Z Autopay, aplikacji umożliwiającej automatyczne płatności za przejazd autostradą, korzysta już ponad 170 tys. osób. Najchętniej w piątki i niedzielę oraz w okresach wzmożonego ruchu, jakim są m.in. święta i długie weekendy. Dzięki Autopay nie czeka się w kolejce po odbiór biletu i pobór opłaty, a tym samym zyskuje się kilka-kilkanaście minut na trasie.

 

W okresie długich weekendów – takich jak te zbliżające się w listopadzie – korki przy punktach poboru opłat na autostradzie bywają uciążliwe dla kierowców. Dzięki korzystaniu z Autopay i specjalnych bramek na autostradach przeznaczonych dla użytkowników aplikacji czas podróży może skrócić się o kilka-kilkanaście minut.
Na autostradzie A1 prowadzącej nad polskie morze średnio 10-15 proc. transakcji dziennie opłacanych jest za pośrednictwem Autopay i systemu AmberGO. Z kolei na autostradzie A4 na odcinku Kraków-Katowice – już 5 proc. przejazdów realizowanych jest z wykorzystaniem automatycznych płatności.

Aplikacja Autopay, opracowana przez spółkę Blue Media we współpracy z koncesjonariuszami autostrad: spółką GTC oraz Stalexport, umożliwia automatyczne płatności za przejazd płatnymi odcinkami autostrad. Od początku działania Autopay, za jej pośrednictwem zrealizowano łącznie ponad 900 tys. przejazdów na płatnych odcinkach dwóch polskich autostrad.

Od lata 2019 r. system Autopay działa na wszystkich miejscach poboru opłat na AmberOne Autostradzie A1 od Gdańska do Torunia w obu kierunkach oraz na Autostradzie A4 na odcinku Katowice-Kraków. Na 2020 r. planowane jest włączenie systemu Autopay na kolejnych odcinkach polskich autostrad.

Jak działa Autopay?
Aby przejechać autostradą bez potrzeby zatrzymywania się przy bramkach, należy zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację Autopay. Następnie użytkownik powinien założyć w niej swoje konto i dodać swój pojazd (markę i nr rejestracyjny) oraz kartę płatniczą (debetową lub kredytową), z której środki za przejazd będą pobierane automatycznie. Podczas podróży nie trzeba uruchamiać aplikacji, ani nawet mieć przy sobie telefonu, na który została pobrana aplikacja. Dzięki kamerom przy bramce system automatycznie zidentyfikuje numer rejestracyjny pojazdu i podniesie szlaban (tzw. videotolling). Opłata pobierana jest automatycznie po zakończonym przejeździe.
PODZIEL SIĘ