Bogaty program festiwalu LUX Helsinki obejmował będzie między innymi odsłonięcie dwóch świetlnych instalacji artystycznych: OVO w Willi Hakasalmi oraz Mandali na Wielkim Dziedzińcu (Linnanpiha) Muzeum Narodowego.

Organizowany już po raz siódmy przez miasto Helsinki festiwal światła oferuje atrakcje angażujące wszystkie pięć zmysłów w otoczeniu ciemności typowych dla środka zimy w tym regionie świata. Poprzednia, odbywająca się w styczniu 2014 roku  impreza odniosła wielki sukces: odwiedziło ją ponad 150 tys. gości, a informacje na jej temat pojawiły się w mediach na całym świecie.
Zbliżające się wydarzenie ma charakter ogólnodostępny i  jest częścią organizowanego przez ONZ Międzynarodowego Roku Światła 2015.

Lux Helsinki uświetni 20-lecie festiwali światła w stolicy Finlandii
Do odwiedzenia centrum Helsinek i dzielnicy Kansalaistori Park zachęcać będzie trasa stworzona ze świetlnych instalacji artystycznych. Będą one zbudowane zarówno przez artystów fińskich, jak i zagranicznych. Instalacje będzie można podziwiać codziennie od 17.00 do 22.00.
Po raz pierwszy dyrektorem artystycznym imprezy będzie projektant oświetlenia  i konsultant teatralny Ilkka Paloniemi. Jak sam mówi: „Lux Helsinki 2015 uświetni 20-lecie festiwali światła w stolicy Finlandii. Oprócz tradycyjnych lokalizacji, w tym roku instalacje będą znajdować się również w rzadziej wykorzystywanych miejscach wystawienniczych miasta. Obejmować one będą elementy związane z miejską architekturą, pojedyncze rzeźby świetlne oraz instalacje, które tworzyć może cała rodzina”.

Lux Helsinki ma stać się jedną z głównych atrakcji turystycznych
„Lux Helsinki jest nie tylko imprezą wyczekiwaną co rok przez mieszkańców miasta, ale też przyciąga coraz więcej turystów. We wrześniu  2014 roku Lux Helsinki została opisana w brytyjskim dzienniku „The Guardian” jako najlepsza impreza poświęconych instalacjom świetlnym w Europie. W tym roku naszym celem jest nadanie wydarzeniu bardziej międzynarodowego charakteru”, mówi Tuulikki Becker, dyrektor zarządzający Helsinki Marketing Ltd.

Inspiracja wizualna imprezy w 2015 roku: Jajo i Mandala
Stworzona przez belgijskie studio ACT Lighting Design & Odeaubois instalacja świetlna o nazwie OVO ma drewnianą podstawę i zostanie ustawiona na dziedzińcu za WIllą Hakasalmi. Goście będą mogli wejść do instalacji, gdzie zostaną otoczeni przez tworzące ją animacje świetlne i dźwięki. Instalacja ma organiczny kształt jaja – globalnego symbolu nowego życia. Uniwersalny i opływowy kształt instalacji zachwycił publiczność na festiwalach światła w takich miastach jak Pekin i Eindhoven.
Natomiast Wielki Dziedziniec Muzeum Narodowego wypełni cykl prac kolektywu Ishmaila Sandstroema na temat znanego głownie ze sztuki związanej z buddyzmem motywu Mandali.  W tym ciekawym projekcie, przy użyciu lamp typu LED zostaną oświetlone przedmioty wykorzystywane do leczenia cukrzycy – np. peny insulinowe, strzykawki, igły, skalpele i oraz paski do pomiaru poziomu glukozy we krwi.
Źródło: SPCC za City of Helsinki