W LIPCU DROŻEJ ZA NOCLEG

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że wakacje to czas wyższych cen w polskich hotelach. Nie inaczej jest w tym roku. Średnia cena za dobę za nocleg w Polsce wyniosła w lipcu 180 zł i była o 2% wyższa niż przed rokiem.

W pierwszym miesiącu wakacji najchętniej odwiedzanymi województwami były pomorskie, dolnośląskie, kujawsko- pomorskie, warmińsko- mazurskie i zachodniopomorskie. We wszystkich nieustającym zainteresowaniem wyjeżdżających cieszyły się pensjonaty i domy wypoczynkowe.

Gdzie śpimy?

Wszyscy, którzy musieli wyjechać służbowo w wakacyjnych tygodniach, również chętnie wybierali właśnie pensjonaty. W tej kategorii hotele.pl odnotowały wzrost rezerwacji o 1,5%. Natomiast ponad połowa rezerwujących postawiła na noclegi w hotelach 3*, które też cieszyły się zwiększoną popularnością notując wzrost o 1%.
Podczas prywatnych lipcowych podróży aż ponad 20% rezerwujących wybierało pensjonaty lub ośrodki wczasowe, czyli o ponad 6% więcej niż przed rokiem.

Kiedy rezerwujemy?

Utrzymuje się obserwowany od kilku miesięcy trend rezerwowania podczas służbowych wyjazdów z największym wyprzedzeniem hoteli z 5*, które w lipcu wyniosło 12 dni. Hotele i obiekty z pozostałych kategorii wybierane są z wyprzedzeniem 4-5 dniowym.
Podróżujący prywatnie aż 24 dni wcześniej rezerwowali pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe, czyli o 8 dni wcześniej niż przed rokiem. Hotele z 3* wybierane były aż z trzytygodniowym wyprzedzeniem, a w pozostałych kategoriach decydowaliśmy się 15-18 dni wcześniej.

Ile płacimy?

W wakacje planując podróż służbową i chcąc nocować w pensjonacie trzeba było liczyć się z cenami wyższymi o 11% niż rok temu. O 3% wzrosły ceny w hotelach 2* do poziomu 173 zł. Za dobę w najpopularniejszych 3* trzeba było zapłacić 188 zł (wzrost 1%).
Wyjeżdżający prywatnie największy wzrost cen odczuli rezerwując pobyt w hotelach 3*, w których doba zdrożała aż o 20% do poziomu 154 zł. Za dobę w 2* płaciliśmy 120 zł, a w 4* – 203 zł.

 Ile płacimy za granicą?

W wakacje chętnie również wyjeżdżamy za granicę, a w lipcu piątka najpopularniejszych miast zagranicznych prezentowała się następująco: Praga, Londyn, Paryż, Berlin i Rzym. Najdroższym miastem w zestawieniu był Paryż.

MIASTO

ŚREDNIA CENA 2014

ŚREDNIA CENA 2013

Praga

311 zł

446 zł

Londyn

629 zł

519 zł

Paryż

668 zł

448 zł

Berlin

278 zł

219 zł

Rzym

430 zł

546 zł

 

 

eTravel S.A. (www.etravel.pl) jest spółką dedykowaną w Grupie Netmedia do działania w segmencie turystycznym. Od początku 2012 r. tworzy Grupę eTravel, do której należą następujące spółki: Netmedia Bussines Travel (optymalizacja podróży służbowych), Marco Polo Travel (sprzedaż rejsów wycieczkowych) i StayPoland. Grupa Netmedia od 2006 roku notowana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.