Polska to nie tylko góry, morze czy jeziora. To również piękne, gęste i dziewicze lasy, które zajmują aż 29% obszaru kraju, co oznacza, że Polska jest w czołówce najbardziej zalesionych państw w Europie. Warto je odwiedzić o każdej porze roku, zwłaszcza jesienią. Spacer po lesie to doskonały sposób na przygotowanie organizmu do jesieni i zimy. Tym bardziej, że substancje wytwarzane przez drzewa mają terapeutyczne i antybakteryjne działanie oraz poprawiają odporność. Skyscanner podpowiada, które lasy i puszcze w Polsce stwarzają do tego najlepsze warunki, i co ciekawego można w nich odkryć, w tym m.in. skryte jeziora, zamki, czy gatunki podziemnych grzybów. Jest co odkrywać! Na liście Skyscanner znalazły się Knieja Bukowa, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Niepołomicka i wiele innych.

1. Puszcza Białowieska

Intensywnie zielone knieje, porośnięte mchem drzewa, tereny bagienne i oczywiście czuwające nad tym wszystkim dostojne żubry. Poza nimi w Puszczy Białowieskiej aż roi się od rzadkich ptaków i motyli – w sumie mieszka tu ponad jedenaście i pół tysiąca gatunków zwierząt. To również raj dla grzybiarzy – rośnie tam aż pięć tysięcy gatunków grzybów, ale oczywiście nie wszystkie są jadalne i duża część podlega ochronie. Jeśli nie nazywasz siebie wytrawnym grzybiarzem, możesz sobie wyznaczyć inny cel wyprawy przez puszczę: zobaczenie powalonego kilkadziesiąt lat temu, ale liczącego aż czterysta pięćdziesiąt lat „Dębu Jagiełły” czy udanie się do rezerwatu żubrów. Skyscanner poleca odwiedzić Orla czy Hajnówke – polski tygiel kulturowy z piękną malowniczą architekturą, bogatą historią i tradycją.

2. Puszcza Kampinoska

Puszcza Kampinoska i znajdujący się na jej terenie Park Narodowy są wyjątkowe między innymi dlatego, że zdołały zachować swoją wartość przyrodniczą, znajdując się tak blisko wielkiej metropolii. To sytuacja dość rzadka, w Europie nie ma drugiego takiego parku zlokalizowanego przy samej stolicy. W 2000 roku dodatkowo został on wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. W Puszczy można spotkać – i wcale nie jest to trudne – ginące i rzadkie gatunki jak rysie czy łosie. To drugie zwierzę jest symbolem parku, ale jego znakiem rozpoznawczym są także ptaki. Parlament Europejski określił Kampinos jako ostoję ptaków o randze europejskiej, na przykład ze względu na występowanie derkacza, który jest zagrożony wyginięciem na całym kontynencie.

3. Bory Tucholskie

Jeśli zapach sosen sprawia, że naprawdę się relaksujesz, idealnym miejscem będą Bory Tucholskie. Zlokalizowany na północ od Chojnic Park Narodowy jest jednym z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce! Poza drzewami, dodatkowym atutem tego miejsca są rozległe jeziora, które przylegają do zachodniej i północnej ściany borów. Według Skyscanner to także spełniony sen grzybiarzy, ale poza borowikami na zupę i innymi gatunkami jadalnymi można tu znaleźć takie cuda, jak grzyby podziemne, tak zwane jeleniaki sarnie.

 

4. Lasy Janowskie

Położone w Kotlinie Sandomierskiej Lasy Janowskie stanowią część rozległej Puszczy Solskiej. To raj dla ornitologów – lasy są określone jako ostoja szczególnie cennych gatunków, a zadecydowała o tym obecność głuszca, bociana czarnego, bączka i lelka zwyczajnego. To oczywiście tylko te najrzadsze z długiej listy mieszkających tu ptaków. Poza tym, w miejscowości Szklarnia znajduje się hodowla tak zwanych koników biłgorajskich, potomków dzikich koni leśnych.

5. Puszcza Niepołomicka

Dawniej była ulubionym miejscem spędzania czasu przez polskich władców, którzy urządzali sobie tutaj polowania. Położona dwadzieścia kilometrów od Krakowa Puszcza składa się głównie z borów, ale i lasów liściastych. Pośród nich zorganizowano cztery szlaki turystyczne: zielony, na którym można zobaczyć Dąb Augusta, Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis”, polski odcinek międzynarodowego szlaku z Budapesztu po Bałtyk „Bursztynowy Greenways”, a także Szlak Żeleńskich z licznymi cmentarzami wojskowymi. Poza wdychaniem świeżego powietrza, warto też odwiedzić pobliskie Niepołomice, urocze miasteczko z elegancko wyremontowanym zamkiem Królowej Bony.

 

6. Puszcza Biała

Ponad pięćdziesiąt tysięcy hektarów lasów w południowej części większego kompleksu, Puszczy Kurpiowskiej. Mowa oczywiście o Puszczy Białej, której najciekawszym fenomenem są meandrujące dopływy Bugu. Przy ich zróżnicowanych brzegach można znaleźć piaszczyste plaże, bużyska i ostoje ptaków. Puszcza Biała była świadkiem wielu zdarzeń historycznych, a jej mieszkańcy walczyli na przykład ze Szwedami podczas potopu. Podczas zaborów, duża część drzewostanu uległa dewastacji, a o stan puszczy zadbano dopiero po odzyskaniu niepodległości.

7. Puszcza Drawska

Puszczę Drawską i rzekę Drawę, od której pochodzi jej nazwa zna każdy miłośnik spływów kajakowych. Właśnie wzdłuż tej rzeki i jej dopływu Płociczna znajduje się mnóstwo miejsc do biwakowania dla kajakowiczów. To bajkowe miejsce jest idealne także od uprawiania innych sportów. Po nadejściu nieco chłodniejszych, jesiennych dni wspaniale sprawdzą się tu wycieczki rowerowe i konne.

8. Puszcza Knyszyńska

Dawniej nazywany Puszczą Świsłocką, ten kompleks leśny znajmuje drugie miejsce na Podasiu pod względem wielkości (po Puszczy Białowieskiej). Siedzibą Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej jest urocza miejscowość uzdrowiskowa Supraśl. Poza korzystaniem z uroków okolicznej przyrody, można tu dowiedzieć się o religii prawosławnej, przyjść na koncert muzyki cerkiewnej do tutejszego monasteru (Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa) albo zwiedzić Muzeum Ikon.

9. Knieja Bukowa pod Szczecinem

Poza licznymi buczynami, na których dominację wskazuje nazwa puszczy, w tym położonym nieopodal Szczecina lesie spacerować można pośród grądów i borów sosnowych. Mieszkają pośród nich rzadkie ptaki, takie jak bocian czarny, bielik, orlik krzykliwy i kania ruda, a także aż czterysta gatunków motyli. Podczas odkrywania Puszczy Bukowej jest duża szansa na spotkanie z dzikami, jeleniami, kunami, czy borsukami. Ogromnym sukcesem przyrodników było odnowienie populacji uroczego gryzonia, popielicy. Poza obcowaniem z florą i fauną można podziwiać okolice z punktów widokowych takich jak Czaja Góra czy Wzgórze Bombardierów albo wybrać się na wycieczkę wzdłuż jednej z licznych tras turystycznych.

10. Puszcza Piska

Największy i zdaniem wielu, najbardziej urokliwy las na Mazurach. Z czternastoma rezerwatami, z których każdy jest na swój sposób wyjątkowy, także niezwykle zróżnicowana. W Czaplisku Ławnym Lasku znajduje się liczący ponad dwieście lat drzewostan sosnowy, w którym dawniej mieszkały czaple siwe. Ale spokojnie, kolonie tych ptaków można jeszcze dziś spotkać przy Jeziorze Warnołty. W rezerwacie przyrody Zakręt, nieopodal Krutynia, można z kolei zobaczyć trzystuletni dąb Bartny.

11. Czerwony Bór

Na Podlasiu nie brakuje nieprzeciętnie malowniczych i ważnych przyrodniczo zakątków. Jednym z nich jest kompleks leśny położony po wschodniej części Niziny Północnomazowieckiej. Dawniej znajdował się tu poligon i jednostki wojskowe, a w stanie wojennym obóz dla internowanych. Taka historia nie przywodzi może pozytywnych skojarzeń, ale uroda tutejszych lasów, nadrabia to z nawiązką.

12. Bory Krajeńskie

Po drugiej, zachodniej, stronie Pojezierza Krajeńskiego co Bory Tucholskie znajdują się tak zwane Bory Krajeńskie. Na ich powierzchni około sześćdziesięciu ośmiu tysięcy hektarów można znaleźć aż pięć rezerwatów przyrody, z czego krajobraz trzech zdominowany jest przez torfowiska. Najlepiej urodę borów można podziwiać ze wzniesień, na których znajdują się punkty widokowe: w okolicach Czaplinka, Złocieńca i Wierzchowa. Pasjonaci historii mogą odwiedzić skansen wojskowy w miejscowości Zdbice. W 1945 roku toczyły się tu walki mające na celu przełamanie niemieckiej linii obrony i do dziś można tu zobaczyć fragmenty umocnień i ekspozycję sprzętu bojowego z tamtego okresu.