Kuchnia staropolska to kuchnia bliska naturze, korzystająca ze świeżych, sezonowych składników, pełna polotu i zaskakujących połączeń. O wartości kuchni sarmackiej przekonany był Stanisław Czerniecki – główny kuchmistrz na zamku książąt Lubomirskich w Wiśniczu, dlatego stworzył pierwszą polską książkę kucharską Compendium Ferculorum, albo zebranie potraw.

Zainspirowani dziełem kuchmistrza-artysty, Jerzy Poznański i Andrzej Pawlas, autorzy książki Sekrety kuchmistrzowskie Stanisława Czernieckiego. Przepisy z najstarszej polskiej książki kucharskiej z 1682 roku, wspólnie z szefem kuchni „Szlacheckiej”,  przygotowali dla gości restauracji wyjątkowe menu. Dania, które przypominają, jak niezwykła była kuchnia polska w XVII w., czym różni się szlachetna polewka od zupy, i jakie były dodatki do ryb i mięs, kiedy Polacy nie znali jeszcze ziemniaka.

26 czerwca w „Szlacheckiej” Jerzy Poznański oraz Andrzej Pawlas wprowadzili gości w świat Compendium Ferculorum… oraz zainaugurowali nowe menu, które na   stałe weszło do karty restauracji.

Na początek goście zostali poczęstowani polewką z kalarepki, następnie na stół wjechał łosoś na żółto po królewsku z gąszczem marchewkowym, puree z pasternaku i fasoli a za nim brazelle wołowe z pieczoną po królewsku kaszą gryczaną oraz pieczonym burakiem. Na koniec (choć wedle tradycji staropolskiej mógłby zostać podany również na początku uczty) zaskakujący tort szpinakowy z miodem i rodzynkami! Każdy z gości został poczęstowany kieliszkiem Węgrzyna, a na stołach stały wody smakowe domowej roboty na bazie świeżego ogórka i limonki.

Podczas gdy goście smakowali potraw, Jerzy Poznański zdradzał tajniki kuchni sarmackiej, opowiadał o tradycjach na dworze rodu Lubomirskich oraz o własnej przygodzie z postacią ojca kuchni polskiej – Stanisława Czernieckiego. Tego wieczoru najważniejszy był zmysł smaku, jednak zadbano również o doznania wzrokowe – talerze pięknie przystrojono jadalnymi kwiatami, oraz przeżycia węchowe – Jerzy Poznański zaprezentował gościom najbardziej kosztowne i niezwykłe przyprawy, które pojawiły się w barokowej kuchni polskiej – szafran, kardamon, anyż, kwiat muszkatu, wanilia.

Po kolacji, zaintrygowani goście zadawali Jerzemu Poznańskiemu liczne pytania – czym jedzono w XVII w., czym zastępowano cukier, jak wyglądał kulinarny dzień księcia Lubomirskiego.

Restauracja „Szlachecka”
Al. KEN 95
02-777 Warszawa

tel.: 22 644 17 18
Fb: https://www.facebook.com/RestauracjaSzlachecka?ref=ts&fref=ts