mytaxi match, pierwsza w Europie usługa współdzielenia taksówki, dostępna jest już od września 2017 roku w Warszawie. W tym okresie mytaxi przeprowadziło badanie[1] profilu jej użytkowników w porównaniu z pozostałymi pasażerami mytaxi. Potwierdza ono, że ridesharing w taksówce popularny jest głównie wśród młodych ludzi, którzy w ponad 90% jako zaletę usługi wskazują niższe koszty przejazdu. Ponad połowa badanych twierdzi, że mytaxi match to dobra alternatywa dla przewozu osób.

 

 

Badanie wykazało, że użytkownicy mytaxi match znacząco różnią się od użytkowników mytaxi. Korzystający z ridesharingu w taksówce są o wiele młodsi, a także bardziej mobilni, otwarci na nowe znajomości, regularnie korzystają z mediów społecznościowych i aplikacji.

Według badanych głównymi czynnikami decydującymi o zainteresowaniu mytaxi match są:

  • poznawanie nowych ludzi – 16%,
  • tradycyjne taksówki – wskazywane przez 69% badanych,
  • przewóz osób – wskazywany przez 50% badanych,
  • komunikacja miejska (autobusy, metro, tramwaje) – wskazywana przez ponad 40% badanych.

 

Nowa generacja użytkowników taksówek

Jeśli chodzi o profil użytkowników, z mytaxi match korzystają głównie osoby w wieku 22-39 lat (82%). W przedziale wiekowym powyżej 40 lat znajduje się jedynie 10% użytkowników mytaxi match, podczas gdy wśród pasażerów klasycznej usługi mytaxi stanowią oni aż 42%.

Udostępniając naszym pasażerom alternatywę w postaci współdzielenia taksówki z mytaxi match stworzyliśmy zupełnie nową grupę użytkowników taksówekmówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający mytaxi w Polsce– Rozwiązanie takie jak mytaxi match to dobry kompromis pomiędzy wygodą korzystania z taksówki i oszczędnością na kosztach przejazdu, ponieważ cena za współdzielony przejazd może być nawet o 50% tańsza.

Ponad połowa użytkowników mytaxi match deklaruje, że poświęca dużo czasu swojej karierze, czas wolny spędza na mieście, a media społecznościowe i aplikacje to ich główne środki komunikacji. Dla użytkowników klasycznych taksówek te wartości są mniej ważne. Obie grupy różni również korzystanie z mediów – prawie połowa użytkowników mytaxi match nie czyta dzienników ani magazynów, za to dla ponad 60% z nich Twitter i Facebook są głównym źródłem informacji. To co łączy użytkowników mytaxi match i mytaxi to dbałość o efektywne wykorzystywanie czasu i otwartość na nowe doświadczenia – ponad 80% badanych w obu grupach wskazuje je jako ważne.

 

Ridesharing w taksówce może konkurować z komunikacją miejską

W czołówce najczęściej wybieranych środków transportu codziennego jest komunikacja miejska (43%) i własny samochód (37%), jednak w weekendy ponad połowa badanych deklaruje, że bardzo często wybiera rower. Z taksówek w dni powszednie użytkownicy korzystają średnio raz w tygodniu – aż 42% badanych deklaruje taką częstotliwość. W weekendy taksówki są bardzo częstym środkiem transportu dla prawie 40% uczestników badania.

Zalety mytaxi match takie jak oszczędność kosztów, poznawanie nowych ludzi i ekologia, powodują, że osoby rzadziej korzystające z taksówek dostrzegły w nich potencjał i alternatywę dla innych środków transportu, takich jak:

Badani zdecydowanie rzadziej wskazują natomiast współdzielenie taksówki jako alternatywę dla własnych środków transportu, czyli samochodu lub motoru czy roweru, a także usług carsharingowych.  

Wyniki naszego badania po raz kolejny potwierdzają, że mieszkańcy stolicy są bardzo przywiązani do korzystania z własnego samochodu zauważa Krzysztof Urban – W kwestii edukacji o multimodalności transportu, czyli wzajemnego uzupełniania się jego składowych, jest jeszcze wiele do zrobienia.

 

Jak działa mytaxi match?

mytaxi match łączy pasażerów zamawiających kurs z różnych miejsc, ale wybierających miejsce docelowe na podobnej trasie. Koszt przejazdu taksówką, obejmujący opłatę startową oraz wspólnie przejechany odcinek, jest dzielony proporcjonalnie do przejechanego dystansu między dwóch pasażerów. W wypadku, gdy aplikacja nie znajdzie pasażerowi partnera do przejazdu, pasażer odbędzie standardowy kurs, jednak z gwarantowaną 40% zniżką. Aby skorzystać z mytaxi match wystarczy na głównym ekranie w aplikacji mytaxi wybrać suwakiem funkcję „match”. Więcej informacji o usłudze znajduje się pod adresem: www.mytaxi.com/match.

 


[1] Badanie w formie ankiety internetowej zostało przeprowadzone od stycznia do lutego 2018 roku i wzięło w nim udział ponad 1000 użytkowników mytaxi. Dotyczyło nie tylko korzystania z usługi współdzielenia przejazdów, ale także klasycznych taksówek i innych środków transportu w Warszawie.