Już 31 maja zapraszamy wszystkich najmłodszych miłośników kolei na Dzień Dziecka do Parowozowni Wolsztyn, a dzień później, czyli 1 czerwca do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Pod okiem animatorów i doświadczonych maszynistów, będzie można tu nie tylko dobrze się bawić, ale również zapoznać z historią kolei.

Gwoździem programu zarówno w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce, jak i Parowozowni Wolsztyn będzie możliwość przejażdżki pociągami retro pod okiem doświadczonych maszynistów. Dodatkowe atrakcje to zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty kreatywne pod okiem animatorów, zabawy i konkursy z nagrodami. W Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce będzie można również zobaczyć po raz pierwszy zwycięską pracę na plakat promujący tegoroczne „Lato z Parowozami”. Projekt został wykonany przez 11-letniego miłośnika kolei w ramach konkursu zorganizowanego przez PKP CARGO i Radio Bajka w połowie maja.

Wszystkie aktywności organizowane w Dzień Dziecka w Wolsztynie oraz Chabówce są częścią „Lata z Parowozami”. Celem inicjatywy jest promocja tradycji kolejnictwa. W czasie wakacji w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce oraz w Parowozowni Wolsztyn organizowane będą weekendy tematyczne wraz z dodatkowymi atrakcjami edukacyjnymi. Program „Lata z Parowozami” obejmuje m.in. zwiedzanie ścieżki technicznej, czyli zapoznanie się z dawnymi technologiami pracy na kolei, pokazy obrządzania parowozów, spotkania z maszynistami oraz gry i zabawy związane z pociągami  wraz z nagrodami niespodziankami.

– Liczne aktywności i atrakcje, które proponujemy najmłodszym to część strategii PKP CARGO polegającej na promowaniu tradycji kolejnictwa, według nas, niezwykle ciekawej. Staramy się do tego przekonać dzieci – mówi Mirosław Kuk, rzecznik prasowy PKP CARGO S.A. – Tradycja kolei w samym Wolsztynie sięga XIX wieku i można opowiadać o niej godzinami. Naszym zadaniem jest, by forma przedstawiania tej wiedzy była atrakcyjna. Stąd konkursy, pokazy czy warsztaty kreatywne w trakcie Dnia Dziecka – dodaje Mirosław Kuk.