Muzeum Akropolu powstało w celu ekspozycji wszystkich znaczących znalezisk z terenu samego świętego wzgórza (Akropolu), jak i tych pochodzących z jego podnóża. Placówka muzealna mieści się w gmachu zaprojektowanym przez szwajcarskiego architekta Bernarda Tschumiego oraz Greka Michaela Photiadisa i rozpoczęła swoją działalność latem 2009 r. Zbiory muzeum prezentowane są na trzech kondygnacjach, a także na poziomie fundamentów budowli, gdzie znajduje się wkomponowane w bryłę budynku prawdziwe stanowisko archeologiczne. Na pierwszym poziomie, na parterze, przygotowano wystawę nazwaną Galerią zboczy Akropolu, na której prezentowane są znaleziska z sanktuariów mieszczących się niegdyś na zboczach wzgórza oraz liczne przedmioty codziennego użytku, wykorzystywane przez Ateńczyków na przestrzeni wieków.

Muzeum Akropolu , źródło: Muzeum Akropolu / www.visitgreece.gr

Na pierwszym piętrze, w jego wschodniej i południowej części, w Galerii Dzieł Archaicznych, w wysokich na 9 m i oświetlonych naturalnym światłem przestrzeniach, znalazły swoje miejsce majestatyczne rzeźby zdobiące pierwsze wielkie świątynie Akropolu, a także dary wotywne składane przez wiernych, takie jak figurki kor (po grecku korai) przedstawiające kobiece postaci, posągi uczonych, jeźdźców, bogini Ateny, figurki postaci męskich, marmurowe płaskorzeźby i inne pomniejsze dary dziękczynne z brązu czy gliny.

Uwieńczeniem ekspozycji muzeum jest znajdująca się w przeszklonej przestrzeni na ostatnim piętrze Galeria Partenonu. Eksponowane są tutaj słynne, zdobiące niegdyś fryz Partenonu płaskorzeźby przedstawiające procesję panatenajską (Panatenaje). Umieszczono je zgodnie z kolejnością wzdłuż ścian prostokątnej, betonowej konstrukcji, odwzorowując w ten sposób ich pierwotny układ. Prezentowane są tu również metopy, czyli marmurowe płyty zdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z mitologii greckiej, które umieszczono pomiędzy kolumnami ze stali nierdzewnej. Co ciekawe, liczba tych kolumn odpowiada liczbie kolumn Partenonu. Kolosalne figury dwóch frontonów postawiono na postumentach po wschodniej i zachodniej stronie Galerii Partenonu. Fronton wschodni przedstawia narodziny bogini Ateny, wyłaniającej się z głowy swojego ojca Zeusa, a zachodni prezentuje starcie Ateny i Posejdona o prawa do Attyki.

Muzeum Akropolu , źródło: Muzeum Akropolu / www.visitgreece.gr

Po obejrzeniu Galerii Partenonu można powrócić na pierwsze piętro, aby zakończyć zwiedzanie serią dzieł, które powstały już po wybudowaniu Partenonu, takich jak Propylon, Świątynia Ateny Nike i Erechtejon. W północnym skrzydle prezentowane są przepiękne klasyczne rzeźby i ich rzymskie kopie, a także płaskorzeźby wotywne i te przygotowane na podstawie dekretów z V i IV w. p.n.e., ozdobne cokoły rzeźb i przedstawienia portretowe oraz wybrane dzieła z końca epoki starożytnej i wczesnego okresu bizantyjskiego. Ekspozycję muzealną wzbogaciły też bogate znaleziska ukazujące życie codzienne mieszkańców starożytnych Aten. Odkryto je podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych przed rozpoczęciem budowy gmachu Muzeum Akropolu. Teren dawnych wykopalisk stanowi dziś część ekspozycji i widoczny jest poprzez szereg dużych, przeszklonych otworów rozmieszczonych na różnych kondygnacjach placówki muzealnej. Już wkrótce zostanie on udostępniony dla zwiedzających, którzy będą mogli spacerować pośród pozostałości starożytnej dzielnicy Aten.

Dodatkowe wskazówki:

Dzień w Muzeum Akropolu
Spędź dzień w Muzeum Akropolu, ciesząc się szeregiem zajęć, takich jak spacery po galeriach, oglądanie konserwacji kariatyd z Erechtejonu, przeglądanie książek związanych z Partenonem itp.

Projekcje 3D
W każdą sobotę i niedzielę Muzeum Akropolu zaprasza gości do swojego Teatru Rzeczywistości Wirtualnej, aby dzięki krótkim pokazom filmowym przygotowanym w technologii 3D mogli się oni dowiedzieć więcej o zabytkach Akropolu.

Pakiety rodzinne
Muzeum Akropolu daje rodzinom możliwość skorzystania z wizyty i kreatywnego sposobu zwiedzania i
poznawania prezentowanych eksponatów poprzez specjalnie przygotowane pakiety rodzinne.

Kawiarnia i restauracja
Na parterze Muzeum Akropolu znajduje się kawiarnia, której przeszklona podłoga pozwala na oglądanie wykopalisk archeologicznych.
Na drugim piętrze działa również restauracja ze wspaniałym, panoramicznym widokiem na wzgórze Akropolu.

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Akropolu
Wybierzcie się na wirtualny spacer po Galerii Dzieł Archaicznych oraz Galerii Partenonu, korzystając z technologii Google Street View. Odkryjcie i obejrzyjcie dokładnie wybrane eksponaty Muzeum Akropolu za pośrednictwem aplikacji Google Arts & Culture (dawniej Google Art Project).

Edukacja:
Wycieczki szkolne
Programy edukacyjne Muzeum Akropolu mają na celu twórczy kontakt dzieci z kulturą antyczną i poznawanie jej w ciekawy i inspirujący sposób. Odwiedziny w tej placówce muzealnej stanowią świetny pomysł, żeby wzbudzić w najmłodszych zainteresowanie historią i korzeniami kultury europejskiej.

Materiały edukacyjne
Zapytajcie o dostępne w Muzeum Akropolu materiały edukacyjne, takie jak publikacje (np. Rzeźby Partenonu) czy aplikacje
cyfrowe, m.in. Atena, bogini Akropolu i Pomaluj suknię kory.

Godziny pracy
Sezon zimowy (od 1 listopada do 31 marca)
Od poniedziałku do czwartku – od 9.00 do 17.00 (ostatnie wejście o 16.30)
Piątek – od 9.00 do 22.00 (ostatnie wejście o 21.30)
Sobota i niedziela – od 9.00 do 20.00 (ostatnie wejście o 19.30).
Sezon letni (od 1 kwietnia do 31 października)
Poniedziałek – od 8.00 do 16.00 (ostatnie wejście o 15.30)
Wtorek, środa i czwartek – od 8.00 do 20.00 (ostatnie wejście o 19.30)
Piątek – od 8.00 do 22.00 (ostatnie wejście o 21.30)
Sobota i niedziela – od 8.00 do 20.00 (ostatnie wejście o 19.30).
Muzeum Akropolu pozostaje zamknięte w dniach: 1 stycznia, Niedzieli Wielkanocnej, 1 maja, 25 i 26 grudnia.
Skrócony czas pracy w okresie świąt Bożego Narodzenia – w Wigilię i Sylwestra (24 i 31 grudnia), wówczas Muzeum
Akropolu jest otwarte w godzinach 9.00–15.00.
Skrócony czas pracy w okresie świąt Wielkiej Nocy – w Wielki Piątek Muzeum Akropolu jest otwarte od 12.00 do 18.00, a w
Wielką Sobotę działa od godz. 8.00 do 15.00.
Wydłużone godziny otwarcia: podczas sierpniowej pełni księżyca oraz Europejskiej Nocy Muzeów Muzeum Akropolu jest
otwarte aż do północy.

Bilety
Podstawowy bilet wstępu kosztuje 5 euro.

Przydatne linki
Oficjalna strona internetowa Muzeum Akropolu:  www.theacropolismuseum.gr
Facebook Page
Youtube Brand Channel

 

www.visitgreece.gr

Materiał promocyjny powstał we współpracy z GRECKĄ NARODOWĄ ORGANIZACJĄ TURYSTYCZNĄ W POLSCE (GNTO)