Spływ kajakowy Świdrem został zorganizowany przez Geberit w związku z programem WWF Polska „Strażnicy Rzek”. Podczas wyprawy uczestnicy zobaczyli piękną rzekę, napotkali dzikie zwierzęta, ale przede wszystkim przekonali się dlaczego Strażnicy Rzek oraz promowanie ekologicznych postaw nad rzeką są bardzo potrzebne.

 

Świder to niewielka, urokliwa rzeka, która meandruje tuż za granicami Warszawy. Pracownicy Geberit i zaproszeni goście w trakcie niedawnego spływu pokonali ponad 11 kilometrów rzeki, od Woli Karczewskiej, po Otwock. Płynąc wśród lasów mogli podziwiać jak piękna jest nieuregulowana rzeka oraz docenić bogactwo natury.

W Polsce znajduje się 150 tysięcy kilometrów rzek. Zgodnie z danymi WWF Polska, zaledwie 20-25% to rzeki, które nie zostały w ogóle przekształcone przez człowieka lub zostały zmienione w niewielkim stopniu. Rzeki to dziedzictwo przyrodnicze, które wymaga ochrony.

To właśnie w naturalnych, czyli nieuregulowanych rzekach, kryje się bogactwo różnorodności biologicznej, np. roślin i zwierząt. Przez nieprzemyślane regulacje i nieodpowiednią ochronę przez ostatnie 45 lat straciliśmy aż 76% osobników wszystkich gatunków słodkowodnych.

Świder na odcinku ponad 40 km płynie przez obszar chroniony. Rezerwat Świder zajmujący obszar 238 ha został utworzony ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe. Niestety także na rzece Świder spływa dużo śmieci, które zanieczyszczają ją, osiadają na brzegach i powodują problemy ekologiczne.

 

Podczas spływu uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak odpowiedzialnie pływać po rzekach:

  • wybierać odpowiedni szlak, dostosowany do swoich umiejętności,
  • szanować mieszkańców rzek – nie odwiedzać miejsc z zakazem wstępu dla turystów i poruszać się wyznaczonymi szlakami,
  • nie wchodzić na wyspy i skarpy, które są domem dla wielu zwierząt, zwłaszcza ptaków,
  • nie śmiecić i unikać chemikaliów.*

 

O PROGRAMIE „STRAŻNICY RZEK”

Program został zainicjowany przez WWF Polska. Geberit dołączył do niego w trosce o polską przyrodę i zasoby wodne, ponieważ oferując kompletne rozwiązania do zarządzania wodą w budynkach, woda leży w sercu wszystkiego, czym się zajmuje. Wspólnie z WWF pragnie chronić polskie rzeki, szczególnie małe i średnie, i zachować ich piękno i naturalność.

Wkrótce do użytku zostaną oddane geoportal i aplikacja mobilna. Umożliwią one monitorowanie stanu ekologicznego rzek oraz roślin i zwierząt żyjących nad nimi. Będą to narzędzia Strażników Rzek, dzięki którym będą mogli podejmować także lokalne interwencje, służące ochronie najbliższych im odcinków rzek.

 

Więcej informacji o programie:

Geberit – dbaj o rzeki razem z nami: www.geberit.pl/wwf

Strona WWF – Strażnicy Rzek: https://www.wwf.pl/straznicy-rzek

* Źródło: WWF Polska