Rośnie popularność regionalnych portów lotniczych wśród podróżujących po Polsce. Decydując się na podróż samolotem do innego miasta, chcemy ją rozpoczynać jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Wpływ na stale rosnącą popularność portów regionalnych ma kilka czynników. Głównym jest oczywiście cena, która w regularnych liniach lotniczych zaczyna się już od poziomu 266 zł za lot w dwie strony. Kolejnym – rozbudowywana stale siatka połączeń, która pozwala szybko dotrzeć do odległych części Polski, niekoniecznie dobrze połączonych drogowo. I wreszcie wygoda związana z podróżowaniem samolotem.

– Połączenia krajowe pomiędzy mniejszymi lotniskami zyskują na znaczeniu i podróżujący coraz częściej szukają właśnie takich lotów. Obserwujemy, że nasi użytkownicy w wyszukiwarkę w ostatnim tylko miesiącu najczęściej wpisywali Łódź, Szczecin i Bydgoszcz. Mają ułatwione zadanie, bo również tanie linie lotnicze pojawiły się na tym rynku z cenami konkurencyjnymi dla biletów kolejowych czy podróży samochodem – komentuje Kinga Fromlewicz z lataj.pl

Wybrane regionalne porty wylotu w wyszukiwarce lataj.pl w kwietniu (ilość zapytań):

Rzeszów – 4738
Lublin – 2126
Łódź – 1486
Szczecin – 1353
Bydgoszcz – 1186

Najpopularniejsze trasy z tych miast to te łączące z Warszawą lub najtrudniej dostępnym drogowo miastem. Ze statystyk wynika, że najczęściej wyszukiwane są bilety dla jednej osoby z bardzo krótkim wyprzedzeniem – najwięcej zapytań jest o terminy odległe o 2-3 dni.

Mogłoby wynikać z tych danych, że po Polsce latamy służbowo, jednak coraz częściej pojawiają się zapytania o terminy weekendowe. Lot do regionalnego lotniska może być więc także pomysłem na małe city break w kraju. Średnia cena biletu w dwie strony to wydatek rzędu 400 zł. Jednak kupując z większym wyprzedzeniem można znaleźć bilety nawet za niewiele ponad 200 zł.
 

***

eTravel S.A. (www.etravel.pl) jest spółką dedykowaną w Grupie Netmedia do działania w segmencie turystycznym. Od początku 2012 r. tworzy Grupę eTravel, do której należą następujące spółki: Netmedia Bussines Travel (optymalizacja podróży służbowych), Marco Polo Travel (sprzedaż rejsów wycieczkowych) i StayPoland. Grupa Netmedia od 2006 roku notowana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.