Powstał w XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych w Nowym Orleanie – tak, mowa tu o jazzie. Ten gatunek muzyczny towarzyszący nam już od ponad 100 lat jest również bardzo popularny w Turcji. Swą miłość do jazzu mieszkańcy kraju półksiężyca pokazują poprzez organizację Festiwalu Muzyki Jazzowej w Ankarze, który w tym roku rozpoczyna się właśnie 8 maja.

Jak się okazuje korzenie jazzu w Turcji nie są wcale takie młode, a rozpowszechnienie tej muzyki w tym państwie sięga kilkunastu lat. Obecnie na terenie Turcji odbywa się kilkanaście festiwali jazzowych i istnieje ponad 20 jazz–barów. Nie jest to rodzaj muzyki słuchanej przez wszystkich, jednak jest bardzo rozpowszechniony wśród intelektualistów.

 

Jak jazz dotarł do Turcji?

Oczywiście prosto z Ameryki! Co ciekawe stało się to za sprawą pierwszego ambasadora Turcji w USA i jednocześnie zapalonego melomana – Münira Ertegüna, którego synowie Ahmet i Neshui byli założycielami znanej na całym świecie wytwórni Atlantic. To właśnie tam swoje pierwsze kroki stawiały gwiazdy jazzowej estrady – John Coltrane, Ornette Coleman czy Ray Charles. Dzięki nim w latach 30. XX wieku Turcy zaczęli tańczyć w rytm jazzu. Wśród pierwszych tureckich nazwisk, które przyczyniły się do rozkwitu tego gatunku muzycznego znaleźli się İsmed Seral oraz Durul Gence – pianista i perkusista. Niestety po dziś dzień pozostało niewiele nagrań dokumentujących ich twórczość. 

 

Festiwal Jazzu w Ankarze

Od 1996 roku wydarzenie to corocznie przyciąga tysiące wielbicieli muzyki jazzowej, co czyni go jednym z największych festiwali w stolicy Turcji. Jego głównym celem jest wspieranie i promowanie lokalnych muzyków, którzy są jednymi z najważniejszych uczestników tej imprezy.
W tym roku organizatorzy zapewniają odwiedzającym aż sześć dni muzycznej uczty, bowiem festiwal ten będzie trwał od 8 do 13 maja.

 

Do zobaczenia w Ankarze!

Więcej informacji na stronie: http://www.ankaracazfestivali.com/en/