Wiosną zazwyczaj podróżujemy po Europie. Długość takiego wyjazdu to średnio 5 dni, a najpopularniejsze środki transportu to samolot i własny samochód. Główny cel krótkich zagranicznych wyjazdów to zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc (57 proc.) – wynika z badania przeprowadzonego przez Mondial Assistance [1].

Planując nawet krótki wyjazd nie możemy zapominać o istotności posiadania ubezpieczenia turystycznego, które w momencie wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia zapewni nam pełną ochronę, zwłaszcza przed tak długim weekendem majowym jak tegoroczny.

O niezbędności posiadania ubezpieczenia przekonuje między innymi rekordowa wysokość pomocy medycznej, która udzielona została Polakowi w 2017 roku. Rachunek to niemal
700 tysięcy złotych. Przypadek dotyczył leczenia tętniaka mózgu na Majorce. Obejmował hospitalizację, operacje oraz transport medyczny do kraju
– mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.    

Do czego przydaje się polisa

Jak wynika z danych Mondial Assistance w okresie kwiecień – czerwiec 2017 roku Polacy przebywający za granicą najczęściej potrzebowali pomocy w wyniku nagłego zachorowania. Działo się tak w 78 proc. przypadków. Na drugim miejscu znalazły się interwencje będące skutkiem wypadków – 20 proc.

Zeszłej wiosny pracownicy Centrum Operacyjnego najwięcej telefonów z prośbą o pomoc odebrali z Grecji (20 proc.). Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (13 proc.), a na trzecim Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi (11 proc.) – dodaje Piotr Ruszowski.

Polisa dopasowana do potrzeb

Decydując się na zakup ubezpieczenia turystycznego na krótki wiosenny wyjazd przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia oraz wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. Ważną kwestią przy wyborze polisy jest sprawdzenie czy zawiera ona interesujące nas zwyżki np. dla osób planujących uprawianie sportów wysokiego ryzyka oraz na wypadek powikłań w związku z chorobą przewlekłą.

Warto poświęcić czas na wybranie odpowiedniego ubezpieczenia. Jadąc do krajów europejskich na 5 dni rekomendujemy minimum 80 tysięcy złotych limitu kosztów leczenia
i assistance. Polisa i usługi assistance zapewnią nam sprawny dostęp do potrzebnej pomocy oraz komfort finansowy w związku z zaistniałym zdarzeniem. Nie będziemy musieli samodzielnie ponosić kosztów, a jeżeli się tak zdarzy to uzyskamy ich pełną refundację. Zdecydowanie należy również zwrócić uwagę na szereg opcji dodatkowych, które mogą być oferowane w ramach ubezpieczeń turystycznych. Wśród nich można znaleźć ubezpieczenie OC, ubezpieczenie bagażu – mówi Piotr Ruszowski. 

Podróżujący po Europie wyłącznie z EKUZ powinni pamiętać, że gwarantuje nam ona jedynie dostęp do publicznej służby zdrowia na zasadach takich jakie panują w danym kraju. W turystycznych kurortach może być trudno o dostęp do takich placówek, a średni koszt wizyty u internisty to 600-800 złotych. Karta nie zapewnia także pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju za wyjątkiem sytuacji gdy koszt przewozu do Polski i dalsze leczenie są niższe niż koszt pobytu w zagranicznej placówce.