Liczba polskich turystów odwiedzających Wilno w 2018 r. wzrosła o 12%, w stosunku do lat ubiegłych. Niemal 100 tysięcy Polaków zawitało nad Wilię, by zanurzyć się w dynamicznej kulturze miasta, skorzystać z oferty odpoczynku na świeżym powietrzu, a przede wszystkim podążyć śladami polskiego dziedzictwa historycznego.

Wilno co roku przyciąga coraz więcej polskich turystów. W 2018 roku stolicę Litwy odwiedziło 99.386 Polaków. Powodem wzrostu zainteresowania są liczne atrakcje litewskiej stolicy, szeroki wachlarz wydarzeń muzycznych i artystycznych, aktywne życie nocne, zajęcia na świeżym powietrzu i silne więzi historyczne między oboma krajami, stwierdza Go Vilnius, oficjalna agencja turystyczna Wilna.

Zajęcia na świeżym powietrzu w mieście

Ze względu na rozmiary i położenie, Wilno jest idealnym miastem do odkrywania spacerem, na rowerze lub nawet na hulajnodze. Malownicze dzielnice takie jak Stare Miasto, Zarzecze i Zwierzyniec są położone względem siebie w odległości spacerowej. Każda z nich daje możliwość poznania innej twarzy miasta. To właśnie zainspirowało twórców projektu odpowiadającego potrzebom każdego turysty – Walkable Vilnius, dzięki któremu wyznaczono 23 zróżnicowane, piesze trasy wokół i w środku miasta jako ofertę dla każdego, kto chce odkrywać stolicę Litwy.

Oprócz do spacerów, miasto dostosowane jest do różnorodnych zajęć na świeżym powietrzu. Goście i mieszkańcy nie muszą opuszczać centrum, by zaangażować się w letnie sporty, takie jak pływanie kajakami na rzece Wileńce, joga w parku na Zwierzyńcu, jazda na rowerach, rolkach i deskorolkach w parku Vingis. Wilno jest też jedyną europejską stolicą oferującą możliwość lotu balonem nad centrum miasta.

Kultura, muzyka i jedzenie

Ci, którzy lubią modne, postindustrialne bary i lokale z muzyką na żywo będą podekscytowani wizytą w Platforma lub Peronas. Obydwa miejsca znajdują się obok głównego dworca kolejowego, praktycznie na torach kolejowych. Koneserzy piwa docenią Alaus Biblioteke, koncepcyjny bar piwny. Zaspokoić głód i ciekawość świata można też na coweekendowej imprezie Open Kitchen, gdzie piknik z food truckami oferuje każdy rodzaj kuchni.

Wiele znaczących występów międzynarodowych artystów sceny muzycznej odbywa się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wileńskiego, włączając w to koncerty RY X, Franza Ferdinanda, Royal Blood i innych, planowanych tego lata. Na amatorów muzycznych wrażeń czeka też wiele niespodzianek i odkryć muzycznych przygotowanych przez LRT Opus Terasa i Vasaros Terasa.

Opcje kina letniego obejmują Cinema Under the Stars, kolekcję filmów wyświetlanych na dziedzińcu Pałacu Wielkich Książąt lub Platformę, gdzie niszowe filmy artystyczne będą wyświetlane raz w tygodniu.

Jest jeszcze szansa, aby w tym roku wziąć udział w Christopher Summer Festival odbywającym się od 27 czerwca do 28 sierpnia. Festiwal oferuje szerokie spektrum muzyczne, które można podziwiać w hipnotyzujących kościołach i wśród sekretnych, ukrytych w labiryncie miasta dziedzińców. Innym wyjątkowym wydarzeniem jest festiwal teatrów ulicznych Spot, odbywający się w dniach 10-14 lipca. Ulice Wilna staną się wtedy sceną interaktywnych instalacji i oszałamiających spektakli, które każdy może podziwiać, a nawet wziąć bezpośredni udział.

Wspólna historia i dziedzictwo historyczne

Historycznie Polacy byli integralną częścią kultury wileńskiej. Polskich turystów coraz bardziej przyciąga zwiedzanie muzeum Adama Mickiewicza w pobliżu Uniwersytetu Wileńskiego, gdzie wielki poeta studiował, lub zwiedzanie domów Juliusza Słowackiego i Ignacego Kraszewskiego, położonych na najstarszej, średniowiecznej ulicy Pilies.

Ślady polskiego dziedzictwa można znaleźć także w wielu kościołach. Ostra Brama to miejsce pierwszej wizyty dla każdego polskiego turysty. W samym sercu Starego Miasta, w miejskiej katedrze, w katakumbach przechowywane są szczątki Wielkiego Księcia Litwy i króla Polski Aleksandra I Jagiellończyka. Kościół św. Katarzyny, kolejna atrakcja Starego Miasta, został zbudowany w XVIII wieku, a później odrestaurowany przez architekta polskiego pochodzenia J. C. Glaubitza, którego kunszt przenika wiele klejnotów architektonicznych miasta, w tym kościół św. Jana i Bramę Klasztoru Bazylianów. Na stronie Baltic Tour można znaleźć oferty wycieczek po polskie historii w Wilnie obejmującą właśnie zabytki architektury.