Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce. Zaskakuje nie tylko wyjątkowym położeniem na 44 wyspach, największe to: Uznam, Wolin i Karsibór ale też najszerszą plażą na polskim wybrzeżu i tym, że słońce świeci tutaj najdłużej Z tego powodu miasto uchodzi za najbardziej słoneczne na wybrzeżu Bałtyku. Tutaj znajdują się dwa niezwykłe rezerwaty przyrody „Karsiborskie Paprocie” oraz rezerwat ptasi „Karsiborska Kępa” i ma swój początek Szlak Latarń Morskich, z największą latarnią nad Bałtykiem, bo mierzącą 68 m wysokości.

Miłośników militariów i historii zapewne zainteresuje unikatowy w skali światowej zespół fortyfikacji z początków XIX wieku, w skład którego wchodzą trzy forty: Gerharda, Zachodni, Anioła oraz obiekty z okresu I, II wojny światowej. Duże emocje budzi Podziemne Miasto, z pilnie strzeżoną tajemnicą  z czasów tzw. zimnej wojny. 

Świnoujście to raj dla żeglarzy oraz miłośników kitesurfingu, winsurfingu i skimboardu, bo miasto otoczone jest wodami Morza Bałtyckiego i Zalewu Szczecińskiego, z przepięknym portem jachtowym. Turyści aktywni mają do dyspozycji około osiemdziesiąt kilometrów szlaków rowerowych, w tym łączących Świnoujście z niemiecką częścią wyspy Uznam oraz doskonałe warunki do uprawiania nordic walking.

Wyjątkowy mikroklimat z dużą zawartością jodu, a także wykorzystanie naturalnych złóż borowin i solanek w leczeniu i odnowie biologicznej w znakomicie przygotowanych ośrodkach i ekskluzywnych hotelach, sprawia, że wiele osób chętnie wybiera Świnoujście na miejsce swojej kuracji oraz odnowy biologicznej.

W dawnym ratuszu miejskim, najstarszym budynku w mieście znajduje się Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Poznamy tutaj historię rybołówstwa, dzieje miasta i regionu, okazy fauny i flory mórz i oceanów, w tym najstarszą i największą piranię w Polsce.

Kolejnym magnesem przyciągającym do miasta jest bogata oferta kulturalna, w tym najpopularniejsze wydarzenia takie jak: Wakacyjne Miasto Kobiet, Grechuta Festival, Sail Świnoujście i Pływający Festiwal Piosenki Morskiej “Wiatrak”. Prawdziwą ucztą dla melomanów jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny – Świnoujskie Wieczory Organowe.

Zapraszamy do fascynującej wędrówki przez wielokulturowe przygraniczne miasto, położone
w najdalej wysuniętym na północny zachód zakątku Polski.