Deska surfingowa, instrument muzyczny, akcesoria do nurkowania, kije golfowe – jak przewozić nietypowe gabaryty podróżując samolotem? Skyscanner zebrał w jednym miejscu najważniejsze zasady przewozu bagażu o większych rozmiarach czy wadze wraz z informacją, jak postępują w tym zakresie linie lotnicze, z których usług chętnie korzystają Polacy.

Sprawdź, jak podróżować z ponadgabarytowym bagażem, aby lot z niestandardowym przedmiotem, stał się dla Ciebie standardową procedurą.

TUTAJ przeczytasz nasz artykuł o bagażu podręcznym, czyli o tym, co możesz zabrać ze sobą na pokład.

TUTAJ poznasz limity bagażu rejestrowanego w popularnych w Polsce liniach lotniczych, przewożonego w luku bagażowym samolotu.

Czym jest bagaż o nietypowych wymiarach?

Do bagażu ponadwymiarowego zalicza się między innymi: narty, torby ze sprzętem golfowym, deski surfingowe, wózki inwalidzkie, rowery, plecaki z luźnymi lub wystającymi elementami oraz instrumenty muzyczne.

Zapytaj linie lotnicze o ich zasady!

Linie lotnicze mają własne regulacje w zakresie przewożenia niestandardowego bagażu, więc szczególnie korzystając z usług dwóch przewoźników podczas jednej podróży warto mieć to na uwadze. Za każdym razem pytaj przewoźnika, jak przewozi się dany przedmiot u niego.

Zgłoś się wcześniej!

Pamiętaj, że przewoźnik ma prawo odmówić Ci przewozu niestandardowego bagażu, jeśli uprzednio nie został on zgłoszony (przynajmniej dzień przed wylotem, ale lepiej zrobić to jeszcze wcześniej). Odmowa wynika z tego, że może nie być dla niego miejsca w luku bagażowym.

Zdarza się, że linia lotnicza nie zgodzi się także na przewóz przedmiotów przekraczających pewną wagę (w zależności od linii 32-45 kilo) lub zaproponuje przewóz rzeczy jako cargo. Dlatego dobrze jest omówić szczegóły przewozu wcześniej, aby uniknąć przykrych niespodzianek na lotnisku.

Dobrze opakuj!

Pamiętaj, że to Ty, nie linie lotnicze, zapewniasz ochronę wierzchnią dla nietypowego przedmiotu, który chcesz przewieźć. Opakowanie na bagaż pozawymiarowy nie powinno być materiałowe, ale o sztywniejszej strukturze, produkowane specjalnie do przewozu lotniczego. Linie lotnicze na swoich stronach internetowych zostawiają wytyczne w kwestii odpowiedniego zapakowania, szczególnie dotyczy to sprzętu sportowego.

Sprawdzaj koszty!

Punkt oczywisty, ale przypominamy, że za przewóz nietypowych gabarytów należy dodatkowo zapłacić. Niekiedy koszt przewyższa nawet kilkukrotnie cenę biletu.