Autorzy kryminałów odsłaniają tajemnice pisarskiej kuchni i sypialni. Poeci czytają o życiowych dołkach, kobiety mówią o zdobywaniu szczytów.Nowy cykl rozmów filmowych i głośne premiery literackie

 

W Big Book Cafe rusza na nowy cykl wydarzeń – BIG BOOK MOVIE | MÓWI, autorski przegląd filmowy Łukasza Maciejewskiego. W drugą środę miesiąca krytyk filmowy wybierze wyjątkowy film i zaprosi gościa związanego z jego produkcją. Na otwarcie cyklu pokaz jednej z najważniejszych ekranizacji w naszej kinematografii – „Przypadku” Krzysztofa Kieślowskiego. Gościem Łukasza Maciejewskiego będzie Marzena Trybała, która 30 lat temu wcieliła się w rolę Werki. Pokaz i rozmowa w środę, 7 lutego o 19.00. Wstęp wolny.

 

Powraca danie firmowe Big Book Cafe, czyli STAND-UP LITERACKI. Tym razem na scenie autorka kryminałów Marta Guzowska. Odsłoni kuchnię i sypialnię pisarzy. Z dozą autoironii opowie o codziennych rytuałach i potknięciach, zdradzi trochę szczegółów z życia kolegów i koleżanek po fachu. Według jakich reguł żyją literaci? Czy to prawda, że piszą w piżamach, zapominają o jedzeniu i zabijają bohaterów, których nie lubią? Wszystko, o co baliście się zapytać, odsłoni w piątek, 23 lutego o 20:00. STAND-UP LITERACKI, EPIZOD #8: REGUŁY. Uwaga: obowiązują bilety! W cenie 15 PLN są już dostępne na miejscu oraz w serwisie www.bilety24.pl.

 

Entuzjastów kina zainteresuje opowieść o Edwardzie Żebrowskim, wielkim samotniku polskiego kina. W cyklu UWAGA: PREMIERA! z Jakubem Sochą – autorem biografii o enigmatycznym mistrzu polskiego filmu – porozmawia Tomasz Raczek. Premierze książki „HIPNOTYZER” towarzyszy pokaz fragmentów „Szpitala przemienienia” i „Iluminacji”. Wtorek 20 lutego o godz. 19:00. Wstęp wolny.

 

Wśród premier miesiąca Big Book Cafe pojawi się także najnowsza książka Olgi Rudnickiej „Zbyt piękne”. W tej powieści kryminalnej gęsto jest od afer i czarnego humoru.

We wtorek, 13 lutego o godz. 19:00 młoda i bestsellerowa autorka, porównywana do Joanny Chmielewskiej, porozmawia z Filipem Chajzerem o nowej książce i pasji pisania.

 

O sile tajemnicy i pisarskich sposobach na to, by utrzymać napięcie do ostatniej strony, mówić będą słynni autorzy powieści kryminalnych i thrillerów. Z Wielkiej Brytanii przyjedzie Ruth Ware, twórczyni bestsellera „W ciemnym, mrocznym lesie”. W odsłaniającej rozmowie z nią udział wezmą Katarzyna Puzyńska i Wojciech Chmielarz, którzy opowiedzą o najlepszych sposobach na zabijanie w sekrecie. Elektryzujący wieczór KTO ZABIŁ? w sobotę, 24 lutego o godz. 19:00. Wstęp wolny.

 

W inny rodzaj niepokoju wprowadzi wieczór ŚRODKI ZARADCZE. Big Book Cafe uruchomiła nową scenę poetycką – w piątki w cyklu KRÓTKA PIŁKA prezentują się twórcy małych form literackich. W piątek, 16 lutego, o godz. 19:00 swoje wiersze o depresji, życiu w mieście i (nie)radzeniu sobie ze światem czytał będzie Marcin Orliński – poeta, prozaik i redaktor, nagrodzony przez fundację Wisławy Szymborskiej. Wstęp wolny.

 

Grupa zdeterminowanych kobiet ze Stowarzyszenia Kilimandżaro zabiera na najwyższy szczyt Afryki. W 2017 roku w ciągu tygodnia zdobyły Kilimandżaro. Opowiedzą o wyprawie i fascynacji wspinaczką. Relacja z Dachu Afryki – KILI. POTRZEBA CHWILI 2017, połączona z pokazem filmu i fotografii, w sobotę, 3 lutego o godz. 18:00. Wstęp wolny.

 

W niedziele o 11:00 Big Book Cafe zaprasza na ŚNIADANIE Z PRASĄ – autorskie przeglądy połączone z wegetariańskim bufetem śniadaniowym, serwowanym od 10:00 do 12:00. Specjalnie dla młodszych słuchaczy i rodziców Beata Jewiarz sprawdzi, o czym szumią pierwsze strony pism dziecięcych. Sylwia Ziętek przypomni, o czym sto lat temu pisał młodopolski magazyn CHIMERA. Niestworzone doniesienia z kosmosu i zaświatów przekaże Leszek Talko, a Krzysztof Varga w przewrotnym przeglądzie literackim powie, o czym się pisze i o czym lepiej nie czytać! Wstęp wolny.

 

Pełny repertuar Big Book Cafe: http://bigbookcafe.pl/repertuar/