Wyszukiwarka turystyczna KAYAK.pl przedstawia wyniki ankiety, w której Polacy odpowiedzieli na pytania dotyczące oszczędzania na wakacje oraz ograniczania wydatków już podczas wyjazdu. 

  • Więcej Polek (63%) niż Polaków (56%) regularnie odkłada pieniądze, żeby pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd.
  • Dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet w Polsce zadeklarowało, że nie musi robić nic specjalnego, by było ich stać na urlop.
  • Polacy znacznie rzadziej niż inne nacje płacą za wakacyjne wyjazdy w ratach.
  • Zaledwie 11% badanych Polaków zrezygnowałoby z wychodzenia na miasto, żeby nie wydać za dużo podczas urlopu. Dwukrotnie wyższa średnia światowa wskazuje, że spędzanie czasu na mieście nie jest tak ważne dla podróżnych innych narodowości.

 

Dla niektórych znalezienie budżetu na wakacyjny wyjazd to konieczność – po prostu nie wyobrażają sobie lepszego sposobu na wydanie pieniędzy. KAYAK.pl przeprowadził międzynarodową ankietę, żeby poznać preferencje przedstawicieli 26 krajów, w tym osób z Polski, w zakresie oszczędzania na podróże.

Co robią Polacy, by pozwolić sobie na wakacje?

Według wyników ankiety 59% Polaków regularnie odkłada pieniądze, aby później przeznaczyć je na wakacyjny wyjazd. Taki sposób oszczędzania jest chętniej wybierany przez kobiety: 63% z nich opowiedziało się za systematycznym zbieraniem na wakacje, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wyniósł trochę mniej – 56% badanych. Żeńska część ankietowanych częściej ogranicza też zakupy i wychodzenie na miasto, aby pozwolić sobie na wakacje. Ten sposób wybrało 31% respondentów – 34% kobiet i 29% spośród zapytanych mężczyzn. Co ciekawe, 16% Polaków przyznało, że nie musi robić nic specjalnego, by było ich stać na urlop – w tym przypadku to mężczyźni (20%) niemal dwukrotnie częściej niż kobiety (11%) wybierali taką odpowiedź.

Co robią Polacy, aby pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd? (pytanie wielokrotnego wyboru)

Wszyscy Polacy

Mężczyźni

Kobiety

Regularnie odkładają pieniądze, aby wydać je na wakacje

59%

56%

63%

Ograniczają się z zakupami / wychodzeniem na miasto, aby zaoszczędzić na wakacje

31%

29%

34%

Biorą dodatkowe zlecenia w okresie przed planowanym wyjazdem wakacyjnym

14%

16%

12%

Sprzedają część swoich rzeczy (np. na pchlim targu lub online)

8%

6%

11%

Płacą za wyjazd w ratach

5%

6%

5%

Pożyczają pieniądze na wakacje

5%

4%

5%

Wynajmują swój dom / mieszkanie na czas wyjazdu

3%

3%

2%

Inne

3%

3%

3%

Nie robią nic specjalnego, aby stać ich było na wyjazd

16%

20%

11%

Nie mają zdania

5%

5%

5%

 

Zauważalne różnice widać także przy porównaniu Polaków z przedstawicielami innych krajów. Polacy są znacznie mniej skłonni do opłacania swoich wyjazdów w ratach – zaledwie 5% z nich dzieli koszt wakacji na części, podczas gdy na świecie taki sposób płatności wybiera 12% badanych. Z wynikiem na poziomie 59% Polacy są też powyżej światowej średniej (53%) regularnego odkładania pieniędzy z przeznaczeniem na wakacje. Przykładowo, Holendrzy odbiegają od średniej w przeciwnym kierunku – Holandia jest jednym z krajów z najniższym (41%) odsetkiem osób regularnie oszczędzających na urlopy. To również Holendrzy najczęściej przyznają, że nie mają kłopotów ze znalezieniem funduszy na wakacje – 39% badanych w tym kraju zadeklarowało, że nie robi nic specjalnego, żeby pozwolić sobie na podróż. Wśród krajów europejskich, których przedstawiciele nie mają kłopotów ze znalezieniem pieniędzy na wakacje, są również Norwegia (35%) i Austria (33%) a tuż za nimi Niemcy (32%) i Finlandia (30%).

Jak Polacy oszczędzają, będąc na wakacjach?

Po przyjeździe do celu swojej podróży Polacy najchętniej ograniczają wydatki na zakupy na miejscu oraz redukują koszty wynajmu samochodu – w obu przypadkach blisko jedna trzecia ankietowanych zaoszczędziłaby właśnie na tych elementach podróży. Zgadzają się również, że dobrym pomysłem jest wybranie tańszych biletów lotniczych (25%) oraz mniej kosztownego zakwaterowania (24%). Najbardziej elastyczni w wyborze środka transportu na miejscu podróży są Polacy między 18. a 22. rokiem życia. To najliczniejsza grupa (39%), która chętnie wybiera tańsze opcje, często oznaczające dłuższy czas podróży lub mniejszy komfort podróżowania.

Co ciekawe, to mężczyźni są bardziej skłonni, by zaoszczędzić na logistyce wyjazdu – lotach, zakwaterowaniu czy wynajmie auta – podczas gdy kobiety chętniej ograniczają wydatki związane z zakupami czy jedzeniem na mieście. Jednak obie płcie w pełni zgadzają się w jednym – równo po 16% kobiet i mężczyzn w ogóle nie uznaje zamartwiania się pieniędzmi na wakacjach.

Polacy odpowiadali na większość pytań ankiety podobnie jak respondenci z innych krajów. To co, zdecydowanie ich odróżnia, to fakt, że dwa razy rzadziej wyrażają chęć oszczędzania na wychodzeniu na miasto w czasie wakacji. Podczas gdy średnia na świecie wyniosła 22% respondentów gotowych, aby zaoszczędzić właśnie na tym aspekcie podróży, wśród Polaków odsetek jest dwukrotnie niższy – zaledwie 11% podróżnych z Polski zrezygnowałoby z wyjścia na miasto, aby zmniejszyć koszty wyjazdu.

Na czym Polacy najchętniej oszczędzają w podróży wakacyjnej? (pytanie wielokrotnego wyboru)

Świat

Wszyscy Polacy

Mężczyźni w Polsce

Kobiety w Polsce

Zakupy

35%

33%

32%

35%

Wynajem auta

23%

29%

32%

26%

Bilety lotnicze

28%

25%

28%

22%

Zakwaterowanie

28%

24%

25%

23%

Transport podczas wakacji (np. pociąg albo samochód)

20%

22%

24%

20%

Posiłki i przekąski podczas wyjazdu

20%

19%

16%

21%

Zwiedzanie i wycieczki

16%

12%

13%

11%

Wychodzenie na miasto

22%

11%

10%

11%

Inne

3%

2%

2%

1%

Nie myślą o pieniądzach podczas wakacji

16%

16%

16%

16%

Nie mają zdania

5%

5%

4%

6%

Marta Krywult, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl: „Bardzo cieszy nas fakt, że Polacy widzą korzyść w porównywaniu cen lotów, hoteli oraz wynajmu samochodu podczas planowania wakacyjnych wyjazdów. Nasz międzynarodowy zespół nieustannie pracuje nad narzędziami, dzięki którym podróżni mogą być pewni podjęcia najlepszej decyzji. Z tego samego powodu przygotowujemy również analizy, raporty i rekomendacje, które zainspirują Polaków do odkrywania nowych miejsc. Nasza najnowsza analiza pokazuje, że latem 2018 roku to Kijów – ze średnią ceną połączeń lotniczych na poziomie 200 złotych – jest jednym z najtańszych kierunków do odwiedzenia. Tego lata tanie loty można znaleźć również do Genewy, Rimini oraz Castellón de la Plana. Do każdego z tych miast lot kosztuje średnio mniej niż 300 złotych w obie strony. Polacy, którym zależy na mądrym wykorzystaniu urlopowego budżetu, z pewnością powinni wziąć pod uwagę także te miejsca”.

Uwagi

Ankieta została przeprowadzona przez Radius Communication na zlecenie KAYAK wśród 26216 osób z 26 krajów na świecie. Gromadzenie danych odbyło się między 9 i 17 stycznia 2018 roku poprzez e-ankietę na panelu badawczym Cint. Dane dla Polski powstały w oparciu o odpowiedzi reprezentatywnej grupy ponad 1000 dorosłych Polaków.

Analiza najtańszych kierunków na wakacje 2018 powstała w oparciu o wyszukiwania na KAYAK.pl między 1.06.2017 a 5.03.2018 dla podróży między 22.06.2018 a 22.09.2018. Średnie ceny lotów zostały podane dla jednej osoby w klasie ekonomicznej dla lotów w dwie strony. Ceny mogły ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być dłużej dostępne.