Zbliżający się długi weekend to idealny czas, aby połączyć przyjemne z pożytecznym – odkryć nieznane nam zakątki Polski i zadbać o kondycję, maszerując z kijami do nordic walking. Eksperci Akademii Zdrowia Santandera podpowiadają, jakie trasy w Polsce Środkowej warto odwiedzić i jak przyjemnie spędzić czas

 

1. Kraina Lessowych Wąwozów – woj. lubelskie

 

Zachodnia część województwa lubelskiego to nie lada gratka dla turystów i miłośników przyrody. Puławy, Nałęczów i Kazimierz Dolny to tylko kilka miejscowości w Krainie Lessowych Wąwozów. Znajdują się tu rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe. To największe w Europie skupisko tego typu formacji. Cały region jest nimi poprzecinany, dzięki czemu jest tak wyjątkowy. Miłośnicy spacerów z kijami mają do dyspozycji blisko 160 kilometrów oznakowanych szlaków. Sieć parków nordic walking tworzy 15 lokalnych pętli.

 

– Maszerując, możemy podziwiać leśne trakty, liczne zabytki, m.in. Kazimierza Dolnego, Małopolski Przełom Wisły czy też labirynty lessowych wąwozów. Jest to niezwykle urokliwy teren odznaczający się bogatą fauną i florą i wymarzone miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu – mówi Mirosława Krzyścin, koordynator Akademii Zdrowia Santandera. – Kraina Lessowych Wąwozów to raj dla wszystkich, którzy lubią odkrywać nowe miejsca, maszerując z kijami do nordic walking. Na trasie znajdują się tablice informujące o jej przebiegu, długości, a także orientacyjnym czasie, jaki zajmie nam jej przejście. Dodatkowo do dyspozycji mamy również punkty pomiaru tętna – dodaje.

 

 2. Puszcza Kampinoska – woj. mazowieckie

 

Puszcza Kampinoska to teren zajmujący powierzchnie około 670 kilometrów kwadratowych. W przeważającej większości obszar puszczy należy do Kampinoskiego Parku Narodowego, który jest wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. Amatorzy spacerów z kijami mają do dyspozycji około 360 km oznakowanych pieszych szlaków.

 

Puszcza kryje w sobie wiele skarbów natury. Przechadzając się przez leśne dukty, wydmy oraz bagna możemy podziwiać wiele rzadkich gatunków roślin, m.in. brzozę czarną, a także zwierząt, np. łosie, które są znakiem rozpoznawczym puszczy. Mieszkańcami tego terenu są także dziki, jelenie, rysie i sarny. W ostatnich latach do puszczy powrócił wilk szary. Jest to również siedlisko ptactwa. Z uwagi na to Parlament Europejski uznał ten teren za ostoję ptaków o randze europejskiej. Maszerując z kijami, możemy spotkać m.in.: orlika krzykliwego, kropiatkę, bociana czarnego, zimorodka czy gąsiorka.

 

Puszcza oferuje amatorom pieszych wędrówek niezliczone szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne. Znajdziemy tu m.in. Szlak im. Powstańców Warszawskich, Podwarszawski Szlak Pamięci czy Południowy Szlak Leśny przebiegający od domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli przez Puszczę Kampinoską do granic Warszawy.

 

– Tereny puszczy, zarówno piaszczyste wydmy, jak i leśne drogi – które otaczają wysokie drzewostany – są idealnym miejscem dla wszystkich spragnionych odpoczynku, oddechu i oderwania od codziennych obowiązków. Zwiedzanie zakątków Kampinosu z kijami do nordic walking wspomaga naszą kondycję, a sprzęt ułatwia przemierzanie szlaków, które czasami bywają wyboiste – mówi Robert Brzeziński z Polskiej Federacji Nordic Walking, ekspert Akademii Zdrowia Santandera.

 

3. Bolimowski Park Krajobrazowy – woj. łódzkie

 

Ten malowniczy park powstał w 1986 r. Jego teren obejmuje ponad 23 tys. hektarów, a 70 proc. stanowią lasy. To bardzo dobre miejsce, aby aktywnie spędzić czas i odpoczywać na łonie natury. Park położony jest w rejonie Niziny Środkowomazowieckiej i Wzniesień Mazowieckich. Składa się z kilku rezerwatów przyrody, m.in. Puszczy Mariańskiej, rezerwatu przyrody Kopanicha i Ruda Chlebacz.

 

Bolimowski Park Krajobrazowy oferuje miłośnikom spacerów z kijami mnogość atrakcji. Maszerując, mamy szansę podziwiać wiele gatunków roślin chronionych, m.in. storczyków, a także spotkać bociana czarnego, bobra, zimorodka czy bielika. Na terenie parku znajduje się wiele szlaków pieszych i rowerowych o różnej trudności i długości. Dodatkowo turyści do dyspozycji mają ścieżki edukacyjne: leśne i przyrodniczo-kulturowe, botaniczne, faunistyczne. Na ich trasie możemy znaleźć wiele zabytków, jak m.in. pałac, a także ogród barokowy w stylu francuskim w Nieborowie czy ogród romantyczny w stylu angielskim mieszczący się w Arkadii.

 

4. Wielkopolski Park Narodowy

 

Niedaleko Poznania rozciąga się Wielkopolski Park Narodowy. To nie lada gratka dla sympatyków nordic walkingu. Obszar Wielkopolskiego Parku Narodowego tworzy krajobraz polodowcowy. Znajdziemy tu typowe dla tego typu terenu formy, m.in.: morenę czołową i denną, wydmy i różne formy jezior. Do dyspozycji mamy pięć szlaków turystycznych, których łączna długość wynosi 85 km. Trasy są podzielone w zależności od stopnia trudności. Pozwalają na poznawanie wartości przyrodniczych i kulturowych terenu. Maszerując z  kijami, możemy zwiedzać zabytki, m.in. dziewiętnastowieczne dwory w Szreniawie i Trzebawiu, kościoły w Puszczykowie, w Wirach czy ruiny zamku Klaudyny Potockiej na wyspie Zamkowej na Jeziorze Góreckim. Warto wybrać się również m.in. na spacer wzdłuż alei starych kasztanów w Trzebawiu, nad Jezioro Kociołek czy też Puszczykowskie Góry.

 

5. Ujście Warty – woj. lubuskie

 

Przy granicy polsko-niemieckiej znajduje się jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. To tutaj stykają się dwie wielkie rzeki – Odra i Warta. Zawdzięczamy im niezwykły charakter Parku Narodowego „Ujście Warty”. Teren ten ma powierzchnię ponad 8 tys. ha. Cechują go liczne rozlewiska u ujścia rzek, które są siedliskiem wielu gatunków ptaków – stwierdzono obecność aż 245! Warto zauważyć, że 26 z nich to gatunki ginące w skali światowej, m.in. wodniczka, derkacz, żuraw i rybitwa czarna. Krajobraz Parku tworzy paleta łąk, pastwisk i trzcinowisk.

 

– Teren ten nie jest jeszcze tak popularny wśród turystów, dlatego jest to idealne miejsce na spędzenie aktywnego wypoczynku dla wszystkich, którzy cenią sobie ciszę i spokój – mówi Mirosława Krzyścin, koordynator Akademii Zdrowia Santandera. – Amatorzy pieszych wędrówek z kijami do nordic walkingu mają do dyspozycji m.in. Szlak Gęgawy i Derkacza, a także trasy przyrodniczo-edukacyjne. W Gospodarstwie Agroturystycznym „Nad rzeczką” oraz w Biurze Turystyki Przyrodniczej „Dudek” w Słońsku mamy możliwość wypożyczenia kijków do nordic walking – dodaje.

 

 

 

 

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Magiczny Tybet

PAWEŁ SKAWIŃSKI

autor książki Gdy nie nadejdzie jutro  

 

Ta historyczna kraina w Azji, obecnie leżąca w większości w granicach Chin, nazywana „Dachem Świata” i „Krainą Śniegów”, pełna tantrycznych wyroczni, demonów, szamanów-uzdrowicieli i „latających lamów”, od zawsze fascynowała ludzi Zachodu. Najodważniejsi odkrywcy ginęli w poszukiwaniu Shangri-La, raju ukrytego głęboko w Himalajach. Nawet dzisiaj, w XXI w., nic w Tybecie nie jest takie, jak nam się wydaje…

 

Kiedy w 1904 r. brytyjska ekspedycja wojskowa wchodziła do Lhasy, stolicy Tybetu, żołnierzy powitała burza oklasków. Brytyjczycy byli zdziwieni i zachwyceni – najwyraźniej miejscowa ludność miała dość rządów teokracji dalajlamów i z radością przyjmowała imperialne wojska. Trochę czasu minęło zanim ktoś uprzejmie im wytłumaczył, że oklaski są tutaj wyrazem dezaprobaty, a tłum chciał sprowadzić w ten sposób nawałnicę, żeby zmyć wrogą armię z powierzchni ziemi. Energiczne klaśnięcia w dłonie miały też odpędzić przybyszów – tak samo, jak odgania się złe duchy.

Więcej…

Estonia na lato

KAZIMIERZ POPŁAWSKI
www.eesti.pl

<< Chociaż małą Estonię można przemierzyć z zachodu na wschód i z północy na południe w ciągu kilku godzin, nie warto się spieszyć. Lato również długo zbiera się do wizyty w tym kraju. Kiedy już tutaj zajrzy, oferuje podróżnikom to, co najlepsze – słoneczną pogodę, ciepłe morze i białe noce. >>

Więcej…

Wakacje w siodle

konie_w_wodzie.jpg

Rajd konny koło Pałacu i Folwarku Galiny

©PAŁAC I FOLWARK GALINY


DOROTA WAGA

 

Turystyka aktywna cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością. Wydaje się, że im więcej godzin spędzamy przed ekranem komputera albo telewizora lub w fotelu samochodowym, tym częściej w czasie wolnym chcemy zażywać ruchu. Wybieramy się więc na wędrówki po górach, spływy kajakowe, rejsy po wodach śródlądowych, czy nawet morzach i oceanach, , a także szczególnie ostatnio modne rajdy rowerowe. Coraz szersze zainteresowanie budzą też wyprawy konne, które przebojem zdobywają sobie rzesze oddanych wielbicieli na całym świecie, również w Polsce.

Więcej…