Na miłośników turystyki rowerowej czekają w Czechach tysiące oznaczonych tras rowerowych, o różnym poziomie trudności. Wiodą one najczęściej mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi oraz utwardzonymi polnymi i leśnymi ścieżkami.

Coraz bardziej popularne w Czechach, szczególnie w terenach górskich, stają się rowery elektryczne. Sieć wypożyczalni, które oferują tego typu rowery dynamicznie rozszerza się. Z rowerów tych korzystają na przykład coraz częściej turyści w Czeskiej Szwajcarii czy Rudawach. Przemierzanie górskich tras ze wspomaganiem elektrycznym staje się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, szczególnie dla mniej wprawionych cyklistów czy seniorów. Na rowerze elektrycznym przejedziemy na jednym naładowaniu, w zależności od pojemności baterii, profilu trasy i wagi cyklisty, 60-120 kilometrów.

W Czechach Południowych w tym sezonie nowe wypożyczalnie rowerów elektrycznych powstały w miejscowościach Bechyně, Písek, Hluboká nad Vltavou, Deštné i Vráž u Písku. Oprócz tego, już od kilku lat działają wypożyczalnie w miastach Nove Hrady, Borovany, Trhové Sviny, Suchdol nad Lužnicí, Jindřichův Hradec i Nova Bystřice. Wypożyczenie roweru ze wspomaganiem elektrycznym dla seniora (+55 lat) kosztuje około 150 Kč na cały dzień, pozostałe osoby zapłacą około 250 Kč. W cenie cykliści otrzymają naładowaną baterię, mapę z opisem tras oraz informacje o ciekawostkach turystycznych w okolicy.

Informacje o trasach rowerowych w Czechach znajdziemy na stronie www.ceskojede.cz