– tak Polacy planują spędzić majówkę

Tegoroczny układ kalendarza utrudnia Polakom spędzenie dłuższego weekendu majowego, dlatego wśród planowanych wyjazdów dominują 2- i 3-dniowe. Zdecydowanie najczęściej zamierzamy podróżować we dwoje wybierając komfortowe apartamenty i kwatery z parkingiem i internetem.

Jak wynika z danych serwisu Noclegowo.pl, ponad połowa użytkowników planuje wyjazd w parach, 8% stanowią podróżujący w trzy osoby, a blisko dwukrotnie więcej grupy czteroosobowe (16%) i większe (14%). Nieco mniejszą grupę tworzą rodzice z małymi dziećmi (6%), a na samotne spędzenie majowego weekendu decyduje się jedynie 1% użytkowników.

Jeżeli chodzi o długość wyjazdu, to zdecydowana większość osób planuje spędzenie dwóch lub trzech dni poza domem (łącznie 3/4 użytkowników). Niestety, tylko na tak krótki okres wypoczynku pozwala tegoroczny układ kalendarza. Na wykorzystanie kilka dodatkowych dni urlopu decyduje się co szósty użytkownik, przy czym ponad tygodniowy pobyt stanowi jedynie 2%.
 

Najczęściej wybierane kategorie obiektów to apartamenty (35%) i kwatery prywatne (34%), co wskazuje na to, iż Polacy cenią sobie niezależność i wygodę podczas majowego wypoczynku. Inną grupę stanowią osoby zainteresowane niskobudżetowym zakwaterowaniem takim jak hostel (8%), pensjonat (7%) czy ośrodek wypoczynkowy (3%).
 

Aż 70% użytkowników zwraca uwagę czy obiekt noclegowy posiada miejsce parkingowe. W dalszej kolejności, osoby poszukujące noclegu zwracają uwagę na dostępność w pokoju internetu, telewizji, w pełni wyposażonej łazienki oraz aneksu kuchennego. Inne udogodnienia obiektu cieszące się popularnością to grill lub miejsce na ognisko, plac zabaw oraz boisko do gry (pyta o nie co drugi użytkownik). Co trzecie zapytanie wskazywało na zainteresowanie obecnością basenu, sauny czy siłowni, a co czwarta osoba zwraca uwagę na możliwość wypoczynku wraz ze swoimi pupilami. Zdecydowanie mniejszą uwagę użytkownicy przykładają do takich elementów jak sejf czy klimatyzacja.

Ile zapłacimy w najpopularniejszych miejscowościach?

Miejscowości cieszące się największym zaintersowaniem podczas tegorocznej majówki to Gdańsk, Zakopane i Sopot, przy czym średnia cena za nocleg (1 osoba na 1 dzień) w stolicy Tatr wynosi 65 zł, a w Trójmieście niecałe 90 zł. Wśród wybieranych przez użytkowników Noclegowo.pl kierunków podróży dominują kurorty nadmorskie – w czołówce, obok Trójmiasta, znalazły się również Kołobrzeg i Międzyzdroje, w których średnie ceny za nocleg są zbliżone i kształtują się w okolicach 60 zł za osobę. Popularnością cieszy się również majówka w największych miastach Polski takich jak Kraków, Wrocław i Warszawa. Tam jednak średnie ceny noclegów są ponad dwukrotnie wyższe (150-190 zł za osobę).

 
Obiekty noclegowe przyciągają do siebie gości konkurując nie tylko ceną i wyposażeniem, ale również atrakcjami przygotowanymi specjalnie na weekend majowy. Do najpopularniejszych z nich należą
– wieczorne grillowanie lub biesiadowanie przy ognisku, relaksacyjne masaże, konsultacje kosmetyczne i odnowa biologiczna, nauka Nordic Walking oraz specjalne kąciki zabaw dla najmłodszych. Kompleksowy plan majówkowy przygotował m.in. zajazd w Biskupinie oferując zwiedzanie Muzeum Archeologicznego, przejazd kolejką wąskotorową, ubijanie masła, wejście na Mysią Wieżę oraz rejs po pięknym jeziorze Gopło, a dla dzieci – strzelanie z łuku, kuszy oraz rzut dzidą.
 

Niezależnie od tego, jak zamierzamy spędzić majówkę – w gronie przyjaciół, z ukochaną osobą czy z całą rodziną, w otoczeniu szczytów górskich czy morskich fal – planowanie warto zacząć już teraz. Wśród ofert, jakie znaleźć można w Internecie jest coś dla każdego, jednak z każdym upływającym dniem należy liczyć się z mniejszym wyborem ofert noclegowych w pełni odpowiadającym naszym preferencjom.

—————————————————————————————————————————-
Dane użyte w raporcie dotyczą ponad 10 tysięcy zapytań wysłanych za pośrednictwem serwisu Noclegowo.pl w okresie od 20.03.2015 do 20.04.2015 roku. Noclegowo.pl funkcjonuje od 2006 roku, pomagając użytkownikom w znalezieniu odpowiedniego miejsca noclegowego. Baza serwisu liczy ponad 17 tysięcy obiektów noclegowych.