Dla jednych lot samolotem to ogromna przyjemność, dla innych nieopisany stres. Niezależnie od tego, jakie mamy podejście do lotu oraz preferencje kierunku destynacji, warto wiedzieć, co zrobić, aby podróż przebiegła szybko i przyjemnie. Mec. Marcin Jan Szyling, ekspert marki Opoznionysamolot.pl radzi, jak bezproblemowo podróżować samolotem.

 1. Po pierwsze, przed planowanym odlotem bądź na lotnisku odpowiednio wcześniej. Jeśli nie znasz portu lotniczego zarówno w przypadku podróży do strefy Schengen, jaki non-Schengen najlepiej zarezerwuj sobie 90 minut (w przypadku lotów czarterowych nawet 2 godziny). Co więcej, udaj się do bramki najpóźniej 45 min. przed planowanym odlotem – jest to wymóg ustawowy szczególnie przestrzegany przez tanie linie lotnicze.
 2. Po drugie, jeśli lecisz na weekend lub kilka dni, ogranicz się do bagażu podręcznego. Dzięki temu koszt przelotu będzie niższy. Jednak jeśli obawiasz się, że możesz przekroczyć limit bagażu podręcznego (np. 1 sztuka do 8 kg w LOT czy 10 kg w Ryanair) lub planujesz dłuższy pobyt, zabierz ze sobą bagaż rejestrowany. To z pewnością zaoszczędzi Ci sporo nerwów. Dzięki temu unikniesz stresu związanego z ewentualnym przekroczeniem limitu wagowego w przypadku bagażu podręcznego, a także
  konieczności przepakowania się bądź wyrzucenia rzeczy. Co istotne, czas oczekiwania na bagaż nadawany zazwyczaj jest krótki.
 3. Po trzecie, odpraw się przez Internet. Szczególnie w przypadku tanich linii lotniczych da Ci to pewność, że nie spotka Cię niemiła niespodzianka związana
  z uiszczeniem dodatkowej opłaty za check-in na lotnisku. Na dodatek, zmniejszysz ryzyko nie wpuszczenia na pokład samolotu z powodu nadkompletu pasażerów, czyli tzw. overbookingu. W przypadku odprawy on-line linie lotnicze dają również możliwość przeprowadzenia jejprzez telefon komórkowy, a tym samym pewność, że nie zgubisz karty pokładowej.
 4. Po czwarte, jeśli tylko możesz, nie ustawiaj się do kolejki kontroli osobistej,w której są dzieci. Najlepiej wybierz tę z osobami podróżującymi w pojedynkę, biznesmenami, czy takimi, po których widać, że podróżują często. Ta kolejka z pewnością będzie przesuwała się najszybciej. Oprócz tego przy kontroli bezpieczeństwa wyjmij cały swój sprzęt elektroniczny oraz zapakowane w plastikowy i bezbarwny woreczek płyny o łącznej pojemności do 1 l w tym do 100 ml każdy. Zastosowanie tych prostych sposobów sprawi, że Twoja kontrola zajmie dosłownie chwilę.

 5. Po piąte, jeśli zależy Ci na czasie, zawsze wybieraj miejsca z przodu samolotu. To da Ci pewność, że wysiądziesz szybciej niż inni. Jeśli boisz się latać, wybierz lub poproś o miejsce przy korytarzu, nigdy blisko okna.

Wygoda i dobre samopoczucie to podstawa!

 1. Po szóste, podczas rejsu samolotem najlepiej sprawdza się wygodny strój. Komfortowe ubranie i stabilne obuwie jest szczególnie istotne  w przypadku długich, międzykontynentalnych lotów. Zapomnij więc o szpilkach! Oprócz tego, podczas długiego rejsu z przesiadkami, kilkukrotnie trzeba ściągać buty do kontroli bezpieczeństwa, czasami po schodkach samolotu wejść bądź zejść z bagażem podręcznym czy nawet podbiec. Im Twoje obuwie i ubranie będzie wygodniejsze, tym większy komfort podróży.
 2. Po siódme, chcąc zachować dobre samopoczucie podczas długiego lotu nie zapomnij o ćwiczeniach. Co jakiś czas, a najlepiej co godzinę wstań i przejdź się korytarzem. Siedząc w fotelu, wykonuj m.in. spokojne krążenie głową, barkami i stopami. Opis ćwiczeń poprawiających krążenie zazwyczaj znajduje się w magazynie pokładowym.
 3. Po ósme, zabierz ze sobą urządzenie, które odbiera Wi-Fi. Aktualnie większość lotnisk oferuje darmowy dostęp do sieci. Co ciekawe, coraz więcej linii lotniczych w Europie daje również możliwość bezpłatnego korzystania z Internetu z urządzeń nadawczo-odbiorczych w trybie samolotowym. Natomiast w USA jest to już powszechna praktyka.
 4. Po dziewiąte, weź ze sobą ulubioną książkę, muzykę, gazetę, iPada, laptopa lub Kindle. Zabranie czegoś do poczytania i posłuchania pomoże Ci zrelaksować się podczas podróży.

Warto dmuchać na zimne!

 1. Po dziesiąte, zapoznaj się z prawami, które Ci przysługują. Pamiętaj, że jeśli Twój lot został odwołany, opóźniony o ponad trzy godziny lub nie wpuszczono Cię na pokład samolotu, masz prawo domagać się rekompensaty finansowej od przewoźnika od 250 nawet do 600 euro. Do jej uzyskania wystarczy jedynie bilet elektroniczny. Jednak aby zwiększyć swoje szanse na jej otrzymanie, warto przekazać swoją sprawę wysoko wyspecjalizowanym adwokatom.

 2. Po jedenaste, pamiętaj, że niezależnie od faktu czy linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za zdarzenie, czy też nie, mają podstawowe obowiązki wobec pasażera, którego lot został odwołany lub opóźniony o więcej niż 2 godziny.

 3. Po dwunaste, warto wiedzieć, co kryje się pod hasłem – opieka nad pasażerem. Przewoźnik w ramach takiej pomocy ma obowiązek zapewnić podróżnemu posiłki
  i napoje w wymiarze odpowiednim do czasu oczekiwania na lot. Kiedy alternatywny rejs przypada bowiem na kolejny dzień, linie lotnicze są zobligowane zaoferować pasażerowi nocleg w hotelu, transport do i z lotniska oraz dwie darmowe rozmowy telefoniczne. Ale to nie wszystko! Mają one również obowiązek zapewnić poszkodowanemu alternatywne połączenie do miejsca docelowego
  w najwcześniejszym możliwym terminie, włączając przewoźników konkurencyjnych.

 4. Po trzynaste, pamiętaj o zapakowaniu niezbędnych i wartościowych rzeczy do bagażu podręcznego. Jeśli przyjmujesz leki o ściśle określonych godzinach, zabierz je na pokład samolotu – nigdy nie wiesz, czy Twoja podróż się nie przedłuży. Podobnie jest
  z drogocennymi przedmiotami. Chcąc zniwelować ryzyko uszkodzenia sprzętu elektronicznego zawsze miej go blisko siebie.

 5. Po czternaste, rozejrzyj się przed wyjściem. Za każdym razem, gdy opuszczasz jakieś miejsce np. krzesło na lotnisku, toaletę czy fotel w samolocie, sprawdź, czy na pewno niczego nie zapomniałeś.  Co ciekawe, wiele osób zostawia paszporty, dowody osobiste czy wartościowe przedmioty w plastikowych skrzynkach podczas kontroli bezpieczeństwa.

 6. Po piętnaste, jeśli latasz często, zapoznaj się z programami lojalnościowymi linii lotniczych. Niewiele osób wie, że tego typu programy dają wiele benefitów pasażerom np. priorytetowe przejście przez kontrolę bezpieczeństwa, bagaż rejestrowany bez dodatkowych opłat czy komfortowy odpoczynek w salonikach lotniskowych.