Piotr Osiński (GK STG Starogard Gdański) i Weronika Lorkowska (Team Verge Polska) na dystansie MAXI oraz Jakub Ruciński (Bike U Up- Europell) i Monika Szotowicz (STC Stargard) na dystansie MINI triumfowali podczas drugich w tym sezonie zawodów w kolarstwie szosowym dla amatorów Lang Team Race w Gdańsku. Na starcie pojawiło się trzech zwycięzców Tour de Pologne sprzed lat – Czesław Lang, Lechosław Michalak i Marek Kulas.

„Trasa była wymagająca, interwałowa, sporo podjazdów, a do tego każdy pokonywaliśmy po kilka razy” – powiedział na mecie najszybszy w kategorii M-5 Czesław Lang. „Forma rośnie, dziś jechaliśmy z młodszymi kategoriami i średnia podchodziła pod 37 km/h” – dodał zwycięzca Tour de Pologne z 1980 roku. Na trasie jechał wspólnie z Lechosławem Michalakiem (zwycięzca TdP w 1977) i na mecie obaj osiągnęli ten sam czas. „Podjazdy szybko dały znać osobie, peleton podzielił się na małe grupki. Mam satysfakcję, bo forma z każdym tygodniem idzie w górę. Po prostu mam coraz więcej kilometrów wyścigowych w nogach” – powiedział Lechosław Michalak. Marek Kulas, triumfator Tour de Pologne z 1986 roku był piąty w kategorii M-4.

Najszybszy ze wszystkich na dystansie Maxi okazał się Piotr Osiński. „Po kilku kilometrach od startu oderwaliśmy się od peletonu z Marcinem Korzeniowskim. Uciekaliśmy zgodnie współpracując przez większą część dystansu. Pod koniec zaatakowałem na podjeździe i udało się dojechać do mety. Warunki mi sprzyjały – sporo podjazdów, wietrznie. Ja wolę uciekać, niż czekać z finiszem do mety” – powiedział zwycięzca. „Fajnie zorganizowane zawody, można było się przejechać al. Armii Krajowej, co na co dzień jest niemożliwe. Ja na co dzień jeżdżę na rowerze na uczelnię i z powrotem, więc pokonuję ok. 26 kilometrów” – mówiła najszybsza na dystansie Maxi Weronika Lorkowska.

Kolarski weekend w Gdańsku rozpoczął się od wyścigu szosowego, a już w niedzielę zostanie rozegrany Vienna Life Lang Team Maraton Rowerowy w kolarstwie górskim. „Zapraszamy wszystkich. Maraton odbędzie się na wymagającej trasie. Nie sądzę, aby wygrał przypadkowy zwycięzca. Ta trasa obnaży słabości, a liczyć się będą najlepiej przygotowani” – mówi Krzysztof Golwiej, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Kolarskiego. Także w niedzielę w Gdańsku odbędzie się trzeci już w tym sezonie Wyścig o Puchar Ministra Sportu i Turystyki – dla wszystkich dzieci i młodzieży z roczników 2003-2008.

W ten weekend nie tylko gdańszczanie mają okazję do spotkania kolarskich gwiazd. Roadshow i mobilne muzeum Tour de Pologne zawitały bowiem do Zgorzelca. I właśnie tam, wszyscy chętni mogą korzystać z wielu atrakcji związanych z 90-leciem Tour de Pologne, a jutro również spotkać znakomitych kolarzy. W Zgorzelcu gośćmi specjalnymi Roadshow Tour de Pologne będą zwycięzca wyścigu z 1979 roku Henryk Charucki i triumfator Touru z 1990 roku Mieczysław Karłowicz.