Wiosna to doskonała pora, aby spędzić urlop za granicą. Przemęczeni pracą i niekończącą się zimą, marzymy o nastaniu wiosny – warto wyjść jej naprzeciw

 

Wiosna to doskonała pora, aby spędzić urlop za granicą. Przemęczeni pracą i niekończącą się zimą marzymy o nastaniu słonecznej wiosny. Warto więc wyjść jej naprzeciw.

Okres wiosenny wyśmienicie nadaje się na wypoczynek w ciepłych krajach. Temperatury powietrza sprzyjają zwiedzaniu, ceny są niższe niż w okresie letnim, przyroda urzeka swoim pięknem, a plaże nie są tak zaludnione, jak np. w czerwcu czy lipcu. Coraz więcej Polaków decyduje się na urlop w porze wiosennej, zainteresowaniu wycieczkami zagranicznymi w tym okresie sprzyjają niewątpliwie kuszące promocje biur podróży.

 

Oto 5 propozycji miejsc wartych odwiedzenia:

 

Cypr

Sezon turystyczny na Cyprze trwa przez cały rok. Miłośnicy wylegiwania się na plaży i kąpieli w krystalicznie czystej wodzie będą zachwyceni pobytem w tym zakątku. Wiosną temperatura na wyspie przekracza 20°C, dni są długie i słoneczne. Warto za miejsce wypoczynku wybrać miejscowość Limassol – to drugie co do wielkości miasto Cypru, leżące na południowym wybrzeżu wyspy, nad Zatoką Akrotiri. Znajduje się tutaj np. główny cypryjski port oraz centrum przemysłu winnego. Limassol to prawdziwe zagłębie turystyczne, do pobytu w tym miejscu zachęcają długie oraz czyste plaże. Symbolem miasta jest zamek z XIII w., który w przeciągu wieków służył m.in. jako twierdza, główna kwatera wojskowa i więzienie. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Średniowieczne. W mieście znajduje się także Muzeum Ludowe, które prezentuje cypryjską sztukę, odzież oraz sprzęty codziennego użytku.

 

Madera

Nazywana jest wyspą wiecznej wiosny, a to ze względu na łagodny klimat i niespotykane piękno. Wiosną średnia najwyższych temperatur wynosi 21°C, a najniższych 16°C. Takie warunki pogodowe sprzyjają wypoczynkowi i zwiedzaniu wyspy, która zachwyca kolorowymi kwiatami, gęsto porośniętymi wzgórzami, malowniczymi urwiskami, wodospadami, a także kraterami wulkanów oraz ciemnymi wulkanicznymi plażami. Madera to zarówno nazwa wyspy, jak i zaliczanego do Makaronezji niewielkiego archipelagu, który jest rejonem autonomicznym Portugalii. Wyspę cechuje umiarkowanie rozwinięta linia brzegowa z łagodnymi i szerokimi zatoki.

 

 

Toskania

 

 

 

Urokliwy region położony w środkowych Włoszech to doskonałe miejsce na wiosenny urlop. Przyroda wówczas zachwyca: jest zielono, kwitnie wiele drzew oraz kwiatów. Temperatura maksymalna w maju wynosi 23°C, a najniższa to 12°C. Smakosze dobrego wina powinni wybrać się do Montepulciano, skąd pochodzi słynne Vino Nobile di Montepulciano – jedno z najlepszych win Italii, którego receptura sięga czasów średniowiecza. Miasteczko Pitigliano zachwyca położeniem na szczycie skalnego wzgórza. Zachowały się tutaj mury obronne oraz ruiny akweduktu. Florencja, zwana perłą Toskanii, uważana jest za najpiękniejsze miasto Włoch. To skarbiec sztuki, zabytków oraz wspaniałych punktów widokowych, które zainteresują i zachwycą każdego.

 

Czarnogóra

To nieduży kraj słynący z pięknych piaszczystych plaż, urokliwych gór, czystych jezior, małych miast oraz wiosek rybackich. Panuje tutaj zróżnicowany klimat, gdyż Czarnogóra leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, przy czym w głębi lądu występuje jego górska, chłodniejsza odmiana, a w pasie nadbrzeżnym typ śródziemnomorski. Wiosną na wybrzeżu są idealne temperatury powietrza oraz wody. Średnia temperatura maksymalna w maju to 22°C, a najniższa to 12°C. Boka Kotorska usytuowana jest w południowej części wybrzeża Adriatyku, miejsce to uważane jest za jedno z najpiękniejszych nie tylko na Bałkanach, ale i na całym Starym Kontynencie. Składa się z czterech mniejszych zatok, a wzdłuż linii brzegowej wznoszą się starożytne i średniowieczne miasta otoczone murami obronnymi. Wody zatoki zdobią liczne kamienne wysepki, na których znajdują się niewielkie klasztory oraz kościoły. W miasteczku Perast obejrzeć można pozostałości po zabytkach z czasów Republiki Weneckiej. Sveti Stefan to wizytówka czarnogórskiej riwiery. Niewielki półwysep zabudowany jest domami z dachami w kolorze ochry i otoczony krystalicznie czystymi turkusowymi wodami.

 

Albania

Państwo to położone jest w południowo-wschodniej części Europy, na Bałkanach, posiada dostęp do Morza Adriatyckiego na zachodzie i Morza Jońskiego na południu. Kraj ten charakteryzuje się niezwykłym pięknem. Poza wspaniałymi plażami jego bogactwo stanowią liczne zabytki oraz cuda natury. Porto Palermo, zatoka w pobliżu Himary, na południowym krańcu państwa, przyciąga turystów czystą, ciepłą wodą oraz tajemniczym zamkiem na półwyspie – jedną z twierdz w Albanii, które do dziś świadczą o potędze Imperium Osmańskiego sprzed kilkuset lat. Saranda to jedno z urokliwszych zakątków nad Morzem Jońskim. Kurort położony jest niedaleko granicy z Grecją. Tutaj góry stykają się z morzem, jest kilka małych zatoczek oraz rozłożyste palmy. Saranda, mimo iż niewielka, dzięki pięknemu położeniu jest najczęściej odwiedzanym miastem w Albanii. To wymarzone miejsce na wypoczynek m.in. ze względu na temperaturę. Od maja do października nie spada ona zazwyczaj poniżej 20°C. To bardzo stare miasto, jego historia sięga starożytnej Grecji. W czasach rzymskich był to ważny port handlowy dla Fenicjan, Epirów czy Włochów. Albańska Riwiera to pas wybrzeża w obwodzie Wlora zaczynający się w północnej części regionu w pobliżu Parku Narodowego Llogara, a kończący się na południu w Lukove, nazywany przez Albańczyków Bregu. Znajduje się tutaj wiele malowniczych wiosek ukrytych wśród gór oraz dziewiczych plaż, które swoją urodą dorównują tym w Chorwacji czy Grecji.

 

Wyjazdom wiosennym sprzyjają poza tym propozycje wycieczek last minute, m.in. na Wyspy Kanaryjskie. Popularnymi kierunkami są także Egipt, Tunezja, Tajlandia, Malezja, Izrael czy Dominikana.

 

https://www.fostertravel.pl/