Tegoroczny kalendarz obfituje w kilka możliwości przedłużenia letnich weekendów. Pierwsza taka sposobność nadarzy się już 19-22 czerwca, przy okazji święta Bożego Ciała. Miasta leżące na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przygotowały dla mieszkańców i turystów szereg atrakcji. Coś dla siebie znajdą zarówno żeglarze, jak i miłośnicy historii czy muzyki folkowej.

 

Mrągowo w średniowiecznej odsłonie

21 czerwca Plac Unii Europejskiej w Mrągowie będzie gościł uczestników I Turnieju Komtura Jana von Sajn organizowanego przez Bractwo Rycerskie Roty Zaciężnej Strażnicy Sensburg z Mrągowa. Na kilka chwil miasto zmieni się w średniowieczną osadę pełną rycerzy, giermków i dam dworu. Odwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. zmagania rycerzy w walkach na miecz i tarczę, grupową walkę bohurtową oraz turniej najdzielniejszych w walce o most. W zabawie wezmą udział rycerze z różnych zakątków Polski, w tym reprezentanci kadry województwa warmińsko-mazurskiego.

Giżycko zaprasza żeglarzy i miłośników kultury ukraińskiej

W czerwcowy weekend Giżycko gościć będzie uczestników kilku imprez żeglarskich. Będzie można  podziwiać m.in. zmagania zawodników w regatach o Pucharu Trzech Ryb, w ramach Energa Sailing Cup. W imprezie udział wezmą goście m.in. z Litwy, Białorusi czy Izraela, co zagwarantuje wysoki poziom i niezapomniane emocje. W tym samym czasie rozpoczną się XX Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, które potrwają do 27 czerwca. Na zakończenie imprezy odbędzie się Festiwal Sportów Wodnych Osób z Niepełnosprawnością, w którym co roku udział bierze ok. 300 osób. Odwiedzający Giżycko nie mogą również pominąć wydarzeń w ramach Dni Kultury Ukraińskiej. 21 czerwca na plaży miejskiej odbędzie się I Przegląd „Tygiel Kultury Muzycznej”, a po nim koncerty zespołów: Załoga Dr Bryga, Horpyna i ukraiński KOZAK SYSTEM. W niedzielę o 14.00 w ramach  Koncertu Galowego na plaży będzie można zobaczyć m.in. widowiskową grupę teatralną NA SZCZUDŁACH z Drohobycza. Miasto nie zapomina też o starszych. Także w sobotę w ośrodku żeglarskim LOK odbędą się XII Piernikalia, czyli Juwenalia Emerytów. Odbędzie się również Świętojańska Parada Statków, w ramach której z giżyckiego molo będzie można się wybrać w rejs statkami białej floty z muzyką na żywo.
 

Rodzinne Mikołajki
Mikołajki w sobotę zapraszają głównie rodziny z dziećmi. Na uczestników familijnego festynu będzie czekać wiele konkursów sprawnościowych, m.in. wheelsurfing, zawody sumo czy symulator Astrotraining. W ramach wesołego miasteczka najmłodsi będą mogli skorzystać z dmuchanego zamku, symulacji rodeo czy spróbować swoich sił na makiecie rajdowej. Od godziny 15 trwać będzie I Wojewódzki Festiwal Taneczny „Magia Tańca”, podczas którego młodzi tancerze będą walczyć o miano najlepszego w takich stylach jak Balet, Jazz, Taniec Ludowy, Disco czy Funk. Na zakończenie swoją twórczość zaprezentuje folkowo-rockowy zespół Tuhaj – Bej z Olsztyna, który wyróżnia się żywiołowymi aranżacjami znanych utworów ludowych cieszących się dużym uznaniem publiczności.
 
Festyn Salwatoriański w Węgorzewie z ZUMBĄ i MICHĄ u MNICHA.

Węgorzewo już po raz piąty zaprasza na organizowany przez księży Salwatorianów Festyn Salwatoriański. Podczas imprezy rozgrywane będą konkursy indywidualne i rodzinne, w tym także takie na Supermamę i Supertatę. Uczestnicy będą uczyć się także udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i zapoznawać z zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ekologicznego wypoczynku nad jeziorami mazurskimi. Imprezie towarzyszyć będą występy artystyczne dzieci i młodzieży, przerywane wspólnym tańczeniem ZUMBY. Wszyscy odwiedzający stoiska gastronomiczne „Micha u Mnicha” będą mieli okazję spróbować m.in. grochówki, pierogów, wspaniałych ciast i gofrów. Co ważne dochód z imprezy przeznaczony jest na stypendia pomostowe dla węgorzewskich maturzystów.

 

Palinocka w Ukcie
Ukta zaprasza natomiast na tradycją świętojańską Palinockę, która odbędzie się na plaży na Krutynią w sobotę 21 czerwca. W ramach imprezy przewidziano konkursy na najładniejszy wianek świętojański, kiermasz rękodzieła i regionalnych wyrobów gastronomicznych oraz widowisko „Wianki” w wykonaniu chóru Ukta.
 
Atrakcje przygotowane przez miasta na długi czerwcowy weekend to wstęp do cyklu imprez realizowanych w ramach kampanii 7 Cudów Mazur, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w lipcu i sierpniu. Więcej szczegółów na www.7cudowmazur.pl.

M: +48 604 622 220
E: maciej.koltonski@vmgpr.pl