ROSNĄ ŚREDNIE CENY W NAJTAŃSZYCH HOTELACH

W maju w trendach hotelowych, uwagę zwraca średni wzrost o ponad 4% średniej ceny za dobę w hotelach 2* i 1*, podczas gdy w pozostałych kategoriach ceny pozostały na poziomie zbliżonym do maja 2013r.

Od kilku miesięcy obserwowaliśmy trend rosnącej popularności hoteli z 3* wśród rezerwujących, który w maju uległ lekkiemu osłabieniu i ponad 2% mniej osób zdecydowało się na nocleg w hotelu tej kategorii. Natomiast co piąta rezerwacja w maju dotyczyła hoteli 2*.

Hotele.pl sprawdziły więc ile kosztowała w maju doba w hotelach 2* i 1* w wybranych miastach.

 

MIASTO

ŚREDNIA CENA 1*

ŚREDNIA CENA 2*

Kraków

156 zł

197 zł

Łódź

161 zł

195 zł

Poznań

154 zł

188 zł

Wrocław

115 zł

153 zł

Warszawa

155 zł

210 zł

 

Gdzie śpimy?

Wybierając się w podróż służbową w maju, rezerwujący nadal najczęściej wybierali noclegi w hotelach 3*, jednak podobnie jak w ogólnej liczbie rezerwacji, również wśród klientów korporacyjnych obiekty z tej kategorii odnotowały spadek o 3% w porównaniu do ubiegłego roku. Za to coraz chętniej podróżujący służbowo wybierają hotele z 4*, których dotyczyło ponad 20% rezerwacji.
O ponad 2% wzrosła liczba rezerwacji w hotelach 2* wśród podróżujących prywatnie w maju. Z kolei o 8,5% spadło zainteresowanie noclegiem w 5*.

 

Kiedy rezerwujemy?

Planujący podróż służbową nie dają sobie dużego wyprzedzenia na dokonanie rezerwacji, co wynika ze specyfiki tego typu wyjazdów. Z największym wyprzedzeniem rezerwowane były w maju hotele 5*, bo aż 13-dniowym. Obiekty w pozostałych kategoriach wybierane były 4-5 dni wcześniej.
Podróżując prywatnie wybieramy hotele zdecydowanie wcześniej, bo średni czas wyprzedzenia wyniósł w maju blisko 14 dni. Prawie 15 dni wcześniej rezerwowane były hotele z 1*.

 
Ile płacimy?

Średnie ceny w maju były stabilne i utrzymywały się w większości na poziomie roku ubiegłego. Wyjątkiem są hotele 1* i 2*, które w rezerwacjach podróży służbowych odnotowały wzrost średnich cen za dobę odpowiednio o 6,3% i 8,4%. Za dobę w najdroższych 5* hotelach klienci korporacyjni płacili średnio 477 zł.
Podróżujący prywatnie płacili średnio 192 zł za dobę w hotelach 2*, a w hotelach z 3* – 313 zł. O blisko 9% spadła w maju średnia cena za dobę w obiektach typu pensjonaty i domy wczasowe i wyniosła 179 zł.