, a jej mieszkańcy są wybitnymi naukowcami, dyplomatami i urzędnikami państwowymi. Obecnie znajduje się tutaj wiele ciekawych budynków  – od instytucji państwowych, takich jak rezydencja prezydenta oraz premiera, poprzez instytuty badawcze, w tym Instytut Van Leera, Jerozolimski Instytut Badań nad Polityką, po instytucje kulturalne.
Wystawa główna pragnie skierować uwagę uczestników na ciekawy przekrój społeczny mieszkańców Talbiyi.Otwarcie wystawy inaugurującej festiwal będzie miało miejsce w Muzeum Sztuki Islamu. Podczas trwania festiwalu można zwiedzić dziesiątki nowych wystaw, w różnych częściach Jerozolimy, zarówno w małych niezależnych galeriach sztuki, jak i w miejscach znaczących dla sztuki izraelskiej, jak np. Dom Hansena, Jerozolimskie Drukarnie Graficzne, Dom Anny Ticho, Akademia w Hadassah i wiele innych.