W pierwszych dwóch miesiącach 2016 r. Republika Dominikańska odnotowała rekordową liczbę odwiedzin. Zgodnie z danymi miejscowego Banku Centralnego w przeciągu stycznia i lutego do kraju przyjechało w sumie  1 136 025 turystów, czyli o 8,9% więcej niż w zeszłym roku. W przypadku turystów z Polski w analizowanym okresie doszło do wzrostu aż o 46%. Dane potwierdzają więc rosnące zainteresowanie Republiką Dominikańską jako egzotyczną destynacją.

 

„Szczególnie w okresie zimowym Republika Dominikańską należy do najbardziej popularnych destynacji urlopowych wśród Polaków. Co więcej, dzięki atrakcyjnym cenowo biletom last-minute i wycieczkom all-inclusive w ostatnim czasie znacząco zwiększyło się zainteresowanie indywidualnymi podróżami.“ mówi Leila Boasier Budecker, Dyrektor Narodowej Centrali Turystycznej Republiki Dominikańskiej na  Europę Środkową i Wschodnią.

 

Na całym świecie Republika Dominikańska słynie z białych piaszczystych plaży, które przyozdabiają rzędy palm kokosowych. Indywidualnym podróżnikom wyspa oferuje jednak o wiele więcej. Warro odwiedzić jeden z 19 parków narodowych czy trzytysięczniki w łańcuchu górskim Kordyliera Środkowa, gdzie znajduje się szczyt Pico Duarte oraz wodospad Aguas Blancas, oba uważane za najwyższe w regionie Karaibów. W Barahonie na południowo-zachodnim końcu wyspy odwiedzić można Lago Enriquillo – największe słone jezioro, a jednocześnie najniżej położone miejsce na Karaibach, gdzie mieszkają flamingi i krokodyle amerykańskie. Miłośnicy sztuki i kultury nie mogą zapomnieć o zobaczeniu Dzielnicy Kolonialnej dominikańskiej metropolii z wieloma zabytkami, muzeami czy galeriami. Wartość historyczną miasta kolonialnego w 1990 r. potwierdził  wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Republika Dominikańska to także najwyższej klasy destynacja golfowa. Jesienią zeszłego roku uzyskała od Międzynarodowego Stowarzyszenia Golfowych Touroperatorów (IAGTO) pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsza destynacja golfowa w Ameryki Łacińskiej i na Karaibach”.

Trend podróżowania na własną rękę wspierają nowe połączenia lotnicze z Europy. Linie lotnicze EuroWings będą latać trzy razy w tygodniu na wschodnie wybrzeże do Punta Cany, raz tygodniowo na północ wyspy do Puerto Plata, a pod koniec roku firma zainauguruje nowe połączenie do stolicy. Firma Condor zwiększy częstotliwość lotów z Monachium do Punta Cany i do Santo Dominigo. W latach 2017-18 także linie lotnicze Austrian Airlines będą miały w ofercie loty do Republiki Dominikańskiej.


Republika Dominikańska zyskuje na popularności nie tylko dzięki rozwijającej się gospodarce Stanów Zjednoczonych, które są głównym rynkiem źródłowym tej karaibskiej destynacji. Duże znaczenie mają także działania Ministerstwa Turystyki Republiki Dominikańskiej, które za pośrednictwem tzw. narodowych agencji turystycznych pracuje bezpośrednio z sektorem prywatnym na wybranych rynkach zagranicznych.

Do Republiki Dominikańskiej najczęściej podróżują turyści z Ameryki Północnej (61,6 %), z Europy (23,1 %), Ameryki Południowej (11,8 %), turyści z Ameryki Środkowej i Karaibów (3,2 %) oraz z Azji (0,3 %).