Ambasada Turcji oraz Polski Komitet Olimpijski zapraszają na wystawę tureckiego artysty Devrima Erbila „Ze Stambułu z miłością”, która będzie dostępna dla zwiedzających już od 2 marca br. w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

 

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego malarstwa tureckiego, bo tak można określić Devrima Erbila, zawita do Polski wraz ze swoimi dziełami.

 

Twórczość tego tureckiego artysty cechuje wyjątkowa umiejętność łączenia tradycyjnej sztuki tureckiej i sztuk Wschodu, a w jego pracach siła błękitu i linie obrazu tworzą wrażenie perfekcyjnego melanżu. Jego dzieła to zazwyczaj krajobrazy Stambułu, przedstawianego z lotu ptaka, krajobrazy Anatolii, drzewa, ptaki, woda.

 

Devrima Erbila określa się jako prekursora nadania sztuce tureckiej rytmu i dynamizmu, poprzez łączenie języka sztuki abstrakcyjnej z ekspresją linearną.

 

Kontury jego obrazów są niczym wersy poezji, dlatego też artysta nazywany jest „poetą obrazu”. W 1991 roku Devrim Erbil otrzymał tytuł Narodowego Artysty Republiki Turcji i do dzisiaj jest jednym z głównych przedstawicieli abstrakcyjnego kierunku w sztuce tureckiej.

 

Artysta wystawiał swoje prace w wielu krajach, a także jest laureatem licznych nagród zarówno w Turcji jak i na świecie.

 

Jego prace będzie można podziwiać od 2 do 18 marca w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie, przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4.

 

Serdecznie zapraszamy!