Wielkanoc to zarówno duchowe przeżycie, jak i radość, zieleń, wiosna i pisanki. To także kolejna okazja do tego, by podróżować. Tym bardziej, że możliwości, aby spędzić ten czas w gronie najbliższych właśnie na wyjeździe jest bardzo wiele. Coraz chętniej rezygnujemy z suto zastawionego stołu na rzecz kilkudniowej wycieczki zarówno w kraju, jak i za granicą. W tegorocznym zestawieniu w pierwszej piątce znalazła się m.in. Grecja, która odnotowała wzrost popularności na poziomie prawie 50%. Wśród miast z kolei, najtłumniej ruszymy do Rzymu i Londynu. Skyscanner sprawdził, które kierunki Polacy wybrali na tegoroczne święta i co się zmieniło od zeszłego roku. Dodatkowo, wyszukiwarka przedstawia kilka ciekawych propozycji dla tych, którzy chcieliby spędzić święta w ciekawej, kuluturowo-duchowej podróży.

Po długiej zimie jesteśmy spragnieni słońca. Nie ma się czemu dziwić, że od lat jesteśmy wierni południu Europy – idealnemu na pierwszą pozimową, niedaleką i wbrew pozorom niedrogą podróż. Jeszcze 2 miesiące temu bilety na okres Wielkanocy do wielu miejsc, w tym na przykład na Sycylię, można było kupić za 200zł w obydwie strony. Zainteresowanym Skyscanner poleca wytrwałość w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert – nadal można je upolować.

 

Najczęściej wybierane przez Polaków wielkanocne kierunki 2018

W tym roku największym wzrostem zainteresowania cieszy się Grecja, na poziomie prawie 50%, a także Francja, do której uda się o 13% więcej Polaków niż w roku ubiegłym. Choć największy spadek, prawie 30%, odnotowała Hiszpania, to nadal króluje w pierwszej piątce i przyciąga jak magnes.

Poza zestawieniem, na 6. pozycji znalazł się Cypr, który zanotował spektakularny wynik i wzrost popularności na poziomie 360%, podczas gdy w zeszłym roku nie znalazł się nawet w pierwszej 10.

Wśród miast, do których Polacy najchętniej się udadzą prym wiedzie Rzym. Choć w okresie Wielkanocy będzie tam wielu turystów, dostęp do części obiektów może być utrudniony, a ceny niekoniecznie przyjazne dla naszego portfela, to przeżywanie Wielkanocy w wiecznym mieście dla wielu osób stanowi wręcz mistyczne przeżycie, a zarazem kwintesencję podróżowania, które polega na gromadzeniu doświadczeń i emocji. Według analiz Skyscanner ten kierunek zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym znalazł się na drugim miejscu wśród najchętniej wybieranych (ustępując tylko Londynowi).

W pierwszej 5-ce krajów, które Polacy w 2018 roku odwiedzą najtłumniej znalazły się:

1. Włochy
2. Hiszpania
3. Wielka Brytania
4. Grecja
5. Francja

W 2017 Polacy na święta Wielkanocy najczęściej wybierali:
1. Hiszpania
2. Włochy
3. Wielka Brytania
4. Niemcy
5. Portugalia

 

Co warto zobaczyć w nadchodzące święta?

Wyszukiwarka Skyscanner, zainspirowana trendami podróżniczymi Polaków przygotowała listę kilku propozycji, w których planujący tegoroczne święta w podróży będą mogli połączyć rodzinny wypoczynek i świętowanie, poznając najciekawsze lokalne zwyczaje.

1. Bukareszt

Innym pomysłem na spędzenie Wielkanocy jest Rumunia – zgodnie z kalendarzem prawosławnym w 2018 roku świętuje się ją tydzień później. W Rumunii przykłada się jeszcze większą wagę do tradycyjnego postu niż w Polsce. W okresie świątecznym oprócz tradycyjnych jajek, można tu posmakować potraw z baraniego mięsa np. zapiekanki drobu, a także tradycyjny (zazwyczaj okrągły) wypiek, jakim jest pască. W ramach życzeń trąca się z bliską osobą barwionym jajkiem. Jeśli chcesz, Wielkanoc spędź na bukaresztańskim Piața Victoriei (Placu Zwycięstwa), który od niedawna w tym czasie zamienia się w deptak lub poza stolicą z Bukaresztu dostaniesz się bez problemu samochodem lub pociągiem do siedziby krwawego Draculi, czyli Zamku w Branie. Obiekt otwarty jest codziennie, od kwietnia do września, w poniedziałki od 12:00 do 18:00, od wtorku do niedzieli od 9:00 do 18:00. Wstęp kosztuje 4 LEI.

 

2. Malta

Miasto wylotu: Poznań
Cena: od 180zł

Pobyt na Malcie na przełomie marca i kwietnia to idealne połączenie, by kulturowo i duchowo przeżyć ważne święto religijne, jakim jest Wielkanoc i połączyć to z odpoczynkiem i zwiedzaniem. Święta Wielkanocne są na Malcie istotnym wydarzeniem. W miastach (np. takich, jak Luqa) można wziąć udział w większych procesjach czy inscenizacjach, które odbywają się na pamiątkę Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Zamiast tradycyjnych jaj podczas radosnego świętowania Niedzieli Wielkanocnej warto spróbować lokalnych potraw np. słodkiego wielkanocnego wypieku – Figolla.

3. Girona

Maszerujący legioniści z czasów rzymskich w Gironie na pamiątkę jerozolimskich wydarzeń, czy przechadzka po Las Ramblas i wyłapywanie katalońskiego słońca. Choć to Andaluzja słynie z barwnych wielkanocnych procesji (między innymi z udziałem zakapturzonych pokutników (nazarenos) i żarliwego przeżywania Wielkanocy, analizy Skyscanner pokazują, że Barcelona jest jednym z chętniej wybieranych miast na wielkanocny wyjazd. Katalonia stanowi dobrą propozycję dla osób, które chcą raczej złapać oddech niż przeżywać religijne emocje. Zapiszczysz z uciechy jak małe dziecko, gdy obdarzysz się wielkanocnym przysmakiem – nmona de pascua. To ciasto, które można zapiec na przykład z czekoladowym jajkiem. Dekoracyjna finezja nie ma tu granic – znajdziesz tu wszystko, od figurek popularnych zabytków po podobizny ulubionych piłkarzy.