Podróż dookoła świata to marzenie wielu z nas. Jeśli chcesz sobie zrobić przerwę od codzienności, nabrać dystansu i przede wszystkim przeżyć coś wspaniałego – świat czeka na Ciebie! Wcale nie musisz wydać majątku, by w kilka miesięcy zwiedzić kilka kontynentów. Bilety dookoła świata to idealne rozwiązanie na odkrycie wielu miejsc za jednym zamachem

 

Na czym polega bilet dookoła świata?

 

Bilet dookoła świata to taki, który pozwala na kilka różnych przystanków na całej ziemi, bez konieczności zakupu poszczególnych lotów osobno. Można wykupić bilet w liniach lotniczych, skomponować własną trasę przez alians linii (np. Star Alliance) albo poprzez agencje pośredniczące w zakupie biletów. Często jednak najtańszą opcją jest skomponowanie takiej podróży samodzielnie przy pomocy wyszukiwarki lotów.

 

Dokąd można polecieć na bilecie dookoła świata?

 

Linie lotnicze i ich alianse oferują przeróżne trasy lub limity kilometrów do wykorzystania w różnych kierunkach w danym czasie. Mogą one być obłożone pewnymi ograniczeniami, na przykład możliwy jest tylko jeden przystanek na danym kontynencie. Przykładowa trasa proponowana przez Air New Zealand to Edynburg – Los Angeles – Cook Islands – Sydney – Auckland – Szanghaj – Londyn.

 

 

Czy trzeba lecieć w jednym kierunku?

 

Niekoniecznie. „Dookoła świata” to oczywiście przenośnia. Równie dobrze można latać zygzakiem z kontynentu na kontynent. Można też połączyć loty w ramach „biletu dookoła świata” z kilkudniowymi wypadami po okolicy, na przykład wynajętym samochodem albo lokalnymi środkami transportu. Niektóre linie lotnicze zastrzegają sobie jednak, że nie wolno się cofać.

 

Jak kupić najtańszy bilet dookoła świata?

 

Cena takiego biletu zależy od długości trasy i tego, kto sprzedaje. Najdroższe jest zazwyczaj wykupienie go od sojuszy linii lotniczych – ceny mogą wtedy dochodzić do kilkunastu tysięcy złotych. Najtaniej bilet dookoła świata skomponować samemu. Wtedy można oblecieć ziemię nawet za kilka tysięcy złotych. Aby zaplanować taką trasę, warto trochę pokombinować, przetestować na wyszukiwarkach alternatywne połączenia i sprawdzić, które linie tanio latają na interesujących nas trasach. Na przykład między Ameryką Północną a Europą często można tanio podróżować z Air Berlin, do Azji i na Bliski Wschód z Emirates i Qatar Airways, a po Azji i między Azją a Australią z Air Asia.

 

Kiedy najlepiej zaplanować podróż dookoła świata?

 

W przeciwieństwie do pojedynczych lotów, których cena znacząco zależy od pory lotu (miesiąca, dnia tygodnia i godziny), ceny biletów dookoła świata nie wahają się znacznie w skali roku. Zwykle dostępne są w różnych datach tak, abyśmy mogli dostosować je do swoich planów.

 

Jeśli chcesz samodzielnie zaplanować podróż dookoła świata sprawdź koniecznie: Kiedy najlepiej zarezerwować lot?

 

 

Czy można w trakcie podróży zmienić plany?

 

Wiele programów zakupu biletów dookoła świata umożliwia powiększenie limitu kilometrów do wykorzystania w trakcie podróży. Można wtedy zmienić następny przystanek albo dokładniej zwiedzić dany kraj.

 

Jak długo ważny jest bilet dookoła świata?

 

W większości przypadków takie bilety są ważne przez jeden rok, licząc od pierwszego lotu.

 

Czy podróżować z bagażem rejestrowanym czy podręcznym?

 

Większość linii oferuje bezpłatną możliwość przewozu bagażu rejestrowanego na trasach długodystansowych (z kontynentu na kontynent). Jeśli jednak chcesz być elastyczny / elastyczny i podróżować naprawdę tanio, zachęcamy do zabrania ze sobą jedynie bagażu podręcznego. Podróż dookoła świata ma być przygodą – z plecakiem albo niewielką torbą będziesz bardziej mobilny, więcej zobaczysz, a bez dodatkowego ciężaru łatwiej będzie Ci podejmować wyzwania.

 

Sprawdź też: Jak podróżować tylko z bagażem podręcznym?

 

 

Skomponuj własną podróż dookoła świata Jeśli lubisz kombinować i chcesz skroić podróż dookoła świata dokładnie pod swoją miarę i w najlepszej możliwej cenie, sprawdź połączenia przez wyszukiwarkę lotów. Baw się różnymi opcjami, dopasowuj połączenia. Pomogą Ci w tym funkcje Skyscanner filtrujące loty pod kątem cen, dat i kierunków, a także opcja multi-city, pozwalająca na wyszukiwanie połączeń tylko w jednym kierunku (bez biletu powrotnego).

 

Przykładowa trasa

Koszt: ok. 5400 zł Czas: wrzesień – listopad 2016

Trasa: Warszawa – MadrytNowy JorkSan FranciscoSeulSzanghajWarszawa

 

Sprawdź też:

Wskazówki i porady Skyscanner: Funkcja „wszędzie”

Wskazówki i porady Skyscanner: Funkcja „cały miesiąc”