W 2018 roku już po raz 17. odbędą się „Walentynki Chełmińskie” czyli Obchody Dnia Świętego Walentego w Chełmnie – mieście zakochanych®. Impreza posiada rangę międzynarodową.

 

Walentynkowa atmosfera w Chełmnie panować będzie jednak już od początku lutego. Tak jak w latach ubiegłych na ulicach Chełmna i Świecia podziwiać będzie można witryny biorące udział w plebiscycie na „Najpiękniejszą Witrynę Walentynkową”, który organizowany jest wspólnie z Gazetą Pomorską.

 

Każdego roku „Chełmińskie Walentynki“ mają różnorodny, a zarazem atrakcyjny wymiar. Organizatorzy starają się dostosować ofertę dla różnych grup odbiorców. Aktywnie we współorganizację włączają się instytucje kultury, stowarzyszenia kulturalne i sportowe jak również kościół, w tym kościół farny, w którym przechowywana jest słynna Relikwia św. Walentego.

 

Święto Zakochanych w Chełmnie rozpoczyna się już 8 lutego i potrwa do 14 lutego 2018 roku. Wyjątkowo, główne punkty wydarzenia jak walentynkowe koncerty, jarmark św. Walentego, konkursy, wystawy czy happeningi odbędą się w dniu 10 lutego 2018 roku.

 

Zapowiada się długi „Weekend Walentynkowy“

 

Od 8-10 lutego 2018 roku dzięki współpracy z kościołem odbędą się rekolekcje dla narzeczonych.

 

„Przez żołądek do serca“ zakochanych par i nie tylko 9 lutego chcą trafić organizatorzy, cieszących się ogromnym zainteresowaniem, Warsztatów Sztuki Kulinarnej „Alchemia i Amory w Kuchni” i walentynkowego konkursu kulinarnego dla szkół gastronomicznych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie koło Chełmna.

 

Warsztaty i konkurs to nie jedyna oferta kulinarna Chełmna. Warto tu przyjechać w Walentynki także po to, aby posmakować lokalnego specjału jakim są „Bułeczki walentynkowe z lubczykiem” (wypiekane są przez cały rok), czy innych wyrobów cukierniczych w kształcie serca, przygotowywanych i wypiekanych nie tylko w tym dniu przez chełmińskich piekarzy i cukierników. Tego dnia, jak również 13 lutego, odbędzie się również Maraton filmów Grey’a!.

 

Główne obchody 17. „Walentynek Chełmińskich“, tym razem odbędą się w sobotę 10 lutego 2018 r. i tradycyjnie otworzy je na rynku Jarmark św. Walentego. Koncerty i zabawy poprzedzą happeningi na rynku m.in. wspólne utworzenie przez gości i uczestników Walentynek ŻYWEGO SERCA, inscenizacja „Romeo i Julia”, Walentynkowy Maraton Zumby w Chełmnie czy Żywe posągi -Amorki. Amorki w sercu miasta to nie lada atrakcja. Każdy kto zechce zabrać pamiątkę z Chełmna będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z posągami roznoszącymi tego dnia miłość. Przez cały dzień prowadzona będzie akcja zbiórki krwi na rzecz Centrum Onkologii w Bydgoszczy pod hasłem „Kropla Miłości – Kocham, Pomagam, Ratuję”. Wszystkiemu towarzyszyć będą koncerty znanych polskich zespołów, rozstrzygnięte zostaną ogłoszone wcześniej konkursy. Podczas koncertu wystąpią laureaci XI Festiwalu Piosenki Miłosnej, a gwiazdą wieczoru będzie w tym roku Patrycja Markowska. Jej występ poprzedzi koncert zespołu „The Chance”.

 

Swoje gorące serca będą mogli również pokazać morsy – uczestnicy akcji „Kocham Życie! Walentynkowe MORSowanie”. Na terenie Średniowiecznej Osady Rycerskiej i Izby torturwszyscy zakochani będą mogli „Sprawdzić swoją Walentynkę” oraz obejrzeć wystawę „Słynni kochankowie”. W Muzeum Ziemi Chełmińskiej prezentowana będzie do 11.02. wystawa obrazów znanego polskiego malarza Mariusza Kałdowskiego „Spoglądając na piękno”. W dniach 10-11 lutego turyści i mieszkańcy będą mogli uczestniczyć

w spotkaniach z przewodnikami PTTK przy Relikwii św. Walentego, a także zwiedzić otwarte specjalnie chełmińskie atrakcje turystyczne.

 

Odwiedzający Chełmno turyści będą mogli zbierać specjalne pieczęcie z poszczególnych zabytków, a pary, które zbiorą ich komplet i zakupią dukat św. Walentego w kościele farnym – otrzymać specjalne upominki z Chełmna – miasta zakochanych®. Dodatkowo zwiedzając i fotografując „miasto zakochanych®” i „Walentynki Chełmińskie“ w dniach 9-14.02.2018 r. turyści i zakochani będą mogli również wziąć udział w konkursie fotograficznym „Zakochani w Chełmnie”.

 

Niedzielę – 11 lutego rozpocznie Odpust Świętego Walentego w kościele farnym, a popołudniu zostaną otwarte wystawy „Chełmno komiksem malowane” i „Na Świętego Walentego… – różne oblicza miłości”. O odbędzie się też koncert „Ane“.

 

12 lutego (poniedziałek) Studio KreaTYwy zaprasza na spektakl „Piaskownica”. Natomiast 13 lutego (wtorek) odbędzie się projekcja filmu Generał z muzyką na żywo.

 

14 lutego 2018 r.

 

Święto Zakochanych’ 2018 w Chełmnie zakończą dwa wydarzenia: otwarcie wystawy „Chełmno – miasto zabytków i zakochanych” z XIII Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury w Muzeum Ziemi Chełmińskiej w ratuszu oraz wieczorny koncert zespołu „Wolna Grupa Bukowina“ w kościele farnym.

                                                                                      

Więcej informacji na temat programu 17. „Walentynek Chełmińskich” można znaleźć na www.chelmno.pl

 

Facebook: Chełmno – miasto zakochanych


Instagram:Chełmno – miasto zakochanych® @chelmno_miasto

#poliszchelmno