Czy może być lepsze i piękniejsze miejsce do podziwiania „spadających gwiazd” niż górski szczyt? Prezentujemy wyjątkowy film i zdjęcia wykonane na Kasprowym Wierchu w nocy z 12 na 13 sierpnia.
Perseidy można  obserwować już od połowy lipca, ale to w nocy z 12 na 13 sierpnia ich aktywność jest największa. W tym roku można było obejrzeć nawet sto spadających gwiazd w ciągu godziny. Deszcz meteorów najlepiej widoczny jest w miejscach oddalonych dużego natężenia światła, na przykład w górach czy na morzu.

W Polsce jest coraz mniej miejsc, do których nie dociera sztuczne światło, utrudniające obserwację nocnego nieba. Kasprowy Wierch to jedno z nich. Widok na to niezwykłe zjawisko astronomiczne z ośrodka PKL był na tyle spektakularny, że postanowiliśmy się nim podzielić.  Zdjęcia i nagrania są unikalne. Powstały na wysokości 1987 m n.p.m. – mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

Tegoroczny, najbardziej znany rój meteorów wylatujący w sierpniu z gwiazdozbioru Perseusza wypadł w bardzo korzystnym czasie do obserwacji,  czyli w okolicach nowiu  Księżyca.

Kasprowy Wierch to chyba najlepsze w Małopolsce miejsce do uprawnia astronomii, dodatkowo na szczyt mogliśmy dowieść dużą ilość sprzętu fotograficznego. Po godzinie 23 pogoda była idealna do robienia zdjęć. Podziwialiśmy krótkie, jasne przeloty z błyskami jaśniejszymi niż Księżyc, które w pełni rozświetlały na ułamek sekundy całe Tatry.  Po takich spektakularnych bolidach, czyli bardzo jasnych meteorach, na niebie smuga utrzymywała się do paru minut– relacjonuje Dariusz Bobak, fotograf.

 

Czym są Perseidy?
Perseidy są rojem meteorów – chmurą odłamków, których orbita przecina się z ziemską regularnie co rok – na przełomie lipca i sierpnia. Rój ten uważa się za pozostałość odwiedzin komety Swifta-Tuttle’a – która zbliżając się do Słońca nagrzewa się i pozostawia kawałki  jądra na swojej drodze.

Prezentowany materiał to najlepsze wybrane ujęcia z tamtej nocy na Kasprowym Wierchu.  Na żywo ten astronomiczny spektakl był jeszcze piękniejszy!

Autor zdjęć: Dariusz Bobak