• Santo Domingo to jedno z najbardziej żywych i najlepiej zachowanych miast na Karaibach
  • Dzięki swojej Dzielnicy Kolonialnej był przez organizację UNESCO wybrany jednym z 10 najciekawszych destynacji turystyki kulturowej na Karaibach
 
Witaj w Santo Domingo, stolicy Republiki Dominikańskiej, którą w 1496 r. założył Bartolomeo Columbus, brat Krzysztofa Kolumna. W XV i XVI w. miasto było kolebką amerykańskiej cywilizacji i historii. Santo Domingo jest synonimem wielokulturowości, gastronomii, kultury i sztuki. Najlepiej poznać je pieszo. Dlatego ubieramy trampki i idziemy na spacer! Pełnia wrażeń w Santo Domingo w ciągu zaledwie 24 godzin.
 
Spacer po Dzielnicy Kolonialnej
Już na pierwszy rzut oka widać, że miasto ma długą historię – wystarczy spojrzeć na obecne tu style architektoniczne. Zabytki i domy znajdujące się Dzielnicy Kolonialnej przenoszą nas kilka wieków wstecz. Są świetnie zachowane, przez stulecia zmieniło się tylko ich przeznaczenie. Zamiast hiszpańskich zdobywców urządziły się tu muzea czy centra kultury opowiadające o historii kraju.
Najlepszym punktem wyjścia naszej wycieczki jest ulica El Conde znana ze sklepików z rzemiosłem, gdzie kupić można wyroby z ceramiki, drewna, skóry czy metalu, a także kolorowe obrazy miejscowych artystów. Potem odwiedzimy park Colón, gdzie znajduje się majestatyczna rzeźba Krzysztofa Kolumna. Zaraz obok odwiedzić można pierwszą katedrę postawioną w Nowym Świecie z lat czterdziestych XVI w.
Następnie udamy się ulicą Las Damas, także pierwszą w Nowym Świecie, aż do imponującej twierdzy Ozama. Chyba nie zaskoczy Cię fakt, że jest najstarszą twierdzą w Ameryce? Po drodze miniemy dom Rodriga de Bastidas (Casa de Bastidas) i donżon Torre del Homenaje, wieżę mieszkalno-obronną, gdzie dochowały się armaty, które kiedyś chroniły miasto. Oprócz tego zobaczyć Panteon Narodowy, Królewskie Muzeum Casas Reales i zegar słoneczny. Spacer zakończymy na Placu Hiszpańskim (Plaza España) w zabytkowym pałacu Diega Colóna – Alcázar de Colón.
Jeśli wyjdziesz poza zabytkowe fortyfikacje Dzielnicy Kolonialnej, zobaczysz nowoczesne Santo Domingo. Ekspansja architektoniczna zaczęła się od Dzielnicy Kolonialnej, kontynuowana była przez Gran Santo Domingo aż po dzielnicę pełną nowoczesnej architektury i drapaczy chmur.
Atrakcje Santo Domingo, najstarszego miasta Nowego Świata, możemy podziwiać w czasie przejażdżki turystyczną kolejką “Chu-Chu Colonial”, która zawiezie Cię na miejsca, dzięki którym organizacja UNESCO umieściła Santo Domingo między 10 najciekawszymi destynacjami turystyki kulturowej na Karaibach.
 
Santo Domingo to także miasto mody i zakupów
Znane marki wybrały dominikańską metropolię na swoją główną siedzibę w regionie Karaibów, co doprowadziło także do otwarcia ekskluzywnych centrów handlowych, takich jak Blue Mall, Galería 360 czy Sambil. Można w nich kupić rękodzieło i pierwszorzędną biżuterię zaprojektowane przez najlepszych dominikańskich złotników, a także produkty dużych międzynarodowych marek. Znaleźć tam można m.in. sklep zmarłego dominikańskiego projektanta mody, Óscara de la Renta, który znany jest na całym świece.
Właśnie w październiku w stolicy odbywa się największe wydarzenie świata mody w Republice Dominikańskiej – Dominicana Moda. Dzięki imprezie uznanie na całym świecie zyskało wielu dominikańskich projektantów.
 
Gastronomia i dominikański son
W takim kosmopolitycznym miejscu jak Santo Domingo nie może zabraknąć szerokiej oferty kulinarnej i wielu specjalizowanych restauracji z różnorodną atmosferą – od miejsc ukochanych przez miejscową bohemę aż po miejsca z wyjątkowo romantyczną atmosferą. W Santo Domingo jest z czego wybierać.
Wiele restauracji znajduje się np. na Placu Hiszpańskim (Plaza España). Najlepiej usiąść wygodnie na jednym z tarasów, żeby, oprócz delektowania się pysznym jedzeniem, rozsłuchać się w dominikańskim son granym przez jeden z lokalnych zespołów, które często spotkać można na placu.
Jak najlepiej zakończyć ten pełen wrażeń dzień? Relaksem na plaży Boca Chica, oddalonej od centrum miasta zaledwie 30 km. Krótka wycieczka poza miasta na pewno jest tego warta. Spodziewać się można romantycznej atmosfery i wielu dominikańskich przysmaków.
 
O Republice Dominikańskiej
Republika Dominikańska to państwo wyspiarskie składające się z 32 prowincji. Zajmuje powierzchnię 48 760km2,,mieszka tu ponad 10 mln osób. Od północy jej brzegi obmywa Ocean Atlantycki, od południa Morze Karaibskie, na wschodzie od Portoryko oddziela ją Kanał de la Mona, na zachodzie graniczy z Haiti. Republika Dominikańska należy do krajów z najbogatszą ofertą turystyczną, dzięki którym co roku odwiedzają ten kraj miliony ludzi z całego świata. Najbardziej znane miasta to Bávaro-Punta Cana, Santo Domingo, Boca Chica, Juan Dolio, Bayahibe, Puerto Plata, Sosúa, Cabarete, Samana, Las Terrenas, Las Galeras, Jarabacoa i Constanza.