W sercach słoweńskich miast kryją się najstarsze historie miłosne. Najlepiej poznawać je zwiedzając pieszo lub na rowerze. Zielona Stolica 2016, Lublana, pełne historycznych zabytków miasteczko Celje i leżący nieopodal Maribor, słynący z najstarszych winorośli na świecie, czekają na miłośników kilkudniowych wypadów. Kolejnym przystankiem mogą być rozległe winnice i wzgórza w Novej Goricy, zwanej miasteczkiem róż. Na mapie podróży nie może też zabraknąć Kranj, stolicy słoweńskich Alp.

 

LUBLANA, ZIELONA STOLICA EUROPY 2016

1. W języku słoweńskim, słowo ‘ljubljana’ brzmi podobnie do słowa ‘ljubljena’ oznaczające ‘ukochana’. Mieszkańcy kochają tę grę słów, która sprawia, że stolica Słowenii zyskuje jeszcze większą popularność. O Lublanie zaczęto mówić więcej, gdy zdobyła tytuł Zielonej Stolicy Europy 2016. Z ponad 542 m2 terenów zielonych przypadających na jednego mieszkańca, jest jednym z najbardziej zielonych miast w Europie. Lublana to tętniące życiem centrum kulturalne z muzeami, galeriami, a także niezliczoną liczbą festiwali (największy z nich to Ljubljana Festival). Miłośnicy spektakli chętnie biorą udział w międzynarodowym przeglądzie teatru ulicznego, Ana Desetnica. 

2. Kosmopolityczny charakter i puls miasta można poczuć w centrum kulturalnym AKC Metelkova. Każdy jego zakątek zaskakuje swoją oryginalnością. Wieczorami miejsce zamienia się w scenę dla koncertów muzyki alternatywnej oraz inspirujących występów artystycznych.

3. Lublana to doskonały wybór, aby poznać wyjątkowe, regionalne smaki. Warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, który poprowadzi nas przez kulinarną mapę miasta pełną miejsc kuszących możliwością degustacji tradycyjnych słoweńskich potraw.

 

MARIBOR, KRAINA WINEM PŁYNĄCA

4. Maribor, drugie pod względem wielkości miasto w Słowenii, ujmuje romantycznym klimatem i wyjątkową gościnnością mieszkańców. Przez miasto leniwie płynie rzeka Drawa ze słynnym nabrzeżem Lent. To tu rośnie najstarsza winorośl na świecie, która ma ponad 400 lat i nadal  powstaje z niej doskonałe wino. Co roku organizowany jest festiwal Old Wine, podczas którego zbiera się winogrona tradycyjną metodą. Latem, nabrzeże tętni życiem dzięki bogatemu programowi kulturalnemu i artystycznemu Festiwalu Lent, który odbywa się na świeżym powietrzu i jest to największa tego rodzaju impreza w kraju. Ważnym miejscem wydarzenia jest City Park, gdzie w otoczeniu pięknej zieleni odbywają się różnorodne warsztaty dla wszystkich grup wiekowych.

 

CELJE, HISTORIA I NOWOCZESNOŚĆ

5. Słoweńskie miasteczka owiane są mnóstwem legend. Według jednej z nich najważniejsza szlachecka słoweńska rodzina pochodzi z Celje. Z pewnością byliby dumni z tego jak dzisiaj wygląda ich miasto. Antyczne i średniowieczne zabytki wspaniale komponują się z nowoczesną architekturą. Z największego zamku z czasów średniowiecza roztacza się wspaniały widok. Mieszkańcy uwielbiają spędzać czas na miejskiej plaży nad rzeką Savinja – w kameralnych kawiarniach, na placach zabaw dla najmłodszych lub łowiąc ryby. Nieopodal stąd mieści się regionalne muzeum. Jedną z jego głównych atrakcji jest Celje Ceiling, wzbudzający zachwyt wielu wielbicieli malarstwa. Z kolei zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą wybrać się do miejskiego lasu pełnego pieszych szlaków turystycznych. Jeden z nich prowadzi do największego w kraju domku na drzewie. Celje jest również znane z organizacji międzynarodowych targów. 

 

NOVA GORICA, MIASTO RÓŻ

6. Prawdziwie śródziemnomorskim klimatem kusi urokliwe miasteczko Nova Gorica, położone w zachodniej części Słowenii, w samym sercu regionu Goriška. To młode miasto, zwane miastem róż, jest wyjątkowe zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Prawdziwą perełką są tu XIX-wieczne burbonowe róże. Rzadkie okazy można podziwiać w ogrodzie Klasztoru Kostanjevica, tuż obok miejsca pochówku francuskich królów z linii Burbonów. Oprócz romantycznych klimatów, zielonych winnic i pachnących sadów, w Novej Goricy można poczuć smak adrenaliny w licznych kasynach. 

 

KRANJ, STOLICA SŁOWEŃSKICH ALP

7. Trudno znaleźć kraj, w którym tak łatwo i szybko klimat śródziemnomorski można zamienić na czyste górskie powietrze. Kranj, stolica słoweńskich Alp, wznosi się 30 metrów nad głębokim kanionem rzeki Kokra i zachwyca naturalnym pięknem. Ponadto w Kranj, kulturalnym sercu Słowenii, na każdemu kroku swą obecność zaznacza duch największego słoweńskiego poety, France’a Prešerena. Obecnie, Kranj jest wartą uwagi sceną artystyczną Słowenii.