Powraca Stand-up Literacki, w tym sezonie pod hasłem „Książki wszech czasów”. Pisarze i dziennikarze, zamiast walczyć z tekstami, poznają tajniki parzenia latte
i cappuccino, pojawi się Andrzej Franaszek z opowieścią o monumentalnym dziele „Herbert. Biografia”. A także: premiera wiosennego, odświeżającego menu oraz inwazja (nie tylko literackich) gwiazd.


Kwiecień plecień, bo przeplata trochę premier trochę zabaw! 😉


CO SZCZEGÓLNIE POLECAMY WAM W TYM MIESIĄCU? – mówią Anna Król i Paulina Wilk – ciała i dusze Big Book Cafe.

 

Ania poleca:

Powracamy z jednym z ulubionych wydarzeń naszej publiczności – Stand-upem Literackim. Po roku, w którym pisarze wygłaszali z naszej sceny komentarze do współczesności, czas na sprawdzenie, jak wiele z tej współczesności przewidzieli klasycy. W tym sezonie zaglądamy do książek wszech czasów, przypomnimy m.in.: „Tango” Mrożka, „Ferdydurke” Gombrowicza czy „Potop” Sienkiewicza. Tym razem zadaniem zaproszonych literatów będzie literacka parafraza wybranego dzieła.

Jako pierwszy wystąpi Wojciech Kuczok w stand-upie pod tytułem „Tango, czyli raport o stanie świata” – czwartek, 26 kwietnia, 20.00 (bilety – 15 pln). Na scenie, oprócz ducha Sławomira Mrożka będą mu towarzyszyć Antoni Pawlicki i Rafał Królikowski w rolach Artura i Edka, zagra duet muzyczny Radex i Bisz.


Skoro mowa o literackich eksperymentach, to nie możecie przegapić jedynego w swoim rodzaju literacko-dziennikarskiego składu baristycznego. Tylko w Big Book Cafe w role kucharzy, kelnerów, baristów oraz księgarzy wcielą się pisarze: Katarzyna Puzyńska, Wojtek Chmielarz, Agata Passent oraz dziennikarze Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska oraz Maciej Ulewicz. W ten sposób w najlepszym towarzystwie możecie celebrować z przymrużeniem oka Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To także wkład literatów w budżet Big Book Festiwalu! Wszystkie zarobione przez nich w tym dniu pieniądze powiększą konto tegorocznej edycji (niedziela, 22 kwietnia od 12.00, wstęp wolny).

W czasie Weekendu Księgarń Kameralnych, który w tym roku współtworzymy, czeka nas maraton herbertowski – zaczniemy w piątek (20 kwietnia, 19.00, wstęp wolny) od aktorskiego czytania wybranych utworów poety. Dzień później (sobota, 21 kwietnia, od 18.00, wstęp wolny) zapraszamy do wysłuchania fragmentów premierowej książki, na spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, a nawet na wyjątkową serię „szybkich randek” z autorem biografii Herberta. W ten wyjątkowy weekend spotkacie u nas również Mariusza Bonaszewskiego, Marcina Czarnika, Łukasza Simlata i Łukasza Garlickiego.

 

Paulina rekomenduje:

Zapraszam na drugie z serii spotkanie z Katarzyną Tubylewicz, która powraca z elektryzującą opowieścią o literackim południu Szwecji (w piątek, 6 kwietnia, 19.00). To kolejna opowieść z cyklu „Reportaże na głos”. Tym razem poznamy m.in. historię Selmy Lagerlöf, pierwszej laureatki Literackiej Nagrody Nobla.


Zaczyna się wiosna, a to sygnał, że warto zacząć się zdrowo odżywiać. Zajrzyjcie do w sobotę, 8 kwietnia (od 11.00). Tego dnia będziemy was częstować świeżymi daniami z naszego nowego menu. Dołączy do nas także autorka książki „God food”, warszawska restauratorka Malka Kafka, z opowieścią o własnej filozofii zdrowego jedzenia.

W kwietniu w Big Book Cafe także szczególnie dużo książkowych premier. Oprócz biografii Zbigniewa Herberta będziemy rozmawiać z Michałem Wójcikiem o dziennikarskim śledztwie i najsłynniejszej polskiej agentce Wandzie Kronenberg (12 kwietnia, 19.00, wstęp wolny), z Ałbeną Grabowską o książce „Kości proroka” (19 kwietnia, o 19.00, wstęp wolny) oraz z Mirą Marcinów o dziejach depresji, melancholii i polskiego szaleństwa (25 kwietnia, o 19.00, wstęp wolny)

Tuż przed majówką (niedziela, 29 kwietnia, o 11.00, wstęp wolny) redaktorka polskiego Vogue’a Hanna Rydlewska zdradzi swoje patenty na poszukiwanie inspirujących wiadomości kulturalnych w sieci. Jak szukać, żeby nie zbłądzić, co warto wiedzieć, a czego unikać? Przed wolnym długim weekendem warto dowiedzieć się, gdzie skutecznie szukać wartościowej kultury.

 

Pełny repertuar kwietnia dostępny jest na stronie bigbookcafe.pl/repertuar

Szczegóły kolejnych wydarzeń znajdziecie również na facebook.com/bigbookcafe.