Monika Witkowska podróżuje, żegluje, nurkuje, wspina się,  jeździ autostopem, pisze o podróżach. W 2011 roku odbyła rejs wzdłuż wybrzeży północnej Kanady, Alaski i Czukotki, o którym opowie w czwartek, 15 stycznia o godz. 18.00 w ramach cyklu Slajdów „In Mundo” w kinie Luna prezentując  pokaz slajdów ”Arktyczny rejs – jachtem u Czukczów, Eskimosów i Inuitów”.

Jakie są sposoby Czukczów na obronę przed atakiem niedźwiedzi polarnych? Czy Eskimosi rzeczywiście całują się nosami? Dlaczego penis morsa kosztuje kilkaset dolarów? Co jest smaczniejsze: słonina wieloryba, mięso foki czy woła piżmowego? Co się kryje pod określeniem: kit-kit? Jak rybacy z Aleutów łowią kraby? Czym się różni sztorm na Morzu Czukockim od sztormu na Morzu Beringa? Jak wygląda żegluga wśród dryfujących lodów? Po co na Alasce organizuje się wyścigi wanien i jak się tam teraz szuka złota? Jak rodowici Czukcze reagują na opowiadane o nich kawały? Jak zrobić aby dzień trwał 48 godzin? Na te i inne pytania odpowie Monika Witkowska, która wraz ze szwedzkim kolegą – Börje Ivarssonem przez trzy miesiące żeglowała na 10,5 metrowym jachcie „Anna” wzdłuż wybrzeży północnej Kanady, Alaski i Czukotki, na koniec docierając do Aleutów.
http://slajdypodroznicze.pl/15-01-warszawa-arktyczny-rejs-jachtem-u-czukczow-eskimosow-i-inuitow/

Monika Witkowska Podróżuje zawodowo (jest dziennikarką i pilotką wycieczek) jak i prywatnie (ulubione jej podróże to te spontaniczne, na własną rękę, często w pojedynkę, autostopem i z namiotem). Swoimi wrażeniami dzieli się w artykułach, książkach (przy okazji pokazu będzie możliwość zakupienia niektórych z nich) i na prywatnej stronie internetowej www.monikawitkowska.pl
Do najważniejszych z pośród jej licznych pasji zalicza góry, zwłaszcza te wysokie (zdobyła m.in. Mt Everest, a aktualnie finiszuje z Koroną Ziemi), nurkowanie i żeglarstwo morskie. Trzykrotnie brała udział w wyprawach żeglarskich wyróżnionych nagrodami „Rejs Roku” (półroczny rejs przez Pacyfik i Atlantyk na żaglowcu „Zawisza Czarny”, rejs na jachcie „Stary” z opłynięciem Przylądka Horn i dotarciem do Polskiej Stacji Antarktycznej, pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego na jachcie „Solanus”).
W czasie pokazu można będzie usłyszeć relację Moniki z jej trzymiesięcznego rejsu arktycznego, którego głównym celem była Czukotka i Alaska.

 

Slajdy „In Mundo” w kinie Luna
16 października do 29 stycznia
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa

16 października 2014 rozpoczęła się  2. edycja spotkań z podróżnikami „Slajdy In Mundo Lunie” W kolejne czwartki o godz. 18.00
w warszawskim kinie Luna będzie można obejrzeć pokazy slajdów z różnych rejonów świata: trasa Kair-Kapsztad, Kilimandżaro i Zanzibar, Nowa Zelandia, Japonia, Nepal, Pamir, RPA, zimowy Zanskar, Oman, Maroko, rejs po Arktyce, Ural, Norwegia.
Program spotkań

Bilet wstępu na pokaz: 15 zł
Przedsprzedaż przez Internet: www.kinoluna.novekino.pl
oraz osobiście w kasie kina Luna

„In Mundo” to  inicjatywa grupy autorów, którzy od wielu lat podróżują i fotografują przygotowując profesjonalne pokazy slajdów.
www.slajdypodroznicze.pl
www.facebook.com/Slajdypodroznicze