Znany broker wynajmu aut analizuje dostępność i ceny, a także zwraca uwagę na szczególnie niskie ceny ofert last minute
Hamburg, 27.08.2014. Broker wynajmu aut CarDelMar przeanalizował dostępność i oferty cenowe dla zamówień złożonych na krótko przed wynajmem we wszystkich najpopularniejszych miejscach docelowych.

Eksperci CarDelMar zaobserwowali, że w tegorocznym gorącym sezonie letnim, w porównaniu do lat ubiegłych, dostępność aut na wynajem na całym świecie jest bardzo duża. W konsekwencji także ceny ofert typu „last minute” w tym okresie są bardzo korzystne. Ten, kto w lipcu na krótko przed wyjazdem zarezerwował auto na wynajem, zapłacił w niemal wszystkich najpopularniejszych miejscach Europy ponad dziesięć procent mniej, niż osoby rezerwujące oferty last minute w tym samym okresie roku ubiegłego. W kolejnych tygodniach trend ten będzie się utrzymywał. Kto teraz spontanicznie zarezerwuje auto do końca września, będzie mógł skorzystać z dobrych cen w wielu krajach.
„Co prawda, także w tegorocznym gorącym sezonie miał miejsce wzrost cen”, tłumaczy Carsten Greiner, prezes CarDelMar. „Jest on jednak bardziej umiarkowany, niż w latach ubiegłych. Błyskawiczne wzrosty cen z poprzednich lat nie mają miejsca tego lata”. Szczególnie wyraźną różnicę w stosunku do roku ubiegłego można zaobserwować na kontynencie w Hiszpanii i w Portugalii: kto w lipcu zarezerwował pojazd z niewielkim wyprzedzeniem, zapłacił około 20 procent mniej w stosunku do kosztów z tego samego okresu poprzedniego roku. Według Carstena Greinera wynika to z faktu, iż wiele wypożyczalni powiększyło swoją flotę samochodową. Cały czas pojawiają się też kolejne wypożyczalnie, dzięki którym rynek nadal rośnie. „Nawet jeśli w jednej wypożyczalni samochód danej kategorii nie jest dostępny, inny partner na miejscu zazwyczaj ma taki do dyspozycji”, wyjaśnia Greiner.
Trend spadających cen last minute utrzyma się w kolejnych tygodniach: kto teraz zarezerwuje samochód krótkoterminowo na wrzesień, na hiszpańskim lądzie, zapłaci za dzień cenę o 14 procent niższą, niż zapłaciłby w tym samym okresie roku ubiegłego. Na Balearach różnica ta wynosi 6 procent, we Francji – 10, a w Niemczech – 13 procent.
Wyjątek stanowi Grecja: osoby, które teraz zarezerwują auto na bieżący lub nadchodzący miesiąc, zapłacą 5-18 procent więcej za dzień, niż osoby rezerwujące spontanicznie w tym samym okresie roku ubiegłego. „Wynika to z faktu, że Grecja znowu jest w modzie”, stwierdza Greiner. Także Włochy i Wyspy Kanaryjskie w przypadku rezerwacji na wrzesień niestety nie poddają się ogólnemu trendowi.
W związku ze stosunkowo korzystniejszymi cenami ofert last minute w wielu najpopularniejszych miejscach świata, Carsten Greiner radzi: „Kto niebawem wybiera się na wakacje, a jeszcze nie zarezerwował samochodu, może to teraz bez przeszkód nadrobić. Ceny nie są już co prawda tak korzystne, jak przy wczesnej rezerwacji, ale nadal utrzymują się w ramach typowych dla gorącego sezonu. Niekiedy zdarzają się nawet atrakcyjne okazje, jak np. na stałym lądzie w Hiszpanii, gdzie koszt małego samochodu opiewa na mniej niż 40 PLN za dzień”.
Od marca 2005 roku pośrednik CarDelMar oferuje urlopowiczom na całym świecie auta na wynajem. CarDelMar współpracuje z międzynarodowymi wypożyczalniami samochodów, jak Alamo, Avis, Europcar, a także z wypożyczalniami regionalnymi. Od września 2011 roku CarDelMar należy do Auto Escape Group. 

Wszystkie oferty wynajmu można rezerwować na stronie www.cardelmar.pl . Profil CarDelMar Facebooku: www.facebook.com/cardelmar.polska