Łukasz Supergan opowie o swojej samotnej wędrówce po górach Zagros w Iranie w czwartek 5 lutego o godz. 19.00 w warszawskim kinie Luna podczas pokazu slajdów: „Góry lodu i ognia – 2500 km pieszo przez pustkowia Iranu”.

Łukasz Superganod kilku lat podróżuje, starając się zrozumieć i opisać świat. Realizuje też projekty długodystansowych wędrówek górskich i nizinnych. Dwukrotnie (2004 i 2013) przeszedł pieszo Łuk Karpat. Spędził ponad 2 lata w Azji, poznając 20 krajów, w tym Iran, Irak, Pakistan, Syberię i Azję Centralną. W 2013 roku samotnie pokonał 4000 km, wędrując pieszo z Warszawy do hiszpańskiego Santiago de Compostela. W 2014 roku jako pierwszy człowiek przeszedł zimą 840-kilometrowy szlak Karpat Słowackich – „Cestę hrdinov SNP”. Za swoje długodystansowe wędrówki dwukrotnie otrzymał wyróżnienie na spotkaniach „Kolosów”. www.lukaszsupergan.com

„Góry lodu i ognia – 2500 km pieszo przez pustkowia Iranu” pokaz slajdów Łukasza Supergana

Z czym kojarzy się w Polsce Iran? Z łamaniem praw człowieka, władzą sprawowana przez mułłów, czernią kobiecych strojów i programem atomowym. A gdyby tak spróbować pokazać ten kraj z innej strony? Pokazać jego kulturę oraz ludzi, cały czas mało znanych przez nas, Europejczyków?

Iran to kilka tysięcy lat historii i bogata perska kultura, dorównująca wiekiem najstarszym cywilizacjom europejskim. To wielość religii, gdyż w tym uchodzącym za ściśle islamski kraju, wyznają swoją wiarę także chrześcijanie, żydzi i zoroastrianie. To różnorodność krajobrazów gór, pustyń, nizinnych lasów i nadmorskich wybrzeży. Na przekór stereotypom to kraj, w którym przybysz witany jest zawsze z ujmującą gościnnością. Iran, choć bliski Europie, cały czas pozostaje mało znany, a skojarzenia jakie budzi mają mało wspólnego z prawdą.

Odwiedziłem ten kraj po raz pierwszy w 2011 roku i już wtedy powstał w mojej głowie pomysł, by wrócić tu i pokazać różnorodność kraju oraz jego mieszkańców. Moim zamiarem było odwiedzenie rzadko odwiedzanych gór w zachodniej części. Tak powstał pomysł pieszego przejścia Iranu wzdłuż potężnych Gór Zagros.

Zagros to największy łańcuch górski Iranu, ciągnący się od granicy z Turcją po Zatokę Perską. Swoimi szczytami sięga powyżej 4000 metrów. Pokryte w większości przez pustynie i półpustynie, zamieszkiwane są przez wiele narodów i grup etnicznych, mało poznanych i rzadko opisywanych w Europie. Celem mojej wyprawy było pierwsze w historii, piesze przejście tych gór z północy na południe, na dystansie około 2500 km oraz poznanie żyjących tam narodów : Azerów, Kurdów, Lurów, Bachtiarów, Kaszkajów.

Wędrując samotnie, z niewielkim plecakiem ruszyłem przez Zagros, chcąc odszukać i poznać mieszkańców tych gór, ostatnich irańskich koczowników, wędrujących co roku ze swoimi stadami. Droga prowadziła przez pustynie i półpustynie, w upale i mrozie, w palącym słońcu i w śnieżycy. Moją nawigacją był prosty kompas oraz radzieckie mapy wojskowe sprzed 40 lat. Byłem aresztowany i zawracany z drogi. A przede wszystkim przyglądałem się mieszkańcom Zagrosu, doświadczałem ich niesamowitej otwartości i słuchał opowieści o współczesnym Iranie. Po 76 dniach wędrówki, stanąłem na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego.

Jak smakuje opium palone w zaciszu pasterskich chat? Co o swoim kraju sądzą sami Irańczycy? Czy można jeszcze spotkać w Iranie prawdziwych nomadów? I dlaczego irański pies pasterski jest bardziej niebezpieczny od bomby atomowej? O tym wszystkim 5 lutego o godz. 19.00 w warszawskim kinie Luna.

————————————————

Slajdy „In Mundo” w kinie Luna
16 października do 26 marca
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa

16 października rozpoczęła się  2. edycja spotkań z podróżnikami „Slajdy In Mundo Lunie” W kolejne czwartki o godz. 19.00 w warszawskim kinie Luna można obejrzeć pokazy slajdów z różnych rejonów świata: trasa Kair-Kapsztad, Kilimandżaro i Zanzibar, Nowa Zelandia, Japonia, Nepal, Pamir, RPA, zimowy Zanskar, Oman, Maroko, rejs po Arktyce, Ural, Norwegia, przejdziemy 2500 km pieszo przez Iran, zdobędziemy K2 – trzecią góry Ziemi, spędzimy zimę w syberyjskim Jakucku, przejedziemy małym Fiatem przez Afrykę, odbędziemy rowerową wyprawę z Alaski na południe, przejedziemy  w 888 dni dookoła świata, zmęczymy się podczas ekstremalnej wyprawy rowerowej przez Australię.

Program spotkań

Bilet wstępu na pokaz: 15 zł
Przedsprzedaż przez Internet: www.kinoluna.novekino.pl
oraz osobiście w kasie kina Luna

„In Mundo” to  inicjatywa grupy autorów, którzy od wielu lat podróżują i fotografują przygotowując profesjonalne pokazy slajdów.
www.slajdypodroznicze.pl
www.facebook.com/Slajdypodroznicze