Manaslu w Nepalu – ósma góra świata. I dwie polskie podróżniczki, które postanowiły się z nią zmierzyć. Do tej pory na szczycie ośmiotysięcznika stanęło zaledwie 15 Polaków, w tym tylko 3 kobiety. Monika Witkowska i Joanna Kozanecka chcą być następne. Czy góra pozwoli się zdobyć? To okaże się już niebawem, bo atak szczytowy w ramach Manaslu 2018 Awilux Discover przewidują już na przełomie września/października.

Jak przedstawia się plan wyprawy? W podróż w Himalaje wyruszyły 3 września. Po kilku dniach przygotowań rozpoczną trekking do bazy na wysokości 4750 m n.p.m. Po aklimatyzacji w trzech kolejnych obozach będą gotowe, by wyruszyć na szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.).Górę zdobywać będą w dwuosobowym składzie.

W ubiegłym roku, jadąc w rejon Annapurny, zobaczyłam tę przepiękną górę z odległej od niej drogi do Pokhary, wysiadłam z samochodu i nie mogłam się napatrzyć. Ośnieżony kolos Manaslu prezentował się zarazem dostojnie i groźnie. To właśnie wtedy pomyślałam, że chciałabym się z tą górą zmierzyć, licząc, że pozwoli się zdobyć – wspomina Monika Witkowska. – We wspinaczce najważniejsza jest pasja i swoista symbioza z górą. Równocześnie, jako że będziemy się wspinać w kobiecym zespole, chcemy pokazać, że miejsce Polek jest na szczycie– dodaje.Podkreśla, że dotyczy to nie tylko gór, ale każdej sfery życia.

Jak zapewniają podróżniczki, do wyprawy są przygotowane zarówno kondycyjnie, jak i sprzętowo, ale do wyzwania podchodzą z wielką pokorą. Finał zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od tego, czy „góra okaże się dla nich łaskawa”. Niezbędne jest też szczęście, zwłaszcza z oknem pogodowym przy ataku na szczyt. – Tutaj jesteśmy dobrej myśli, ponieważ wyprawę wspiera Awilux, firma produkująca okna – dodają.

Monika Witkowska to podróżniczka, dziennikarka, autorka książek. Zdobyła 9 szczytów Korony Ziemi, w tym Mount Everest. Na swoim koncie ma też Ama Dablam, Matterhorn czy wyprawę na Broad Peak. Oprócz gór, specjalizuje się w żeglarstwie morsko-oceanicznym, zwłaszcza w regionach polarnych. Dwa razy opłynęła Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę, zaliczyła Przejście Północno-Zachodnie, czyli trudny, arktyczny szlak z Grenlandii na Alaskę. Wspólnie z Borje Ivarssonem jako pierwsi w świecie – odbyli rejs z północy Kanady na rosyjską Wyspę Wrangla i opłynęli Czukotkę. W sumie odwiedziła około 180 krajów na wszystkich kontynentach.

Partnerką wspinaczkową Moniki jest Joanna Kozanecka, która górskie szlify zdobywała od Beskidów i Tatr, przez Alpy, Andy, po Pamir i Himalaje. Weszła na Gerlach zimą, Mont Blanc, Elbrus, Mt Denali, Aconcagua, himalajskie Dampush Peak i Khang Yatse, a także Pik Lenina.Jej drugą pasją są biegi długodystansowe i triathlon. Ukończyła ponad 30 maratonów, 8 Ironmanów i liczne biegi ultra, w tym na dystansie 150 km. Objechała na rowerze całe polskie wybrzeże, Bornholm i Kubę.

Szczyt Manaslu – nazywany przez miejscowych „Górą Ducha” – leży w Nepalu, w masywie Himalajów. Niższy od Mount Everest, ma jednak wyższą statystykę wypadków, a do największych zagrożeń należą lawiny. Poza tym, to dość rozległy masyw, którego drogi wspinaczkowe należą do najdłuższych w Himalajach.

Po raz pierwszy wierzchołek Manaslu osiągnęło w 1956 r. czterech członków ekspedycji japońskiej. 16 lat później szczyt zdobył legendarny włoski himalaista, Reinhold Messner. Z Polaków pierwsi na „Górę Ducha” weszli Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski – 14 stycznia 1984 roku, zaliczając pierwsze wejście na Manaslu zimą. Do tej pory szczyt zdobyło 15 Polaków, w tym Kinga Baranowska, Andrzej Bargiel, Artur Hajzer, Jerzy Kukuczka, Piotr Pustelnik, Ryszard Pawłowski czy Krzysztof Wielicki.

Wyprawa Manaslu 2018 Awilux Discover to także symboliczna wspinaczka dla niesprawnej od urodzenia, 14-letniej Magdy Samoraj, którą los zmusił do heroicznej walki o zdrowie i życie. Wychodząc na „Górę Ducha” podróżniczki chcą zwrócić oczy na potrzeby niepełnosprawnych i promują zbiórkę na sprzęt rehabilitacyjny dla Magdy. Wysokość Manaslu – 8156 m – to cel, który w przeliczeniu na złotówki jest kwotą potrzebną na zakup niezbędnego dziewczynce pionizatora.

Partnerem tytularnym wyprawy jest Awilux Polska – dostawca rozwiązań okienno-drzwiowych do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa w Polsce i Niemczech, opierając usługi na niemieckiej technologii SCHÜCO.