Ubezpieczenie roweru przed kradzieżą z włamaniem, pokrycie kosztów jego naprawy po wypadku komunikacyjnym, transport medyczny rowerzysty czy implantologia i protetyka – to tylko niektóre świadczenia wchodzące w skład Ubezpieczenia Pomoc Rowerowa w Europ Assistance Polska. Już za 12,40 zł miesięcznie każdy przezorny rowerzysta otrzymuje ubezpieczenie i assistance rowerowy przez cały rok dla siebie i swojego jednośladu.

Początek wiosny sprzyja rozpoczęciu sezonu rowerowego. Rower to nie tylko dla wielu Polaków pomysł na spędzanie wolnego czasu, czemu sprzyja np. coraz większa liczba ścieżek rowerowych, ale również sposób na szybkie poruszanie się po zatłoczonych miastach.

 

Ubezpieczenie Pomoc Rowerowa

Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego 2018 przezorny rowerzysta powinien pomyśleć o kilku elementach np. o ubezpieczeniu roweru, jego oznakowaniu i stanie technicznym.
Pomoc Rowerowa oprócz ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem (1 tys. zł jednorazowo w okresie ubezpieczenia), nieszczęśliwego wypadku (limit do 20 tys. zł) oraz OC (do wartości 10 tys. zł) zawiera również część assistance. Jest to realna pomoc i wsparcie np. zwrot kosztów naprawy roweru, transport roweru do 50 km od miejsca zdarzenia, wizyta pielęgniarki, rehabilitacja lub pokrycie kosztów usług implantologii czy protetyki.
Ubezpieczenie skierowane jest do osób które jeżdżą na rowerze rekreacyjnie (czyli np. nie uprawiają sportów wyczynowych z użyciem roweru, a także które nie używają jednośladu w celach zarobkowych). Mogą je wykupić również rodzice dla swoich dzieci. Ubezpieczenie jest zawierane na okres 12-miesięcy.

 

Rowerzysto – bądź widoczny

Przezorny rowerzysta to także taki, który pamięta o tym by być widocznym dla innych uczestników dróg i ścieżek rowerowych. Zgodnie z przepisami prawa, każdy rower poruszający się po drodze obowiązkowo musi być wyposażony w:

  • Światło przednie barwy białej bądź żółtej, stałe albo migające (obowiązuje w jeździe nocnej i w tunelu)
  • Światło odblaskowe barwy czerwonej zamontowane z tyłu pojazdu (zamontowane na stałe) oraz światło czerwone stałe lub migające
  • Odblask koloru czerwonego o kształcie innym niż trójkąt zamontowany z tyłu pojazdu
  • Przynajmniej jeden sprawny hamulec
  • Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy

Kask nie jest jeszcze obowiązkowy, ale oczywiście warto go również zakupić.

 

Sprawny rower – podstawa bezpiecznej podróży

Rowerzysta koniecznie musi pamiętać o stanie technicznym roweru i raz na jakiś czas dokonać jego przeglądu. Można to zrobić samemu lub zlecić fachowcom np. w profesjonalnym serwisie rowerowym.

Elementy roweru, które trzeba w takim przeglądzie uwzględnić, to przede wszystkim układ napędowy (łańcuch, zębatki i przerzutki). Najczęściej układ napędowy wymaga oczyszczenia i zabezpieczenia specjalnymi preparatami. W dalszej kolejności rowerzysta powinien przyjrzeć się hamulcom, sprawdzić linki rowerowe oraz ciśnienie w oponach. Niektóre elementy roweru – w związku z licznymi drganiami w trakcie jazdy – mają tendencję do obluzowania, dotyczy to najczęściej mocowania kierownicy, pedałów, czy siodełka – również należy sprawdzić i skorygować ewentualne nieprawidłowości.

Tak przygotowany rowerzysta – może ruszać w drogę.