SYLWIA JEDLAK-DUBIEL

<< Dwudziestoletni amator Francis DeSales Ouimet w 1913 r. na Otwartych Mistrzostwach USA – U.S. Open (United States Open Championship) – niespodziewanie pokonał jednego z najlepszych ówczesnych zawodowych golfistów – Henry’ego Williama „Harry’ego” Vardona. Jego zwycięstwo było tak zaskakujące, że informacja o nim trafiła od razu na pierwsze strony amerykańskich gazet. W ten sposób ten pochodzący prawdopodobnie ze Szkocji sport, do tej pory zdominowany przez Brytyjczyków i cieszący się największą popularnością właśnie na Wyspach Brytyjskich, zyskał sobie mnóstwo nowych zwolenników w Stanach Zjednoczonych. Dziś jego pasjonatów nie brakuje na całym świecie, w tym i w naszym kraju. >>

Historię Francisa Ouimeta (1893–1967) opowiada film Najwspanialsza gra w dziejach z 2005 r. Golf posiada zresztą wielu swoich bohaterów. Współcześnie do najlepiej znanych należy z pewnością Amerykanin Eldrick „Tiger” Woods (ur. w 1975 r.), który za sprawą własnego ojca uczył się grać, zanim skończył 2 lata. Wśród naszych rodaków warto wymienić natomiast 21-letniego Adriana Meronka – wielokrotnego mistrza Polski i pierwszego w historii Polaka na liście 100 najlepszych golfistów świata według World Amateur Golf Ranking (WAGR), czyli Światowego Rankingu Golfistów Amatorów).

FOT. HOLIDAY INN WARSZAWA JÓZEFÓW

Golf Park Józefów przy hotelu Holiday Inn Warszawa Józefów

Golf Park Józefów przy hotelu Holiday Inn Warszawa Józefów


Ta dyscyplina sportowa już dawno przestała być jednak zarezerwowana tylko dla zawodowców. Możemy przekonać się o tym nawet w naszym kraju, gdzie otwiera się coraz więcej profesjonalnych obiektów do rekreacyjnej gry w golfa. Dla tych z Państwa, którzy chcieliby podnieść poziom swoich umiejętności lub po prostu wybrać się na przyjacielską rozgrywkę, mamy kilka propozycji.

 

MORZA SZUM
W odległości ok. 80 km od Szczecina nad jeziorem Raduń w 2009 r. otwarto Modry Las Golf Club. Zaprojektował go słynny zawodowy golfista z Republiki Południowej Afryki Gary Player (ur. w 1935 r.). To 18-dołkowe pole leży w przepięknym otoczeniu zielonych pagórków i lasu, a doceniane jest nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. Jego goście mogą zatrzymać się w wolnostojących domkach wyposażonych w kuchnię lub apartamentach z widokiem na wspaniały 16. dołek. Mniej więcej 40 km stąd znajduje się natomiast neogotycki Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort, który szczyci się własną winnicą i stadniną koni.
     W województwie zachodniopomorskim warto odwiedzić również położony blisko morza Amber Baltic Golf Club. Na przestrzeni lat organizowano w nim wiele najważniejszych krajowych i międzynarodowych turniejów. W nadchodzącym sezonie zaplanowano rozegrać tu Mistrzostwa Polski Seniorów oraz Mistrzostwa Polski Mid-Amatorów (5–7 czerwca 2015 r.). Poza tym klub oferuje też (razem z Krzysztofem Czupryną, autorem oficjalnego podręcznika do gry w golfa wydanego przez Polski Związek Golfa – PZG) zimową szkołę dla dorosłych – lutowy kurs w Tajlandii, w rejonie Hua Hin. Ciekawe propozycje na imprezy firmowe posiada z kolei Binowo Park Golf Club powstały w granicach Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. Na obiekt składają się dwa pola: 18-dołkowe i 9-dołkowe, główny budynek z restauracją, salami konferencyjną i kominkową oraz namiot bankietowy. Inaugurację ośrodka w 2000 r. uświetnił swoją obecnością Sven „Tumba” Johansson (1931–2011), słynny szwedzki hokeista oraz piłkarz, medalista olimpijski, międzynarodowy mistrz Skandynawii w golfie (1970 r.), założyciel World Golfers Championship – dzisiaj jednych z największych zawodów golfowych na świecie.

FOT. BINOWO PARK SP. Z O.

Binowo Park Golf Club w Szczecińskim Parku Krajobrazowym

Binowo Park Golf Club w Szczecińskim Parku Krajobrazowym

    Na Pomorzu nie wolno zapomnieć także o gospodarzu najbliższego turnieju LOTOS Polish Open (24–29 lipca 2015 r.), czyli eleganckim Sierra Golf Club w Pętkowicach w gminie Wejherowo. To niezmiernie nowoczesny kompleks wybudowany według projektu autorstwa Camerona Sinclaira. Za nawadnianie terenu odpowiada specjalny komputerowy system. Po polu poruszają się również zdalnie sterowane wózki golfowe z nadajnikiem GPS, wyposażone w ekran, na którym wyświetla się mapa z odległościami i lokalizacją w danym momencie, wyniki i inne informacje. Oprócz tego w Domu Klubowym, działającym przez cały rok, można skorzystać z cyfrowego symulatora do gry w golfa.
    Niewielka odległość dzieli Sierra Golf Club od Trójmiasta: klimatycznego Sopotu, portowej Gdyni i wiekowego Gdańska z zabytkowym Głównym Miastem. Stąd niedaleko już do Mierzei Helskiej, objętej ochroną Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i obleganej przez urlopowiczów w okresie wakacyjnym. W okolicy trzech pierwszych klubów znajduje się wyspa Wolin z najwyższymi w Polsce klifami i kurortem Międzyzdroje ze słynną Promenadą Gwiazd. W porcie w Świnoujściu wykupimy rejs na duński Bornholm przez szwedzkie miasto Ystad, w którym zachowała się urocza zabudowa szachulcowa z czasów średniowiecza.

 

WRÓĆMY NAD JEZIORA
Na Warmię na półwysep na Jeziorze Wulpińskim (niedaleko Olsztyna) zaprasza 5-gwiazdkowy Hotel Marina Club. Jego goście mają do dyspozycji prywatną plażę, wypożyczalnię sprzętu wodnego, kort do tenisa, boisko do siatkówki, basen i strefę spa (Destination Spa) oraz symulator golfa. Można więc tutaj w komfortowych warunkach trenować swój ulubiony sport przez okrągły rok. Dla chętnych obsługa tego luksusowego obiektu organizuje transport na pobliskie 18-dołkowe mistrzowskie pole Mazury Golf & Country Club w Naterkach, którego plany powstały w znanej brytyjskiej firmie architektów golfowych Hawtree Ltd. Istniejące na nim naturalne i sztuczne przeszkody czynią rozgrywkę ciekawym wyzwaniem dla graczy. Z myślą o osobach dopiero się uczących lub chcących podszkolić swoje umiejętności przygotowano prowadzone przez profesjonalnych instruktorów zajęcia Akademii Golfa (w nadchodzącym sezonie rozpoczynają się w maju). Odbywają się one na strzelnicy driving range, w pokoju z lustrami, na pokrytych trawą terenach treningowych tzw. greenach i 6-dołkowym polu. Hotel Marina Club oprócz zapalonych golfistów i rodzin z dziećmi lubiących wypoczynek na łonie natury powinien zainteresować także firmy szukające miejsca na szkolenie dla swoich pracowników. Do tego celu przeznaczono odpowiednio wyposażone oddzielne skrzydło budynku.
    Mazury i Warmia przyciągają przede wszystkim miłośników sportów wodnych i żeglugi śródlądowej. W sezonie odwiedzają oni m.in. największe jeziora regionu Śniardwy i Mamry czy Kanał Elbląski z systemem suchych pochylni do przewożenia statków. Co roku w lipcu pod wsią Grunwald obchodzi się Dni Grunwaldu uświetniane inscenizacją wielkiej bitwy z 1410 r., w której biorą udział polskie i zagraniczne bractwa rycerskie. Na Pojezierzu Ełckim rozciąga się natomiast ostoja ptactwa wodnego Puszcza Borecka z czterema rezerwatami przyrody. Na wolności żyje w niej wiele gatunków zwierząt, np. jelenie, sarny, dziki, wilki, rysie, wydry, bobry, lisy, jenoty, borsuki, kuny leśne, tchórze, piżmaki, łosie czy żubry. Te ostatnie można podpatrywać w zagrodzie pokazowej dawnego Ośrodka Hodowli Żubrów w Wolisku.

 

NADWIŚLAŃSKI ŚWIT
Na partię golfa bez problemu wybierzemy się też w okolicach Warszawy. Na północ od stolicy, w Rajszewie w gminie Jabłonna, wśród imponujących starych drzew, obok Rezerwatu Przyrody Ławice Kiełpińskie znajduje się First Warsaw Golf & Country Club. To pierwsze pole golfowe w powojennej Polsce otwarto w 1992 r. Zaprojektował je Szwed Jan Sederholm (ur. w 1924 r.). Przez wielu ekspertów uważane jest za jedno z najbardziej wymagających w Europie. Ostatni 18. dołek na polu umieszczono na wyspie na jeziorze, widocznej z tarasu Domu Klubowego o powierzchni 600 m². Ośrodek oferuje m.in. indywidualne lekcje z profesjonalnymi trenerami, kursy dla początkujących i zaawansowanych czy programy przeznaczone dla kobiet i dzieci. Odbywają się w nim także liczne turnieje.
    W niewielkiej odległości od Góry Kalwarii zrealizowano natomiast projekt firmy Ford Golf Design Group, czyli Sobienie Królewskie Golf & Country Club. Styl tutejszego pola golfowego na piaszczystym podłożu oparty jest na wzorach brytyjskich. Pasy idealnie przystrzyżonej trawy kontrastują z lekko pagórkowatym ukształtowaniem terenu oraz naturalną roślinnością. W pobliskim kompleksie pałacowym, XIX-wiecznej rezydencji rodziny Jezierskich, działa obecnie Hotel Sobienie Królewskie z basenem, orientalnym centrum spa, stadniną, kortem tenisowym i salami konferencyjnymi. Otacza go malowniczy 9-hektarowy park.
    Jeśli ktoś chciałby tylko zrelaksować się po pracy lub spotkać po południu ze znajomymi o podobnej pasji, może skorzystać z usług mniejszych ośrodków. Po prawej stronie Wisły przy południowej granicy Warszawy poćwiczymy w Golf Parku Józefów. Należy on do 4-gwiazdkowego hotelu Holiday Inn Warszawa Józefów, a składa się na niego strzelnica driving range (stanowiska zadaszone i odkryte), ćwiczeniowy obszar putting green z 10 dołkami i 6-dołkowe pole typu pitch & putt. Chwilę wytchnienia zapewni klubowe bistro. Uderzenia potrenujemy też niemal w samym centrum stolicy, bo przy Wybrzeżu Gdyńskim w Olympic Golf Club. Obiekt ten znajduje się przy Nadwiślańskim Szlaku Rowerowym (otwartym jesienią 2014 r.), można do niego z łatwością dojechać na rowerze i nie trzeba mieć swojego sprzętu, bo na miejscu wypożyczy się go za darmo. Na tej strzelnicy golfowej początkujący gracze zapoznają się z regułami sportu, a ci bardziej zaawansowani zapiszą się na kurs na Zieloną Kartę Polskiego Związku Golfa (uprawniającą do zostania członkiem klubu zrzeszonego w PZG). Jego teren, sąsiadujący z Centrum Olimpijskim, jest oświetlony, dlatego pozostaje funkcjonalny również po zmroku.

 

KALINOWE DNI
Między Frankfurtem nad Odrą a Poznaniem, ok. 10 km od Świebodzina, leżą 75-hektarowe Kalinowe Pola. Zamierzeniem ich twórców było wybudowanie obiektu ciekawego dla golfistów z wieloletnim stażem, a jednocześnie nie zniechęcającego poziomem trudności tych, którzy stawiają pierwsze kroki w grze. Poza tym chcieli oni także zmienić powszechną opinię o golfie jako sporcie drogim i postawili na konkurencyjne ceny. Do dyspozycji klientów oddano zarówno standardowe 18 dołków, jak i 6 dołków do ćwiczeń, driving range oraz symulator. Lekcje z instruktorem prowadzone są też w języku angielskim. W sierpniu 2015 r. odbędą się na tym polu Mistrzostwa Polski Juniorów i Mistrzostwa Polski 19–34.
    Ok. 125 km dzieli ośrodek od historycznej stolicy Wielkopolski – Poznania. To w nim organizuje się co roku w okresie letnim (w czerwcu lub na przełomie czerwca i lipca) Malta Festival Poznań z przedstawieniami teatralnymi, filmowymi, tanecznymi i muzycznymi. Jego nazwa wzięła się od Jeziora Maltańskiego, czyli sztucznego zbiornika wodnego na Cybinie, prawym dopływie Warty. Za ozdobę miejskiego Starego Rynku uchodzi renesansowy ratusz ze słynnymi koziołkami na wieży. Miłośnikom aktywnego spędzania czasu przypadnie do gustu szlak Pierścień Rowerowy dookoła Poznania, fragment regionalnego Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych.

 

KRAKÓW HEJNAŁ GRA
Na południu Polski, w Paczółtowicach w gminie Krzeszowice pod Krakowem, Ronald Fream z Kalifornii zaprojektował 18-dołkowe mistrzowskie pole Krakow Valley Golf & Country Club. Spełnia ono standardy USGA (United States Golf Association – Amerykańskiego Związku Golfa). Jego atut stanowi położenie na terenie wspaniałych krajobrazów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W ośrodku trenuje polska kadra narodowa juniorów. Klub kieruje swoją ofertę również do wielbicieli jazdy konnej, którym proponuje lekcje dla początkujących, przygotowanie sportowe i wycieczki po regionie. Goście mogą zatrzymać się w funkcjonującym tutaj Hotelu Villa Pacoldi ze stylową restauracją oraz drink-barem.
    Równie malowniczo prezentuje się Rosa Private Golf Club w Konopiskach, usytuowanych ok. 15 km od centrum Częstochowy. Założone na różnych poziomach tutejsze liczne małe jeziorka (ich powierzchnia w sumie wynosi 14 ha) połączono kaskadami. Podlewanie trawy obsługuje nowoczesny system nawadniania, utrzymaniem terenu zajmuje się zespół wykwalifikowanych pracowników, dbających zarówno o nawierzchnię do gry, jak i wszystkie elementy otoczenia. Na polu mistrzowskim w obiekcie odbywają się m.in. eliminacje do zawodów międzynarodowych.
    W tej części naszego kraju czeka mnóstwo atrakcji, zaczynając od wiekowych zabytków, a kończąc na cudownej przyrodzie. W ponad tysiącletnim Krakowie, w Katedrze św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Wacława na wzgórzu Wawel koronowano i chowano królów polskich. W słynnej Kopalni Soli „Wieliczka”, należącej do żup krakowskich, wydobywano królewską sól. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska stanowiła w erze mezozoicznej dno morza. Dziś przypominają o tym fantazyjne wapienne skały i jaskinie krasowe.   

 

TROCHĘ INFORMACJI
Z ośrodków golfowych korzysta się na określonych zasadach. Do wyboru mamy używanie własnego sprzętu albo wypożyczenie klubowego. Sesja na 18-dołkowym polu kosztuje w zależności od miejsca ok. 150–250 zł w dzień powszechni i mniej więcej 200–325 zł w weekend. Co ciekawe, w niektórych obiektach obowiązują niższe ceny nie tylko dla dzieci, lecz także kobiet. Dla osób grywających regularnie najbardziej opłacalne będzie wstąpienie do klubu członkowskiego. Opłata za jeden sezon to wydatek w granicach od 2,5 do nawet 6 tys. zł. Członkowie posiadają jednak różne przywileje i zniżki. Poza nielimitowanymi wejściami na pole golfowe w ciągu całego tygodnia w ofertach dla klubowiczów znajdziemy np. rabaty na lekcje z instruktorem, udział w turniejach, wynajęcie wózka czy posiłki w miejscowej restauracji.
    W naszym kraju od 1993 r. istnieje Polski Związek Golfa, reprezentujący tę dyscyplinę na arenie światowej. To on wyłania kadrę narodową, organizuje zawody dla amatorów i profesjonalistów oraz wspiera rozwój i upowszechnianie tego sportu. Należy do niego obecnie 66 klubów golfowych z całej Polski. Organizacja określa też zakres szkoleniowy i wymagania egzaminacyjne niezbędne do zdobycia Zielonej Karty PZG, pozwalającej wejść na pola klasy mistrzowskiej.

 

UCIEC OD JESIENI I ZIMY
Ze względu na położenie geograficzne i klimat krajowy sezon gry w golfa trwa jedynie od wiosny do jesieni. Na szczęście są takie rejony na ziemi, gdzie można cieszyć się nią przez okrągły rok. Europejczycy najbliżej mają do państw basenu Morza Śródziemnego. Wśród nich golfiści najchętniej odwiedzają Hiszpanię (np. La Quinta Golf & Country Club i Río Real Golf w Marbelli, La Cala Golf w pobliżu Mijas na Costa del Sol), Portugalię (Oceanico Millennium w Vilamourze i sześć innych pól klasy mistrzowskiej marki Oceanico Golf w prowincji Algarve, Pestana Sintra Golf w Sintrze, Praia D’El Rey Golf & Beach Resort w Óbidos), a także Turcję (PGA Sultan i The Pasha w Antalya Golf Club w Antalyi, Kaya Eagles Golf Club w kurorcie Belek), Tunezję (Yasmine Valley Golf Club w Hammamecie, El Kantaoui Golf Course w Hamam Susie, Golf Palm Links Monastir w Monastyrze), Egipt (The Cascades Golf & Country Club w Soma Bay, Royal Valley Golf Club w Luksorze, Katameya Heights Golf & Tennis Resort w Kairze) czy Maroko (Al Maaden Golf Resorts i Palmeraie Resorts w Marrakeszu, Royal Country Club de Tanger w Tangerze).

FOT. DOMINICAN REPUBLIC MINISTRY OF TOURIS

Punta Espada Golf Club na przylądku Punta Cana w Dominikanie

Punta Espada Golf Club na przylądku Punta Cana w Dominikanie

    Uciekający przed nieprzyjemną aurą Polacy w okresie zimowym coraz częściej wybierają się też na Karaiby. Prawdziwym rajem dla amatorów golfa jest tutaj Dominikana ze swoimi polami znanymi na całym świecie, takimi jak Playa Dorada Golf Course w Puerto Plata lub Cana Bay Palace Golf Course i Punta Espada Golf Club na przylądku Punta Cana. Oprócz tego pogramy również m.in. na Jamajce w Montego Bay na Half Moon Golf Course w Half Moon, a RockResort bądź White Witch Golf Course koło słynnej rezydencji Rose Hall. Wyjazd golfowy nad Morze Karaibskie warto połączyć z odpoczynkiem w ciepłym, tropikalnym klimacie. Takie egzotyczne wakacje będą nie tylko oderwaniem się od szarej codzienności, lecz także pozwolą z nowymi siłami i umiejętnościami wkroczyć w kolejny sezon w Polsce.