Swoje święto mają już ul. Szewska i św. Mikołaja. Przyszedł więc czas, by miała je także Świdnicka – najsłynniejsza wrocławska ulica. Festiwal ulicy Świdnickiej trwać będzie w sobotę 27 września  w godz. 12.00-23.00.

Świdnicką wytyczono w XIII wieku – wyznaczała granice Wrocławia, potem zmieniła się w jedną z głównych handlowych ulic. Przed II wojną światową była jedną z najbardziej eleganckich i reprezentacyjnych arterii dawnego Breslau. Nazwa Schweidnitzer Straße (wcześniej Gasse) wzięła się z prozaicznych powodów – ulica prowadzi w kierunku Świdnicy. Po wojnie zachowano jej nazwę i przetłumaczono na polski, a południową część nazwano na cześć Aleksandra hrabiego Fredry. Później zgodnie z ówczesną polityką główną ulicę przemianowano na ulicę Stalingradzką. Swoją historyczną nazwę ulica odzyskała w 1957 roku.

Kościoły, teatry, domy towarowe i krasnoludki

Świdnicką znają wszyscy wrocławianie, trafi też na nią każdy turysta. Łączy Rynek z ul. Marszałka Piłsudskiego. W północnej części jest deptakiem dla pieszych i to tu znajduje się słynne przejście podziemne z niewymiarowymi schodami. Przy nich stał charakterystyczny zegar pokryty drobnymi kafelkami, spod którego w latach 90. ubiegłego wieku wyruszały manifestacje Pomarańczowej Alternatywy. Dziś to miejsce upamiętnia pomnik krasnala.

Za przejściem ulica zyskuje bardziej światowy charakter – znajduje się tu elegancki hotel Monopol, w którym zatrzymywała się m.in. słynna niemiecka aktorka Marlena Dietrich, Opera Wrocławska. Przy Świdnickiej stoją też dwa kościoły – Bożego Ciała oraz kościół św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława stoi „plecami” do ulicy i bywa rzadko odwiedzany, choć to wspaniała gotycka budowla z przepięknym, barokowym wyposażeniem. Świdnicka to także handel – modernistyczny Dom Handlowy Renoma, DH Podwale i już za placem Kościuszki – pasaż „Pod Arkadami”, gdzie, w Dzielnicy Mieszkaniowej im. Kościuszki (KDM) od lat działają m.in. księgarnia, sklep z porcelaną i optyk. Swoje siedziby mają przy Świdnickiej galerie – BWA Dizajn i M Odwach – ta ostatnia mieści się w parterowym XVIII-wiecznym budynku, który pozostał po rozbiórce miejskich fortyfikacji. Obok niego znajduje się pogodynka – w wieżyczce zainstalowano barometr i zegar. Przy Świdnickiej kryją się też dwie sceny – Teatr Arka i Scena Kameralna Teatru Polskiego – niegdyś Teatr Żydowski, wybudowany ze składek żydowskich mieszkańców Wrocławia. Na jego deskach grała m.in. wybitna aktorka Ida Kamińska.

Pochód, bieg na orientację i porady ekspertów

By przybliżyć fenomen tej ulicy, a jednocześnie pokazać jej nowoczesne i wielowarstwowe oblicze, powstała idea Stowarzyszenia ulicy Świdnickiej. Nowo powstała organizacja zrzesza przedsiębiorców, najemców, instytucje i organizacje pozarządowe, a także współpracuje z Miastem Wrocław oraz z organizacją działającą na rzecz słynnej ulicy Friedrichstraße w Berlinie. Dzięki połączeniu energii i sił już 27 września 2014 roku odbędzie się Festiwal ulicy Świdnickiej. Na długości kilometra dojdzioe do serii wydarzeń, spotkań, warsztatów i konkursów.

Festiwal oficjalnie rozpocznie się o godz. 13.00 paradą Świdnicką z udziałem seniorek z Wrocławskiego Centrum Seniora przy muzyce orkiestry. Pochód przejdzie od Rynku do ulicy Piłsudskiego. Uczestniczki zaprezentują suknie z historycznych epok.

Po godzinie 13.00 zacznie się rodzinny bieg na orientację, organizowany przez Fundację Wroactive. Na kilometrowym odcinku każdy będzie mógł wziąć udział w zabawie, gdzie liczyć się będzie wiedza o ulicy Świdnickiej i sportowy duch. Do wygrania będą cenne nagrody. Dla amatorów podróży Dolnośląska Organizacja Turystyczna pod Arkadami przygotuje stoiska, promujące Dolny Śląsk i regionalne produkty.

Przez całą sobotę otwarta będzie specjalna przestrzeń z grami i zabawami dla dzieci, przy której Wydział Pedagogiczny Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przygotuje miejsce na spotkanie z ekspertami (logopedami, psychologami, pedagogami).

Przestrzeń dla zmysłów

W tym samym czasie w budynku Solpolu I odbędzie się wydarzenie w całości poświęcone trendom i modzie. Wykładom i prezentacjom, przygotowanym przez doktor Agnieszkę Węglińską z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, towarzyszyć będą pokazy mody. Atrakcje modowe szykują także ulokowane przy ulicy Świdnickiej salony i sklepy, które w tym dniu zaproszą na spotkania ze specjalistami i projektantami.

Przez cały dzień na całej ulicy Świdnickiej będzie można skosztować licznych specjałów, przygotowanych przez kucharzy z barów i restauracji. Degustacje i specjalne potrawy będą dostępne dla wszystkich uczestników festiwalu.

Festiwal to także możliwość spotkania i porozmawiania z przedsiębiorcami, rzemieślnikami i specjalistami, którzy od lat rezydują przy ulicy Świdnickiej. Do godz. 23.00 będzie można porozmawiać o książkach, muzyce, porcelanie i szkle, a także o najnowszych trendach modowych i wyjątkowych zabiegach pielęgnacyjnych.

Sztuka i kultura do północy

Specjalny program przygotowały również galerie, które mieszczą się przy ulicy Świdnickiej. Przez cały dzień Galeria M Odwach prezentować będzie graficzne prace polskich artystów. Zaś wieczorem w galerii Dizajn BWA Wrocław odbędzie się wernisaż wystawy TypoAktywni, poświęconej miejskim szyldom i literom.

Specjalny program dla dzieci szykuje Teatr Arka, zaś od godziny 16.00 Scena Kameralna Teatru Polskiego we Wrocławiu zaprosi na swoje podwórko, gdzie odbędzie się kulminacja projektu Strefa ReStart – działań skupionych wokół pomysłu rewitalizacji podwórka teatru. Będzie można wziąć udział w kalamburach teatralnych z wrocławskimi aktorami. Wieczorem zabrzmi muzyka, przygotowana przez grupę producentów i didżejów, silnie związanych z wrocławską sceną klubową. Zabawa potrwa aż do północy.

Więcej na: http://www.wroclaw.pl/festiwal-ulicy-swidnickiej