Najlepsi kucharze z całego kraju już po raz czwarty wezmą udział w mistrzostwach Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra. Swoje umiejętności zaprezentują w sobotę, 10 marca w Hotelu Atut****, przygotowując potrawy z dumą regionu – jesiotrem w roli głównej. Wydarzenie, które odbędzie się w ramach Weekendu Kulinarnego, otrzymało nominację do Kulinarnego Pucharu Polski.

 

Kulinarne zmagania będzie oceniać jury z uznanymi szefami kuchni, Jerzym Pasikowskim i Adamem Dmyterko na czele. Gościem specjalnym oraz przewodniczącą jury VIP została natomiast Ewa Wachowicz. Gospodarzem i współorganizatorem mistrzostw, jak co roku jest czterogwiazdkowy Hotel Atut usytuowany w miejscowości Licheń Stary nad Jeziorem Licheńskim. Region słynie z hodowli jesiotra oraz wysokogatunkowego kawioru, który jest dystrybuowany do renomowanych restauracji na całym świecie. To także specjał hotelowej restauracji Yesiotr.

 

Czujemy satysfakcję, że mistrzostwa na stałe weszły do kulinarnego kalendarza najważniejszych konkursów w Polsce. Nie zamierzamy jednak spoczywać na laurach, ponieważ każdą kolejną edycję traktujemy jak kolejne wyzwanie. Cel nadrzędny to jednak konsekwentna promocja lokalnych przysmaków, do których bez wątpienia należy jesiotr. Największe łowiska tej królewskiej ryby w Polsce znajdują się właśnie w okolicach Konina, dlatego poprzez mistrzostwa budujemy pozytywne skojarzenia z regionem, który jest nam szczególnie bliski– zapewniła Agata Fludra, dyrektor marketingu Hotelu Atut.

 

W rywalizacji wezmą udział wyselekcjonowane, dwuosobowe zespoły, które przygotują królewskie potrawy z jesiotrem w roli głównej. O poziom konkursu jesteśmy spokojni. Ocenie jury będą podlegać nie tylko smak czy sposób podania potrawy, ale również jakość pracy, czystość stanowiska, wykorzystanie czasu i składników –powiedział Jerzy Pasikowski, przewodniczący jury mistrzostw Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra.

 

Dwuosobowe zespoły, które podejmą wyzwanie oczarowania jurorów przyrządzonymi przez siebie daniami, to reprezentanci restauracji i hoteli z całej Polski. Finał wydarzenia zwieńczy uroczysta, wieczorna Gala i atrakcje w eleganckim stylu.

 

Jestem zwolenniczką przenoszenia tradycji na talerze, ale w nowoczesnym wydaniu. Uczestnicy konkursu niejednokrotnie zaskakiwali mnie nieszablonowymi pomysłami na skomponowanie dań z jesiotrem i kawiorem. Bycie jurorem podczas mistrzostw to dla mnie niezwykle inspirujące doświadczenie, dlatego już po raz kolejny przyjęłam zaproszenie od Hotelu Atut – przyznała Ewa Wachowicz, gość specjalny wydarzenia oraz przewodniczący jury VIP.

 

Drużyny zakwalifikowane do konkursu powinny, poza jak najlepszym smakiem swoich potraw, zadbać o to, aby dania prezentowały się perfekcyjnie. Atutem bez wątpienia będą także elementy widowiskowe podczas gotowania. Każda dwuosobowa ekipa będzie musiała wykonać potrawę w formie dania głównego oraz przystawki dla siedmiu osób.

 

Impreza rozwija się od 2015 roku i ma charakter cykliczny. W tym roku po raz pierwszy została nominowana do Kulinarnego Pucharu Polski.