Tegoroczna, szósta edycja Dubai Design Week (DDW) organizowana jest w dniach 9-14 listopada w Dubai Design District (d3) i powraca z bogatym programem artystycznym. Na gości czekają zarówno wydarzenia stacjonarne, jak i online: targi dla marek projektowych czy spotkania z artystami. DDW organizowany jest w ramach partnerstwa z Dubai Design District, wykorzystując środki pozyskane od Dubai Culture & Arts Authority (Dubajskiego Urzędu ds. Kultury i Sztuk) i A.R.M. Holding.

Ze względu na obowiązujące ograniczenia w podróżowaniu, festiwal koncentruje się na lokalnych twórcach, zastanawiając się nad rolą projektantów w definiowaniu nowej rzeczywistości.

Główne atrakcje

MENA Grad Show

MENA Grad Show to pierwsza tego typu wystawa na świecie, prezentująca najlepsze innowacyjne regionalne projekty z dziedziny technologii, nauki i designu, mające największy wpływ na społeczeństwo. Na wystawę wpłynęło ponad 200 zgłoszeń z ponad 35 wyższych uczelni na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Downtown Design

Ze względu na pandemię Downtown Design 2020 zostanie zorganizowany w formie hybrydowej. Głównym wydarzeniem będzie multimedialna wystawa „Shape of Things to Come” („Kształt przyszłych rzeczy”), podkreślająca perspektywiczną myśl projektową twórców z Bliskiego Wschodu. Wystawa pokazuje wizję, w jaki sposób będziemy nawiązywać interakcje z otoczeniem, jak będziemy żyć, pracować i bawić się w świecie po pandemii. W projektach uwzględniono m.in. nowe podejście do projektowania miejsc kultu oraz zmiany w sposobie podróżowania samolotem. Targi online, będące miejscem spotkań międzynarodowych i regionalnych marek z architektami i projektantami wnętrz, są częścią projektu Downtown Design i kolejną formą wsparcia branży projektowej.

 

Abwab

Od 2015 roku Abwab pełni rolę ośrodka wymiany doświadczeń dla regionalnych talentów z dziedziny designu. Tegoroczny pawilon „Fata Morgana” zaprojektował iracki artysta Hozana Zangany we współpracy z Generous Studios oraz Woodcast Designs. Projekt jest odpowiedzią na stale zmieniające się relacje między mieszkańcami miasta a przestrzenią publiczną oraz potrzebę powstawania ogólnodostępnych miejsc do odpoczynku. Pawilon Abwab 2020 to otwarty układ wpisujących się w tkankę nowoczesnego miasta i rozmieszczonych losowo wokół centralnego punktu filarów, symbolizujących siedem Emiratów.

 

Urban Commissions 2020

Architekci i projektanci zostali poproszeni o stworzenie innowacyjnego, wielofunkcyjnego obiektu handlowego, który pozwoli cieszyć się zakupami na świeżym powietrzu. Zwycięska propozycja zatytułowana „Basta” została przygotowana przez młodych architektów ze ZEA i Arabii Saudyjskiej – Reemę Almheiriego i Lujaina Alatiqa. Otwarcie zaplanowane jest w weekend 13-14 listopada 2020 r.

 

Wystawa projektantów z ZEA

DDW ponownie koncentruje się na rodzimym wzornictwie i promowaniu projektantów ze ZEA.  Kuratorska wystawa zorganizowana w d3 będzie doskonałą okazją do rozbudowania profesjonalnej sieci kontaktów. Prezentowane prace będą obejmować akcesoria domowe, biżuterię i meble. Będą także prezentowane treści związane ze zrównoważonym rozwojem, eksperymentami z nowymi materiałami i innowacjami w zakresie rzemiosła.

 

Festiwal Architektury

Na pierwszym dubajskim Festiwalu Architektury pojawią się przełomowe projekty architektoniczne, które łączy hasło „Tożsamość, kontekst i tworzenie przyjaznych przestrzeni w Zatoce Perskiej”. Kuratorami tegorocznego Festiwalu są Królewski Instytut Architektów Brytyjskich w Zatoce Perskiej oraz Juan Roldan, adiunkt w College of Architecture, Art & Design na Uniwersytecie Amerykańskim w Szardży. W ramach Festiwalu zaprezentowane zostaną osiągnięcia firm architektonicznych z d3, ZEA i innych krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej, a także projekty lokalnych firm młodego pokolenia i absolwentów uczelni wyższych.

 

Dubai Design Week Marketplace

Dubai Design Week Marketplace (DDWM) to nowa inicjatywa związana z handlem na świeżym powietrzu. Jest to kluczowy element największego na Bliskim Wschodzie festiwalu kreatywnego. DDWM odbędzie się w dniach 13-14 listopada w d3 i weźmie w nim udział ponad 60 wystawców, prezentujących wyroby lokalnych rzemieślników, przedsiębiorców i przedstawicieli gastronomii.

 

Instalacje na świeżym powietrzu

Wszystkie działania w przestrzeni publicznej Dubai Design District są łatwo dostępne dla odwiedzających i zapewniają maksimum bezpieczeństwa. Instalacje zostały przygotowane przez znanych projektantów z Emiratów (Khalid Shafar, Aljoud Lootah, Hamad Khoory). Studio Meshary AlNassar w Kuwejcie połączyło siły z międzynarodową marką Cosentino, aby przedstawić nowoczesne spojrzenie na antyczny rajski ogród perski, będący antidotum na zamknięte przestrzenie.

 

Wystawy i pop-upy

Na wystawie „Fashcultivate” przygotowanej przez 1971 Design Studio można zobaczyć 7 tekstylnych kreacji, które są hołdem dla palmy daktylowej, stanowiącej część tożsamości regionu. Będzie można także oglądać wystawę poświęconą różnorodności członków społeczności kreatywnej Dubai Design District. Reakcje środowiska artystycznego na pandemię będą prezentowane w ramach pokazów twórczości lokalnej oraz inicjatyw międzynarodowych. Ambasada Szwajcarii organizuje wystawę „BYOM (Bring Your Own Mask)” („Przynieś własną maseczkę”). Wystawa zorganizowana we współpracy z Instytutem Francuskim, inspirowana jest życiem na małej przestrzeni.  „Serres Séparées”, organizowany przez Konsulatu Generalny Królestwa Niderlandów, to projekt gastronomiczny inspirowany obecnymi wymogami dystansu społecznego, który skupia się na znaczeniu wody, energii i żywności.

 

Programy na żywo

DDW zaprasza międzynarodową publiczność do udziału w wirtualnej konferencji. Tematy dyskusji będą związane z alternatywnymi rozwiązaniami, które projektanci mogą wykorzystywać w swojej pracy, aby lepiej radzić sobie w nowej rzeczywistości. Uzupełnieniem stacjonarnych wystaw będzie „The Forum”, którego celem jest pokazanie nowych pomysłów jako odpowiedź na pandemię. Naukowcy z dziedziny designu będą mogli wziąć udziału w warsztatach Masterclasses, podczas których podniosą praktyczne i zawodowe umiejętności potrzebne w kierowaniu MŚP.