Czy sól może być inspiracją? Tak! Jest nią od lat dla artystów, a także dla satyryków uczestniczących w plenerze „Sól w oku satyry”. Prace tegorocznego pleneru są prezentowane na wystawie w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w kopalni soli, od 21 marca do 16 września 2018 roku.

W tym roku rysownicy przemierzyli kilometry tras w kopalniach soli w Wieliczce i Bochni oraz odwiedzili Zamek Żupny w Wieliczce przyglądając się swym krytycznym wzrokiem soli i poszukując jej różnorodnych skojarzeń. Owocem tych twórczych zmagań jest około 150 prac. Hitem jest intrygujący cykl SÓLrealizm, ale warto zobaczyć wszystkie prace – jedne rozśmieszą do łez, inne zaskoczą rodzajem skojarzenia, a jeszcze inne zmuszą do intensywnego myślenia w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie – co autor miał na myśli. Są też satyryczne „komiksy”. Przyglądając się pracom można dojść do wniosku, że „śmieszne związki” ze solą można zobaczyć w każdej sferze naszego życia.
Na wystawie stoi krzywe zwierciadło, będzie więc możliwość by stanąć twarzą w twarz ze swą karykaturą i sprawdzić czy potrafimy śmiać się z siebie równie dobrze jak z innych.
Oj będzie się działo, a emocje przed przegrzaniem ostudzi chłód kopalni.

W III Ogólnopolskim Plenerze Satyrycznym (19-24.02.2018), którego komisarzem był Dariusz Pietrzak, wzięło udział 12 rysowników z Polski i Czech: Henryk Cebula, Michał Graczyk, Marek Gliwa, Andrzej Graniak, Jarosław Hnidziejko, Sergiusz Kaszkowski, Tomasz Niewiadomski, Piotr Rychel, Iwona Rymaszewska, Václav Šípoš (Czechy), Tomasz Wołoszyn i Magdalena Wosik.

Wystawie towarzyszy katalog „Żartem i solą”, który warto postawić na stole obok solniczki i humorem doprawiać każdy dzień.

Organizator pleneru i wystawy: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Współpraca: Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury

Stały patron medialny: TVP Kraków