Hyundai Motorsport po raz drugi z rzędu ukończył Rajd Sardynii z dwoma miejscami na podium, powracając tym samym na pozycję lidera klasyfikacji generalnej. Rajdowi Mistrzowie Polski 2020, Jari Huttunen i Miko Lukka odnieśli zwycięstwo w kategorii WRC3.

W szóstej rundzie sezonu, Daniel Sordo i jego pilot Carlos de Barrio zajęli pierwsze miejsce, wyprzedzając kolegów z zespołu, Thierry’ego Neuville’a i Nicolasa Gilsoula. Wjeżdżając na metę, Daniel i Carlos powtórzyli swój wynik z 2019 roku, doskonale spisując się na szutrowych etapach i kończąc rundę z 5,1 sekundową przewagą przed Thierrym i Nicolasem. Jest to trzecie zwycięstwo Hyundai Motorsport w skróconym sezonie 2020 oraz drugie zwycięstwo dla tej załogi. Podobnie jak w Rajdzie Turcji, występ Hyundaia i20 Coupe WRC został przypieczętowany ośmioma zwycięstwami etapowymi, z których pięć zdobyła załoga Sordo/de Barrio.

Załoga Neuville/Gilsoul zajmując drugie miejsce w zawodach, sięgnęła po trzecie podium w sezonie i przesunęła się na trzecie miejsce w klasyfikacji kierowców. To trzecie podium tej załogi Hyundai Motorsport w sezonie 2020.

To niesamowity wynik! Ogromnie się cieszę, że odniosłem drugie zwycięstwo z Hyundai Motorsport, powtarzając wynik z ubiegłego roku. To miejsce jest naprawdę wyjątkowe; cały zespół osiągnął bardzo dobre wyniki zajmując dwa pierwsze miejsca na podium. Na ostatnim odcinku nasza przewaga nad Thierrym zmalała. Było blisko, ale mimo to byliśmy w stanie wykonać zadanie i pomóc zespołowi wejść na prowadzenie w klasyfikacji producentów. Misja zakończona.

Dani SordoKierowca w zespole Hyundai Motorsport

Bardzo się cieszę, że udało nam się zdobyć dwa pierwsze miejsca na podium w Rajdzie Sardynii i ponownie objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej producentów. Nasz zespół – wszyscy inżynierowie, mechanicy, kierowcy i piloci – byli stuprocentowo skoncentrowani. To zdumiewające, co po raz kolejny osiągnęli. Wszyscy pracujemy na nasz upragniony cel.

Andrea AdamoSzef Zespołu Hyundai Motorsport

Jari Huttunen i Mikko Lukka odnotowali kolejny doskonały wynik we wspólnej rajdowej karierze. Zakończony debiut w Rajdzie Sardynii został przekuty w zwycięstwo w kategorii WRC 3. Tym samym Finowie mają na swoim koncie (razem z Rajdem Szwecji) dwie wygrane rundy, a więc najwięcej spośród całej stawki walczącej o Mistrzostwo Świata. Po trzech rajdach, zrobili ważny krok na drodze do odzyskanie fotela lidera. Ich strata do duetu Bulacia Wilkinson/Der Ohannesian, zmalała do zaledwie dwóch punktów.

Szutrowe drogi Sardynii okazały się bardzo wymagające dla załóg i samochodów. Jari i Mikko deklarowali przed startem, że stawiają na szybką, ale też bezpieczną jazdę, bez podejmowania nadmiernego ryzyka. Swój pierwszy odcinek specjalny wygrali w piątek, a pierwszy raz fotel lidera wywalczyli w sobotę, po 9 próbie. Łącznie przez cały rajd do zmian na prowadzeniu, pomiędzy Jari Huttunenem i Oliverem Solbergiem, doszło trzykrotnie. Finowie wrócili na pierwsze miejsce w sobotni wieczór i utrzymali wynik już do mety.

Wyspa Sardynia to piękne widoki i atmosfera, ale także odcinki specjalne o wysokim poziomie trudności. Wiele ostrych, dużych kamieni, wolne bardzo zdradliwe partie, pomieszane z szybkimi sekcjami, z dużą liczbą szczytów i skoków. Dla kogoś, kto startuje tutaj po raz pierwszy, to wymagające warunki. Z każdym kilometrem i odcinkiem lepiej się tutaj czuliśmy i rosło nasze tempo, ale nie mogliśmy sobie pozwolić nawet na chwilę dekoncentracji. W tym żeby nie popełniać kosztownych błędów bardzo pomógł nam Marcus Gronholm. Naszym celem było jechać równo, konsekwentnie, ale z marginesem błędu i bez ryzyka. Cała stawka miała tutaj ogromne problemy i my również nie uniknęliśmy przygód, ale nie daliśmy zaprzepaścić wyniku. To dla mnie i dla całego zespołu ogromny sukces. Cieszę się, że możemy mieć wkład w zwycięstwo, jakie odniósł tu Hyundai. Zabierzemy stąd wspomnienia i bezcenne doświadczenia. Dziękuję Mikko i każdemu, kto ciężko procował na zwycięstwo w Sardynii, a rywalom za świetny pojedynek!