Historia zimy w Szwajcarii

W 1862 roku Gabriel Leuzinger został wyśmiany, gdy wyciosane bloki lodu z jeziora Klőntal przetrzymał do lata. Pomiędzy 1872 a 1953 rokiem naturalny lód uzyskiwany z lodowców był przebojem eksportowym. Browary, hotele, restauracje i statki oceaniczne zamawiały lód w dużych ilościach.

Dopóki nie pojawiły się maszyny do lodu… A takich ciekawostek w Szwajcarii jest więc

» Poznaj ciekawostki z bogatej zimowej historii Szwajcarii

 

Warunki śniegowe w szwajcarskich ośrodkach

Czy spadł śnieg? Ile cm? Które wyciągi są czynne? Jakie warunki panują na trasach? Codziennie aktualizowane raporty o warunkach śniegowych w 250 ośrodkach sportów zimowych w całej Szwajcarii. Nie ważne czy planujesz jazdę na nartach, wędrówki górskie czy saneczkowe przejazdy – warto wcześniej sprawdzić, co się dzieje na stokach i trasach.

» Najświeższe informacje na temat warunków śniegowych

 

Spektakularny spacer „Peak Walk”

Gstaad, Berneński Oberland

Na Glacier 3000 powstał pierwszy na świecie mostek linowy, który połączył ze sobą dwa szczyty. Nowy obiekt – most wiszący „Peak Walk” – uatrakcyjnił szeroką już ofertę rejonu Glacier 3000. Turyści mogą na nim podziwiać wspaniały widok na Alpy, a przejście jest bezpłatne.

» Poznaj jedyny taki most na świecie

 

Davos Klosters, zimowe tradycje

Davos Klosters to oczywiście uzdrowisko i miejsce odbywającego się tu od lat forum ekonomicznego, ale tutaj też w 1934 r. ruszył pierwszy na świecie orczyk. Miał 270 m długości i dzięki niemu narciarze pokonywali 60 m różnicy poziomów. Przez pierwszy sezon przetransportował 70.000 osób. Wkrótce otwarto kolejne orczyki w St. Moritz, Mürren i we Francji. A co jeszcze ciekawego ma Davos Klosters w swojej historii?

» Co zaczęło się w Davos?

   

Region Jeziora Czterech Kantonów

Tu zimą dopłyniesz nawet statkiem, a jeśli starczy czasu koniecznie zajrzyj na Rigi, górującą nad Lucerną. To wyjątkowe miejsce w Szwajcarii. Zacznij dzień na nartach, szusując po doskonale przygotowanych trasach okolicznych ośrodków jak Engelberg-Titlis czy Andermatt, a zakończ wieczorem na urokliwej starówce w Lucernie. Wszystko dzięki specjalnej ofercie Snow Card.

» WIęcej o specjalnej karcie SnowCard

 

Ice Magic, Interlaken do 28.02

Do końca lutego centrum Interlaken zmienia się w zimową krainę. Top of Europe ICE MAGIC to kilka lodowisk o różnej powierzchni połączonych korytarzem o długości prawie 400 m. W okolicy ustawiono drewniane chatki, bary i restauracje. Łyżwy można oczywiście wypożyczyć na miejscu.

» Więcej o magicznym lodowiskowym miasteczku

 

Zimowe wędrówki, Gryzonia

Ponad 1400 km, tak rozległa jest sieć zimowych szlaków wędrownych w regionie. Lasy, historyczne przełęcze, romantyczne spacery w śniegu, przerwa na kawę na słonecznym tarasie, a w tle zawsze Alpy.

» Poznaj zimowe szlaki Gryzonii

 

Szwajcaria ze Swiss Travel Pass

Koleje, autobusy i statki, do tego zniżki na wybrane kolejki górskie, darmowy wstęp do ponad 400 muzeów w całej Szwajcarii i bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w największych miastach. Ilość przejazdów w ramach jednego biletu jest nieograniczona. Tu podróżuje się w najłatwiejszy i najmniej stresujący sposób.
Od 2015 r. bilet otrzymuje nową nazwę Swiss Travel Pass, zmieniają się też niektóre rodzaje i zasady funkcjonowania.

» Wszystko o ofercie Swiss Travel System