W dniach 12-13 października br. Warszawa ponownie stanie się światową stolicą whisky, a wszystko za sprawą piątej już edycji festiwalu Whisky Live Warsaw. Tegoroczna odsłona imprezy obfitować będzie w wiele znamienitych trunków ze wszystkich stron świata. Poza popularną „szkocką”, pojawią się również inni przedstawiciele mocnych alkoholi. Nie zabraknie także rozbudowanego konceptu kulinarnego.

W tym roku Whisky Live Warsaw odbędzie się w nowej, prestiżowej lokalizacji - Centrum Praskim Koneser, nawiązującej do chlubnych tradycji polskiego gorzelnictwa. Warto podkreślić, że obiekt ten posiada wszelkie atuty, aby stać się miejscem kultowym na biznesowej i kulturalnej mapie Warszawy.

 

Kolejne premiery

To, co wyróżnia Whisky Live na tle innych tego typu imprez, to premiery festiwalowe. Podczas tegorocznej edycji pojawi się szerokie grono debiutantów. Tak oto siedem destylarni z dwóch różnych kontynentów zaprezentuje swoją ofertę alkoholi. Stany Zjednoczone będą reprezentowane przez bourbony Michter’s, które w zgodnej opinii ekspertów należą do światowej czołówki w swojej kategorii. Listę tegorocznych debiutantów uzupełniają wyśmienite whisky ze Szkocji oraz Anglii.

Poza wspomnianymi whisky oraz rumem, w ofercie festiwalowej znalazły się również: wódki, koniaki, giny, oraz likiery na bazie whisky. Co ciekawe, po raz pierwszy w Polsce zagoszczą również panamskie rumy. Łącznie w ofercie festiwalowej znalazło się kilkaset gatunków alkoholi z kilkunastu krajów. Większość będzie dostępna w cenie biletu. Za droższe, limitowane edycje, trzeba będzie zapłacić voucherami o wartości 5 złotych lub jej wielokrotności.

 

Nowe atrakcje dla fanów whisky

Jedną z tegorocznych innowacji jest tzw. pakiet rozszerzający, uprawniający w pierwszym dniu do wejścia na teren festiwalu półtorej godziny przez oficjalnym startem imprezy. – To ukłon w stronę najzagorzalszych fanów whisky, który liczą zarówno na możliwość nieskrępowanej rozmowy z przedstawicielami destylarni, jak i zakupu alkoholu w sklepie festiwalowym przed resztą naszych gości. – tłumaczy Jarosław Buss, pomysłodawca i organizator Whisky Live Warsaw. Pula biletów z wcześniejszym wstępem została ograniczona do kilkuset sztuk.

To tylko jedna z wielu niespodzianek przygotowana dla miłośników dobrej single malt. W ramach festiwalu zostanie uruchomiony VIP Room z ofertą bardzo limitowanych edycji whisky oraz innych luksusowych alkoholi. To właśnie tam smakowana będzie m.in. 40-letnia szczecińska Starka.

Podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorzy szykują whisky festiwalową. Jej nazwa do samego festiwalu jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Wiadomo tylko tyle, że na potrzeby Whisky Live Warsaw została zakupiona 50-litrowa beczka. Znajdująca się w niej whisky została zabutelkowana z naturalną mocą beczki (64,4 proc.). Edycja, na którą składają się 84 butelki, będzie dostępna w sklepie festiwalowym, podobnie jak większość degustowanych trunków. Warto w tym miejscu podkreślić, że produkty będzie można kupić w promocyjnej cenie pomniejszonej o VAT (23 proc.).

 

Kulinaria na żywo

Ideą festiwalu jest nie tylko edukowanie na temat kultury picia whisky, lecz również pokazanie szerokiej palety zastosowań tego alkoholu. - Dla miłośników lżejszych smaków zaplanowaliśmy stoiska z koktajlami na bazie whisky. Przewidziane zostały także pokazy live cookingu, które poprowadzi Bartłomiej Czerwiński, uznany i wieloletni szef kuchni kultowej już Restauracji Merliniego. – dodaje Jarosław Buss. Potraw parowanych z whisky będzie można spróbować na dziedzińcu przez budynkiem festiwalowym. Nie zabraknie też słodkości w postaci ciastek i czekolad. Swoje miejsce odnajdą także miłośnicy dobrych cygar.

 

Scena tętniąca życiem i goście specjalni

Całe życie festiwalowe skupi się na scenie głównej, która wypełniona zostanie prezentacjami, pokazami i rozmowami. Swój udział w imprezie potwierdził między innymi Ingvar Ronde - wydawca i publicysta corocznego Malt Whisky Yearbook, najbardziej opiniotwórczego zbioru publikacji o tematyce whisky. Na Whisky Live Warsaw będzie on promował najświeższe wydanie swojego kultowego dzieła. Kolejnym gościem specjalnym będzie Rob Allanson – niekwestionowany autorytet w dziedzinie whisky, Global Editor prestiżowego, brytyjskiego Whisky Magazine.

Po raz kolejny profesjonalne jury wybierze najlepszą whisky festiwalową w ramach konkursu Warsaw Whiskies Awards. Swojego wyboru dokonają również uczestnicy – poza najpopularniejszą whisky wskażą również „odkrycie festiwalowe”. Nie zabraknie także stałego elementu krajobrazu Whisky Live, czyli sesji Masterclass (zamknięte spotkania degustacyjne dla ok. 25 osób z przedstawicielami zagranicznych destylarni).

W cenie biletu każdy uczestnik otrzyma kieliszek festiwalowy. Na miejscu będzie możliwość wygrawerowania na nim swojego imienia i nazwiska. Organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji oraz liczby wystawców.

Więcej informacji na temat Whisky Live Warsaw można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia (www.whiskylivewarsaw.com). Bilety są już dostępne do nabycia w sprzedaży on-line. W dniu festiwalu czynne będą kasy na terenie Konesera.

  Ponownie po 50 latach, w ramach obchodów Oktoberfest świeże piwo z beczki dostępne na pokładzie

  Leberkäse (zapiekany pasztet), precle i biała kiełbasa dostępne w salonikach Lufthansy podczas Oktoberfest

  Tradycyjne stroje na trasach Lufthansy z Monachiumu do Nowego Jorku, Singapuru i Szanghaju

 

Załoga Lufthansy już niedługo będzie witać pasażerów na pokładach w tradycyjnych bawarskich strojach ludowych – w samą porę na Oktoberfest. Zgodnie z coroczną tradycją, na wybranych lotach z Monachium, załogi pokładowe Lufthansy zamiast mundurów będą nosić na pokładzie tradycyjne bawarskie stroje ludowe. Dodatkowo, Lufthansa wprowadza na pokład piwo beczkowe, tegoroczny specjalny przysmak na wybranych trasach. Po raz pierwszy załoga uczestniczyła w opracowaniu ekskluzywnego menu Oktoberfest dla klientów Klasy Biznes, które doskonale łączy się ze świeżo lanym piwem.

Pierwszy tegoroczny lot Lufthansy w tradycyjnych strojach ludowych startuje dzisiaj, 19 września ze stolicy Bawarii na trasie do Nowego Jorku (Newark). Drugi tradycyjny lot w strojach ludowych odbędzie się 25 września na trasie z Monachium do Singapuru i wreszcie, pasażerowie podróżujący z Monachium do Szanghaju 6 października będą mogli również przeżyć ten specjalny lot tuż przed oficjalnym zakończeniem Oktoberfest. Załogi w strojach tradycyjnych będą obsługiwać również wybrane loty europejskie.

 

Pracownicy Lufthansy w tradycyjnych bawarskich strojach ludowych

Ubranie załogi międzykontynentalnej floty Lufthansy zostało zaprojektowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb przez tradycyjnego monachijskiego specjalistę od strojów kostiumowych, markę Angermaier. Oktoberfest Dirndl – tradycyjny strój damski, noszony przez stewardesy ma kolor ciemnoniebieski z srebrnoszarym fartuchem, a ich koledzy będą nosić krótkie skórzane spodnie - Lederhosen - z ciemnoniebieską kamizelką wykonaną z tego samego materiału, co Dirndl. Już trzeci rok z rzędu Angermaier ubrał załogi pokładowe z okazji największego festiwalu folklorystycznego na świecie. Podobnie jak w poprzednich latach, pasażerowie Lufthansy będą również mogli cieszyć się widokiem tradycyjnych strojów ludowych na lotach z Monachium do wybranych europejskich miast. Od 5 do 7 października jedna z załóg Lufthansa CityLine zamieni swoje mundury na tradycyjne stroje. W tym roku ich celem podróży jest Berlin, Kolonia/Bonn, Luksemburg, Piza, Genua, Amsterdam, Rzeszów, Timisoara i Cagliari.

Tradycja ta kontynuowana będzie również w przypadku pracowników obsługi pasażerów Lufthansy w Terminalu 2 w Monachium, którzy podczas Oktoberfest będą witać pasażerów w bawarskich strojach. Zamiast munduru Lufthansy, żeński personel może nosić Dirndla, a ich koledzy mogą wybrać Lederhosen. Pracownicy obsługi w salonikach pierwszej klasy Lufthansy będą nosić tradycyjne stroje w kolorze czarnym i złotym.

 

Piwo z beczki na pokładzie oraz menu Oktoberfest stworzone przez personel pokładowy

Już w latach 60. ubiegłego wieku pasażerowie Lufthansy delektowali się świeżo lanym piwem. Wtedy podawane było w "Lufthansa Senator Service" , a dziś beczki piwa znów powracają na pokład. Keg "zdatny do lotu" został wybrany specjalnie na rejsy Lufthansy. W tej beczce ciśnienie dwutlenku węgla jest regulowane przez zawór. Zapobiega to zbyt wysokiemu wzrostowi ciśnienia w trakcie lotu, dzięki czemu piwo może być nalewane nawet na wysokości 10 000 metrów nad poziomem morza. Pasażerowie Klasy Biznes otrzymają również pasujące do piwa specjalne menu Oktoberfest. Po raz pierwszy zostało one stworzone przez obsługę Lufthansy we współpracy z ekspertami kulinarnymi w LSG Sky Chefs. Przy opracowywaniu menu zostały uwzględnione pomysły i doświadczenia załogi z poprzednich lat . W tym roku w specjalnym menu znajdziemy truflowy tatar wołowy, pstrąga w sosie z wina Riesling i krem bawarski z pistacjowym pesto. We wrześniu i październiku pasażerowie Klasy Biznes Lufthansy mogą korzystać z menu Oktoberfest na wszystkich lotach międzykontynentalnych.

 

Oktoberfest w salonikach Lufthansy

Monachijskie saloniki Lufthansy także przygotowały sie na Oktoberfest. Tak jak w zeszłym roku ponad 4 000 kilogramów “Leberkäse”, ponad 38 000 precli oraz około 750 kilogramów białej kiełbasy będzie podawane w 12 salonikach znajdujących się w Terminalu 2 oraz w terminalu satelitarnym. Menu Oktoberfest w restauracjach saloników Klasy Pierwszej Lufthansy, których wnętrze będzie także odpowiednio udekorowane, składać się będzie z zupy Oktoberfest oraz z kaczki serwowanej w stylu rustykalnym. Na deser będą podawane pierogi morelowo-śliwkowe z waniliową pianką. Saloniki senatorskie oraz biznesowe zaproponują swoim gościom zupę gulaszową "Andechser" lub grzyby w śmietanie z pierogami. Ponadto, oczywiście we wszystkich salonikach będzie serwowane piwo Oktoberfest lane z beczki.

 

Boxy Oktoberfest dla pasażerów

Pasażerowie, którzy wylądują na monachijskim Terminalu 2 podczas pierwszego weekendu imprezy, otrzymają specjalne, bezpłatne boxy Oktoberfest. Będą one zawierać wszystko, czego potrzebuje uczestnik festiwalu - wstążkę na kufel piwa, napój witaminowy, kilka słonych precli i owocowe żelki w kształcie kufla piwa.

Za oknem świeci słońce, termometr nadal wskazuje powyżej 25°C, a lato najwyraźniej nie chce odpuścić. Wydaje się, że koniec roku jeszcze daleko? Do Sylwestra zostało jednak już tylko 100 dni, dlatego warto pomyśleć o nim wcześniej. Z danych portalu Sylwestrowo.pl wynika, że poszukiwania wymarzonej zabawy sylwestrowej rozpoczęły się już w sierpniu. Przodują miejscowości górskie - Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba oraz największe miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Łódź. Lokalizacja, dostępne na miejscu atrakcje lub organizowany sylwester miejski - to czynniki, które przyciągają gości.
Analizując ilość zapytań w ostatnich tygodniach zaobserwowaliśmy wzrost aż o 72% względem ubiegłego roku. Polacy zdecydowanie przestają odkładać decyzję na ostatnią chwilę. Coraz bardziej zdają sobie sprawę z korzyści, jakie wynikają z wcześniejszej rezerwacji sylwestra - twierdzi Mateusz Goliat, ekspert Sylwestrowo.pl.
Wcześniej to zazwyczaj taniej
Szukając sylwestrowego wyjazdu już teraz, możesz spodziewać się dużo niższych cen niż pod koniec roku. W przypadku Sylwestra w zasadzie nie istnieje oferta „last minute”. W przeważającej większości obowiązuje prosta zasada – im szybciej, tym taniej. Jeśli planujesz spędzić sylwestrową noc w prywatnym pensjonacie – możesz negocjować cenę, zwłaszcza jeżeli rezerwujesz noclegi dla grupy. Teraz, jesienią, gdy właściciele pensjonatów nie wiedzą jeszcze, jakiego obłożenia będą mogli spodziewać się w Sylwestra, są bardziejskłonni do podjęcia negocjacji.

Czas na planowanie i radość oczekiwania
Jeśli już teraz zdecydujesz się, co chcesz robić w Sylwestra – będziesz mieć więcej czasu, by w szczegółach zaplanować tę wyjątkową noc. Ci, którzy wybierają się w góry na narty, już od pierwszych zimowych dni mogą szlifować technikę jazdy, a amatorzy bali – zapisać się na lekcje tańca. Nawet wybór sukienki czy garnituru będą łatwiejsze, jeśli będziemy mieć więcej czasu na zakupy przed świąteczną gorączką. “Zabawa sylwestrowa może być tylko kolejną imprezą lub wyjątkowym wydarzeniem, które zdarza się raz do roku. Planując imprezę sylwestrową, warto pamiętać o sobie i o tym, żeby spędzić tą noc dokładnie tak jak mamy na to ochotę, a nie tak jak oczekują tego od nas inni. Jeśli spędzimy czas w najlepszy dla nas sposób, nie tylko będziemy czuć ekscytację w czasie planowania, ale również satysfakcję kiedy uda nam się plan zrealizować i zadowolenie, że przeżyliśmy ten czas po swojemu” - twierdzi psycholog, Katarzyna Fiszer. 

Większy wybór ofert sylwestrowych
Czy wiesz, że większość organizatorów sylwestrowego szaleństwa – czy to właściciele lokali, w których odbywają się bale sylwestrowe, czy miejsc noclegowych – przygotowuje ofertę na tę najważniejszą noc w roku już wczesną jesienią? Rezerwując wyjazd odpowiednio wcześniej, można swobodnie przebierać pomiędzy zagranicznymi wycieczkami, a propozycjami polskich pensjonatów w górach, na Mazurach, nad morzem i w innych regionach. Wśród ofert są między innymi sylwestrowe bale, kuligi, wieczory w SPA czy imprezy w plenerze. Im później decydujemy się na zaplanowanie sylwestra, tym mniejszy komfort wyboru, jaki posiadamy.

Warto zatem zadbać, by Nowy Rok wywoływał na naszej twarzy uśmiech oraz pozytywne emocje i nie zwlekać z planowaniem go do ostatniej chwili.

  • Santo Domingo to jedno z najbardziej żywych i najlepiej zachowanych miast na Karaibach
  • Dzięki swojej Dzielnicy Kolonialnej był przez organizację UNESCO wybrany jednym z 10 najciekawszych destynacji turystyki kulturowej na Karaibach
 
Witaj w Santo Domingo, stolicy Republiki Dominikańskiej, którą w 1496 r. założył Bartolomeo Columbus, brat Krzysztofa Kolumna. W XV i XVI w. miasto było kolebką amerykańskiej cywilizacji i historii. Santo Domingo jest synonimem wielokulturowości, gastronomii, kultury i sztuki. Najlepiej poznać je pieszo. Dlatego ubieramy trampki i idziemy na spacer! Pełnia wrażeń w Santo Domingo w ciągu zaledwie 24 godzin.
 
Spacer po Dzielnicy Kolonialnej
Już na pierwszy rzut oka widać, że miasto ma długą historię – wystarczy spojrzeć na obecne tu style architektoniczne. Zabytki i domy znajdujące się Dzielnicy Kolonialnej przenoszą nas kilka wieków wstecz. Są świetnie zachowane, przez stulecia zmieniło się tylko ich przeznaczenie. Zamiast hiszpańskich zdobywców urządziły się tu muzea czy centra kultury opowiadające o historii kraju.
Najlepszym punktem wyjścia naszej wycieczki jest ulica El Conde znana ze sklepików z rzemiosłem, gdzie kupić można wyroby z ceramiki, drewna, skóry czy metalu, a także kolorowe obrazy miejscowych artystów. Potem odwiedzimy park Colón, gdzie znajduje się majestatyczna rzeźba Krzysztofa Kolumna. Zaraz obok odwiedzić można pierwszą katedrę postawioną w Nowym Świecie z lat czterdziestych XVI w.
Następnie udamy się ulicą Las Damas, także pierwszą w Nowym Świecie, aż do imponującej twierdzy Ozama. Chyba nie zaskoczy Cię fakt, że jest najstarszą twierdzą w Ameryce? Po drodze miniemy dom Rodriga de Bastidas (Casa de Bastidas) i donżon Torre del Homenaje, wieżę mieszkalno-obronną, gdzie dochowały się armaty, które kiedyś chroniły miasto. Oprócz tego zobaczyć Panteon Narodowy, Królewskie Muzeum Casas Reales i zegar słoneczny. Spacer zakończymy na Placu Hiszpańskim (Plaza España) w zabytkowym pałacu Diega Colóna - Alcázar de Colón.
Jeśli wyjdziesz poza zabytkowe fortyfikacje Dzielnicy Kolonialnej, zobaczysz nowoczesne Santo Domingo. Ekspansja architektoniczna zaczęła się od Dzielnicy Kolonialnej, kontynuowana była przez Gran Santo Domingo aż po dzielnicę pełną nowoczesnej architektury i drapaczy chmur.
Atrakcje Santo Domingo, najstarszego miasta Nowego Świata, możemy podziwiać w czasie przejażdżki turystyczną kolejką “Chu-Chu Colonial”, która zawiezie Cię na miejsca, dzięki którym organizacja UNESCO umieściła Santo Domingo między 10 najciekawszymi destynacjami turystyki kulturowej na Karaibach.
 
Santo Domingo to także miasto mody i zakupów
Znane marki wybrały dominikańską metropolię na swoją główną siedzibę w regionie Karaibów, co doprowadziło także do otwarcia ekskluzywnych centrów handlowych, takich jak Blue Mall, Galería 360 czy Sambil. Można w nich kupić rękodzieło i pierwszorzędną biżuterię zaprojektowane przez najlepszych dominikańskich złotników, a także produkty dużych międzynarodowych marek. Znaleźć tam można m.in. sklep zmarłego dominikańskiego projektanta mody, Óscara de la Renta, który znany jest na całym świece.
Właśnie w październiku w stolicy odbywa się największe wydarzenie świata mody w Republice Dominikańskiej – Dominicana Moda. Dzięki imprezie uznanie na całym świecie zyskało wielu dominikańskich projektantów.
 
Gastronomia i dominikański son
W takim kosmopolitycznym miejscu jak Santo Domingo nie może zabraknąć szerokiej oferty kulinarnej i wielu specjalizowanych restauracji z różnorodną atmosferą – od miejsc ukochanych przez miejscową bohemę aż po miejsca z wyjątkowo romantyczną atmosferą. W Santo Domingo jest z czego wybierać.
Wiele restauracji znajduje się np. na Placu Hiszpańskim (Plaza España). Najlepiej usiąść wygodnie na jednym z tarasów, żeby, oprócz delektowania się pysznym jedzeniem, rozsłuchać się w dominikańskim son granym przez jeden z lokalnych zespołów, które często spotkać można na placu.
Jak najlepiej zakończyć ten pełen wrażeń dzień? Relaksem na plaży Boca Chica, oddalonej od centrum miasta zaledwie 30 km. Krótka wycieczka poza miasta na pewno jest tego warta. Spodziewać się można romantycznej atmosfery i wielu dominikańskich przysmaków.
 
O Republice Dominikańskiej
Republika Dominikańska to państwo wyspiarskie składające się z 32 prowincji. Zajmuje powierzchnię 48 760km2,,mieszka tu ponad 10 mln osób. Od północy jej brzegi obmywa Ocean Atlantycki, od południa Morze Karaibskie, na wschodzie od Portoryko oddziela ją Kanał de la Mona, na zachodzie graniczy z Haiti. Republika Dominikańska należy do krajów z najbogatszą ofertą turystyczną, dzięki którym co roku odwiedzają ten kraj miliony ludzi z całego świata. Najbardziej znane miasta to Bávaro-Punta Cana, Santo Domingo, Boca Chica, Juan Dolio, Bayahibe, Puerto Plata, Sosúa, Cabarete, Samana, Las Terrenas, Las Galeras, Jarabacoa i Constanza.

1 NOWY SAMOLOT W GDAŃSKU, 7 NOWYCH TRAS,

WZROST LICZBY MIEJSC NA KIERUNKACH Z WARSZAWY I OPTYMALIZACJA SIATKI POŁĄCZEŃ W POZNANIU

Wizz Air, jedna z najszybciej rozwijających się linii lotniczych w Europie i największy niskokosztowy przewoźnik w Europie Środkowo-Wschodniej, ogłasza dzisiaj dostosowanie siatki połączeń i plany optymalizacji działalności w Polsce w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby i oczekiwania klientów. 30 marca 2019 roku zostanie zamknięta baza linii w Poznaniu, natomiast jeden Airbus A320 zostanie przekazany do gdańskiej floty umożliwiając uruchomienie czterech nowych tras z Gdańska. Ponadto cała flota w Warszawie będzie wyposażona w samoloty typu Airbus A321, zostaną dodane dwie nowe trasy ze stolicy Polski oraz wzrośnie przepustowość. Siatka połączeń wzbogaci się również o Charków na Ukrainie – będzie to nowy kierunek z Wrocławia. Bilety na nowe połączenia oraz cała oferta letnia na 2019 rok są dostępne już w sprzedaży na wizzair.com, a ich ceny rozpoczynają się od 39 złotych*.

Wizz Air podjął decyzję o dostosowaniu siatki połączeń z Poznania, zamknięciu bazy i wykorzystaniu możliwości rozwoju poprzez przeniesienie i zwiększenie od marca 2019 roku liczby miejsc na innych polskich trasach cieszących się dużą popularnością wśród klientów. Wizz Air będzie nadal realizować loty na kilku trasach z Poznania, w tym: Paryż-Beauvais, Londyn –Luton, Eindhoven, Doncaster-Sheffield oraz Torp-Sandefjord. Wszyscy pracownicy poznańskiej bazy będą mieć możliwość dalszej pracy w Wizz Air w innych lokalizacjach z siatki połączeń WIZZ.

W wyniku optymalizacji, do gdańskiej floty zostanie dodany 7. samolot (Airbus A320), co umożliwi rozbudowę siatki połączeń o cztery nowe trasy łącząc Gdańsk z Charkowem od 28 października oraz z Oslo, Bremą i Kutaisi od początku kwietnia. Poza tym wzrośnie tygodniowa liczba lotów na popularnych trasach do Aberdeen, Lwowa, Göteborga i Kijowa. W związku z tym powstanie ponad 30 nowych miejsc pracy w gdańskiej bazie WIZZ.

Wychodząc naprzeciw dużemu zapotrzebowaniu pasażerów w regionie, do kwietnia 2019 roku cała flota Wizz Air w Warszawie będzie składać się z samolotów Airbus A321. 8 samolotów z 230 miejscami na pokładzie umożliwi zwiększenie przepustowości o 11% na trasach ze stolicy utrzymując jednocześnie niskie ceny usług. Dzięki najnowocześniejszym technologiom zastosowanym w samolotach Airbus A321, operacje będą bardziej przyjazne środowisku, wydajne i ciche.

Samoloty, które zostały umieszczone w Katowicach i Warszawie w szczycie sezonu letniego 2018, powrócą do swoich baz w sezonie letnim 2019. W 2019 roku, oferta sprzedaży Wizz Air będzie liczyć 10,5 mln miejsc w sprzedaży na niskokosztowych trasach z ośmiu lotnisk w Polsce, co stanowi wzrost o 2,5% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Pierwszy lot WIZZ odbył się z Polski w maju 2004 roku. Od tego czasu linia stale rozwija siatkę połączeń. Dotychczas w sumie ponad 63 miliony pasażerów skorzystały z oferty WIZZ w Polsce. W pierwszych ośmiu miesiącach 2018 roku, ponad 6,3 mln pasażerów wybrało podróże w polskiej siatce połączeń, co stanowi wzrost o 19% w porównaniu z okresem od stycznia do sierpnia ubiegłego roku. Działalność Wizz Air w Polsce nie tylko ułatwia dostęp do niskokosztowych podróży lotniczych pomiędzy Polską i resztą Europy, ale stymuluje polski rynek pracy w branży lotniczej i turystycznej wspierając tym samym rocznie ponad 7500 miejsc pracy** w branżach związanych z działalnością linii w Polsce.

 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Gdańsku, Johan Eidhagen, Członek Zarządu Wizz Air ds. marketingu, powiedział: - Ogłoszone dzisiaj wiadomości odzwierciedlają nasze zaangażowanie na polskim rynku oraz umiejętność reagowania na zmieniające się trendy w podróżowaniu. Stale obserwujemy jak kształtują się oczekiwania klientów, aby jak najlepiej zaspokoić ich potrzeby oferując niskie ceny biletów i świetną jakość usług. Jednocześnie wciąż szukamy sposobów, aby optymalizować siatkę naszych połączeń. Po wnikliwej analizie, podjęliśmy decyzję, aby zmodyfikować poznańską siatkę połączeń i wykorzystać możliwości rozwoju poprzez przeniesienie i zwiększenie liczby miejsc na innych polskich trasach. Wprowadzamy siedem atrakcyjnych tras z Polski, tworzymy pierwszą flotę Airbusa A321 w Warszawie i zwiększamy dostępność miejsc w sprzedaży w 2019 roku. Dziękujemy naszym kolegom z Poznania za ich ciężką pracę i mamy nadzieję na współpracę w innych bazach w Polsce.

 

Iwona Tomczyńska, Kierownik Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu Portu Lotniczego Gdańsk, powiedziała: „Cieszymy się z decyzji Wizz Air o umieszczeniu kolejnego, siódmego już samolotu w naszej bazie w Gdańsku. To umocni silną pozycję przewoźnika na gdańskim lotnisku. Dynamiczny rozwój Wizz Air świadczy również o potencjale jaki mamy na Pomorzu - regionie, który stale się rozwija i teraz zyska połączenia do tak atrakcyjnych miast jak Brema czy Kutaisi w Gruzji. Oprócz nowych połączeń będziemy mieli wzrost częstotliwości na niektórych trasach, co z pewnością wpłynie na wielkość ruchu pasażerskiego w przyszłym roku.”

 

NAJNOWSZE TRASY WIZZ AIR Z POLSKI:

Trasa

Dni

Data rozpoczęcia

Ceny od**

Gdańsk-Charków

środa, niedziela

28 października 2018

39 PLN / 9,99 EUR

Gdańsk-Kutaisi

wtorek, sobota

2 kwietnia 2019

89 PLN / 19,99 EUR

Gdańsk-Brema

wtorek, sobota

2 kwietnia 2019

89 PLN / 19,99 EUR

Gdańsk-Oslo

codziennie

4 kwietnia 2019


89 PLN / 19,99 EUR

Warszawa-Wiedeń

codziennie

28 października 2018

119 PLN / 27,49 EUR

Warszawa-Marrakesz

środa, niedziela

31 października 2018

189 PLN / 44,99 EUR

Wrocław-Charków

środa, niedziela

28 października 2018

39 PLN / 9,99 EUR

 

WZROST LICZBY LOTÓW WIZZ AIR NA TRASACH Z GDAŃSKA:

Trasa

Dni

Zmiana liczby lotów

Data rozpoczęcia

Gdańsk-Aberdeen

wtorek, czwartek, sobota

2xà3x


31 marca 2019

Gdańsk-Lwów

poniedziałek, środa, piątek, niedziela

2xà4x

31 marca 2019

Gdańsk-Göteborg

poniedziałek, środa, czwartek, piątek, niedziela

4xà5x

31 marca 2019

Gdańsk-Kijów

wtorek, czwartek, sobota

2xà3x

31 marca 2019

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Przygoda na Zanzibarze

Mariusz Kozak-Zagozda

 

Archipelag Zanzibar składa się z trzech dużych wysp – Ungui (Zanzibaru), Pemby i Mafii, a także kilkudziesięciu mniejszych wysepek. Pierwsza z nich od wieków przyciągała poszukiwaczy przygód, odkrywców i podróżników. Skąd się wzięła jej egzotyczna nazwa, dokładnie nie wiadomo. Najczęściej powtarzane turystom wyjaśnienie mówi, że pochodzi od słowa „zendż” („zenj”) oznaczającego czarnoskórych mieszkańców Afryki Wschodniej oraz arabskiego i perskiego określenia lądu lub wybrzeża oddanego w cząstce „-bar”. Ten toponim podobno wymyślili Arabowie, którzy w I w. n.e. przypłynęli w te strony na drewnianych łodziach żaglowych „dau” („dhow”).

Więcej…

UGANDA – nie tylko w poszukiwaniu goryli

ŁUKASZ WALL

 

Po wylądowaniu w godzinach wieczornych na międzynarodowym lotnisku Entebbe sprawnie załatwiamy formalności wizowe. Gdy opuszczamy budynek terminalu, zewsząd ogarniają nas ciemności. Nad głowami mamy piękne, rozgwieżdżone niebo, a dookoła rozlegają się dźwięki cykad. Tak rozpoczyna się nasza wielka przygoda w Ugandzie, do której trafiliśmy na spotkanie z wielkimi i niezmiernie rzadkimi gorylami górskimi…

Na pierwszy rzut oka rzuca się, że drogi w tym kraju (w większości szutrowe) są wyboiste i dziurawe. Przepędzane są po nich stada bydła, mkną szybko rejsowe autobusy przepełnione ludźmi oraz jeżdżą rowerzyści nieużywający świateł i żadnych elementów odblaskowych.  

Więcej…

Karibu Tanzania!

ROBERT GONDEK GERBER”

www.gerber.d7.pl

 

  FOT. TANZANIA TOURIST BOARD 

<< Tanzania to jeden z najpopularniejszych kierunków wśród osób szukających afrykańskiej egzotyki i tych, którzy po raz pierwszy odwiedzają ten kontynent. W tym kraju możemy zdobyć Kilimandżaro – najwyższy szczyt Afryki (5895 m n.p.m.), przemierzyć wspaniałe parki narodowe pełne dzikich zwierząt, poznać życie Masajów, Buszmenów, Sonjo, Chagga, Kuria i wielu innych plemion, a na koniec odpocząć na przepięknych plażach Zanzibaru, delektując się wspaniałymi owocami. Jednak po to, aby odkryć prawdziwą Tanzanię, trzeba czasem nieco zboczyć z turystycznych szlaków. >>

Zjednoczona Republika Tanzanii powstała z połączenia kontynentalnej Tanganiki i wyspiarskiego Zanzibaru, co ma swoje odzwierciedlenie w nazwie Tanzania. Pozostałością po panowaniu Brytyjczyków jest tu m.in. urzędowy język angielski funkcjonujący obok suahili. Jednocześnie rejon ten stał się niemal wizytówką Afryki ze względu na niezmierne bogactwo gatunków fauny i różnorodność kulturową ludów zamieszkujących te tereny.

Więcej…