Powszechne rezerwowanie leżaków i krzeseł przy basenach, poprzez położenie ręcznika, zaczyna coraz bardziej irytować wczasowiczów. Według badań przeprowadzonych przez wakacyjny portal opiniotwórczy Zoover, ponad 73% turystów jest rozdrażnionych takim zachowaniem.

Najwyższy czas by Zoover coś z tym zrobił! W wielu wakacyjnych miejscach pewien obraz się powtarza: turysta po przybyciu na basen widzi, że ponad połowa leżaków i krzeseł jest nie używana, jednak zarezerwowana ręcznikiem, mimo, że leżaków jest wystarczająco dużo.
 
Ze wszystkich Europejczyków, Niemcy są najbardziej zirytowani rezerwowaniem miejsca przy basenie, poprzez pozostawianie ręczników i korzystanie z niego wiele godzin później. Aż 86% jest zdecydowanie przeciwko takiemu zachowaniu.
 
Większość turystów deklaruje, że nie chce być częścią tego irytującego procederu, ale wielu rezerwuje jednak swoje leżaki w ten sposób, tylko dlatego, że robią to inni. Ponad 16% jest zdania, że to jedyny sposób na znalezienie dogodnego miejsca przy akwenie.
 
Polakom ‚przywłaszczanie’ leżaków przeszkadza najmniej
 
Polscy turyści są najmniej zirytowani rezerwowaniem leżaków ręcznikami, ale przyznają , że w dużej mierze przyczyniają się do takiej sytuacji. Aż 43% naszych rodaków rezerwuje leżak wczesnym rankiem, kładąc ręcznik, ponieważ chce mieć najlepsze miejsce lub dlatego, że widzi innych wczasowiczów, którzy tak postępują.
 
Pomimo tego, większość Polaków uważa takie postępowanie za  niedopuszczalne (57%).
 
Europejska petycja przeciwko ‚ręcznikowej rezerwacji’
 
Aby uczulić turystów i hotelarzy, że taki sposób rezerwowania leżaków jest niedopuszczalny w dzisiejszych czasach, Zoover postanowił rozpocząć petycje przeciwko temu zachowaniu. ‚Ręcznikowej rezerwacji’ mówimy stanowcze: NIE!
 
Zoover ma nadzieję, że podpisy pod petycją przekonają również hotelarzy do podjęcia pewnych działań. Powinno to być również wyraźnym sygnałem dla innych wczasowiczów, że możemy to rozwiązać tylko poprzez wspólne działanie. Zoover chce się upewnić, że każdy turysta spędzi beztroskie wakacje, bez nerwowych sytuacji przy basenie czy na plaży.
 
Aby pokazać jak wygląda ta irytująca sytuacja w hotelach, stworzyliśmy wideo:
http://weblog.zoover.pl/informacje-prasowe/irytujace-rezerwowanie-lezakow-recznikiem/2390
 
Porady dla hoteli
 
Wiele hoteli, po prostu nie wie jak sobie radzić z tym problemem. Zoover przygotował kilka przydatnych wskazówek:
 
– nie zezwalaj na rezerwowanie leżaków przed 9:00 rano. Jeśli ręczniki pojawią się na leżakach wcześniej niż wyznaczona godzina, po prostu usuń je
– udostępniaj hotelowe ręczniki plażowe. Tylko one będą mogły być używane, dzięki czemu turyści, będą mniej skłonni do pozostawiania prywatnych ręczników
– pilnuj zasady, że jeśli goście są nieobecni przy basenie przez ponad godzinę, ręczniki zostają usunięte
 
Oraz najważniejsze – zawsze miej wystarczającą ilość leżaków dla swoich gości!