4* TAŃSZE W PAŹDZIERNIKU
Podczas jesiennych wyjazdów co piąta rezerwacja w systemach hotele.pl dokonywana była w obiektach z 4*, w których jednocześnie średnia cena za dobę zanotowała ponad 7% spadek do poziomu 242 zł w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Systematycznie, z miesiąca na miesiąc wśród osób poszukujących noclegu umacnia się pozycja obiektów typu pensjonaty i domy wczasowe, które notują kolejny wzrost w ogólnej liczbie rezerwacji. W tej kategorii na nocleg zdecydowało się niemal 13,5% podróżnych.

Które województwo?

Ciekawie prezentuje się rozkład cen analizowany przez hotele.pl w poszczególnych województwach. W mazowieckim taniały noclegi jedynie w hotelach 4* i pensjonatach. Największy wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem odnotowały hotele najwyższej kategorii, gdzie średnia cena za dobę wyniosła 405 zł, podczas gdy przed rokiem było to 376 zł.
W dolnośląskich hotelach 4* średnia października cena była aż o 16% niższa niż przed rokiem i wyniosła 239 zł. Z kolei najbardziej drożał nocleg w obiektach ekonomicznych, z 2*, bo aż o 12% do kwoty 185 zł. W Wielkopolsce była odwrotna tendencja: 4* zdrożały o 10%, a 2* staniały o 11%.
W województwie małopolskim spadła średnia cena za dobę w hotelach praktycznie wszystkich kategorii, z wyjątkiem 2* i 5*. W tych ostatnich cena wzrosła o 15% do poziomu 420 zł. Odwiedzający województwo śląskie w październiku mogli liczyć w 4* na średnią cenę na zeszłorocznym poziomie, czyli 238 zł. Rezerwujący nocleg w łódzkim mogli liczyć na spadek średnich cen tylko w hotelach 5* i 2* – odpowiednio o 12% i 2%. Największy wzrost odnotowały tutaj obiekty typu pensjonat, dom wypoczynkowy, bo aż o 33% do poziomu 159 zł.

Ile płacimy?

Podczas podróży służbowych największy wzrost średniej ceny czekał na nocujących w obiektach 2*, gdzie za dobę trzeba było zapłacić 187 zł (5% więcej niż przed rokiem). Z kolei podróżujący biznesowo mogli liczyć na niższą cenę za dobę w hotelach z 5*, która w październiku wyniosła 381 zł (12% mniej niż przed rokiem). Najpopularniejsze 3* odnotowały średnią cenę za dobę na poziomie 188 zł (5% mniej niż rok temu).
Planując prywatną podróż warto było wybrać nocleg w pensjonatach, gdzie średnia cena spadła o 23% do poziomu 107 zł za dobę. Najbardziej drożały natomiast najpopularniejsze 3*, gdzie średnia cena za dobę to 170 zł (37% więcej niż przed rokiem).

Za granicę na City break

Zestawienie najpopularniejszych zagranicznych miast, w których klienci hotele.pl rezerwowali noclegi, wskazuje, że wczesną jesienią jako cel podróży najchętniej wybieramy duże miasta. Najczęściej są to miast popularne na krótkie wyjazdy w formule „city break”.